Nokia Maps, Here Maps Oldu!

Nokia-Here-Maps (4)Windows Phone işletim sistemini Lumia serisi telefonlarına taşıyan Nokia yeni hamleleri ile biz tüketicileri yanına çekmeye çalışıyor. Bu yeniliklerden bir tanesi de geçtiğimiz günlerde Nokia haritaların güncellemesi ile karşımıza gelmişti. Nokia’nın yeni haritalar servisinin adı Nokia Maps’dan Here’a döndü.

Here üzerinde özellikle de Lumia serilerinde birçok yenilik karşımıza geldi. En önemli özelliği ise, offline kullanabilmemiz için istediğimiz ülkenin haritalarını indirip cihaz içerisinde saklayabilmemiz oldu.

Koleksiyonlar gibi birçok özelliği ile de dikkat çekerken yeni haritalar servisi tekrar güncellendi. Artık Nokia içerisindeki haritalar olan Here trafik bilgisini de gösterebiliyor!

Bunun yanı sıra üç boyutlu özel mekanları da görebiliyoruz. Yakın bir zamanda da üç boyutlu sokak görüntülerinin Nokia Here ile karşımıza gelmesi bekleniliyor. Nokia bu servisi hayata geçirebilmek için Earthmine adındaki şirketi satın aldı. Earthmine şirketinin satın almasıyla beraber üç boyutlu sokak görüntüleme servisini daha hızlı bir şekilde biz kullanıcılarına sunabilecek.

Nokia Maps’te olduğu gibi Here’da da Türkçe dili destekleniyor. Ayrıca navigasyon özelliğinde Türkçe dilde (Türkçe Kadın) sesli yönlendirmeleri de desteklemekte.

Navigasyon konusunda şimdiye kadar kullandığım ne iyi harita yazılımı olduğunun altını çizmek isterim! Google Maps kadar yer kaydı olmasa da aradığımı hemen hemen bir şekilde bulabiliyorum. En azından diğerlerinden daha önemli olan bir avantajı sesli yönlendirme ve ara sokaklar dahi olsa, beni zorla ana yola çıkartmadan yol tarifi yapabilmesi…

Nokia-Here-Maps (3)   Nokia-Here-Maps (3)   Nokia-Here-Maps (2)

Lumia’larda dikkat ederseniz sanal gerçeklik (artırılmış gerçeklik) kullanan Nokia City Lens’de haritalarla birlikte geliyor. Kullanmayanlar için Nokia’nın artırılmış gerçeklik uygulaması HERE City Lens’i kesinlikle tavsiye ederim. Telefonunuzu çevirdiğiniz yönde neler olduğunu göstermekte. Üzerine dokunduğunuz mağazayı ise hemen navigasyona ekleyip yol tarifi yapabiliyor. Artık Eyüp Çelik gibi kaybolmayacaksınız…

Nokia-Here-Maps (2)   Nokia-Here-Maps (1)   Nokia-Here-Maps (1)

 

Yorum yapın