Facebook Yardım Topluluğu

Dijital dünyamızın  büyük bir kısmını oluşturan Facebook güvenlik konusunda ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Facebook, Güvenlik Kontrolü kapsamında yeni bir özelliğini daha kullanıma sunduğunu açıkladı.

Yeni özellik “Yardım Topluluğu” (Community Help) ile insanların herhangi bir kriz sonrasında gıda, barınak ve ulaşım gibi konularda yardımlaşmalarına olanak sağlaması planlanıyor.

Yardım Topluğu, şu şekilde işliyor:

  • Herhangi bir doğal afet veya kaza kaynaklı felaket gerçekleşmesi durumunda insanlar artık Yardım Topluluğu’nu görecek.
  • Güvenlik Kontrolü üzerinden bağlantı kurup mesajlaşarak hem yardım bulabilecek, hem de başkalarına yardım edebilecek.
  • Paylaşımlar artık kategori ve lokasyona göre görüntülenebilecek. Bu sayede ihtiyacı olanların yardım bulması kolaylaşacak.

Kriz zamanlarında bağlanma her zamankinden çok daha fazla önemlidir. İnsanların yiyecek, barınak ve kriz sonrasında ulaşım gibi yardım bulmasına ve yardım etmesine olanak tanıyan Topluluk Yardımı adlı Güvenlik Kontrolü güncellemesi karşımıza çıktı.

Facebook 2014’te bu amaçla Güvenlik Kontrolü’nü hayatımıza getirmişti. O günden bu yana, Güvenlik Kontrolü yüzlerce kez etkinleştirildi. Ayrıca topluluğun birbirine yardım edebilmesi için daha fazla şey yapılabileceğini düşünerek Yardım Topluluğu ile bir adım daha atıyor.

Topluluk Yardımı ile insanlar bulabilir ve yardımda bulunabilir ve bir başkasını krizden sonra doğrudan iletişim kurmasını sağlayacak. Yayınlar kategori ve yere göre görüntülenebilir ve böylece insanlara ihtiyaç duydukları yardımı bulmaları kolaylaşmış olacak.

Gerçi doğal afetlerde operatörler bizlerin iletişimini sağlamakta bile zorlanırken, internete nasıl bağlanacağız benim için ayrı bir merak konusu…

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için Facebook Blog duyurularına bakabilirsiniz.

Yorum yapın