Fenerbahçe Taraftarından Küresel Bloklama!

Öncelikle küresel bloklama konusuna açıklık getirelim. Twitter üzerinde veya başka bir platformda bir kişi canınızı sıkıyorsa, küfür ediyorsa ya da başka bir şekilde rahatsız oluyorsanız ilk yapacağınız iş onu bloke etmektir.

Blokeyi genelde Twitter üzerinde kullanıyoruz. Canımızı sıkan kişinin gönderilerini görmemek için profiline girip, bloke ederiz. 

[sari]Peki bunu bir zümre, bir kültür topluluğu, bir ırk, bir din mensupları ya da ortak bir ilgi alanına sahip yüz binlerce hatta milyonlarca kişi yaparsa?[/sari]

İşte bu durumda küresel bloklama ortaya çıkıyor…

Kısacası ortak noktaya sahip büyük bir topluluğunun bir kişiyi ya da bir markayı engellemesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Durex’i nasıl bilirsiniz?

Ben Twitter’daki gönderilerinden dolayı oldukça cesur ve oldukça açık sözlü olarak, gündemi takip eden, fırsatları yakalayan, zeki bir firma olarak görüyordum. Ancak gördüm ki, bir noktadan sonra ipin ucunu kaçırdılar. Hatta bu konuda “küfür dolu çok güzel atasözü veya deyimlerimiz” de var..

Durex’in Twitter hesabından gündem ile alakalı birçok gönderme paylaşılabiliyor. Hatırlarsanız bir süre önce…

Justin Bieber’ın konser vermek için Türkiye’ye gelişi olay olmuştu.

Hayranları O’nu İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda karşıladı. Durex gündemi fırsat bilip, Türkiye’deki resmi hesabından “Justin Bieber hayranlarını dünyaya getirenlerin zamanında yaptıkları dikkatsizlik ya da yanlış seçimler için sorumluluk kabul etmiyoruz” şeklinde bir paylaşım yaptı.

durex_Justin_bieber

Tweet’i tepki almaya başladıktan  1,5 saat sonra sildiler.

Tamam güzel bir gündem yakaladınız. Ancak lafın nereye gideceğini de hesaplamak gerekmiyor mu? Olaya sosyal medya gözü ile bakarsak, takdire şayan bir hareket. Ancak olaya sadece sosyal medya gözü ile bakamayız. Olaya genel olarak baktığımız zaman insanlara hakaret ettiklerini rahatlıkla söyleyebilirim.

Geçtiğimiz gün benzer bir olay daha yaşandı!

Shakhtar Donetsk – Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme karşılaşmasının 51. dakikasında (Fenerbahçe yenik durumda) “Ukrayna’da yanınızdayız” yazan bir reklamla canlı yayında karşımıza çıktılar.

durex-fenerbahce-mac

Tamam art niyet aramayalım da, Fenerbahçe’nin yenilebileceğini hiç mi akıllarına getirmediler?

Markalar yanlış işlerle marka imajlarını ellerine yüzlerine bulaştırmayı iyi beceriyorlar. Maçtan sonra ilk olarak FEMEN grupların isyanı ve Fenerbahçe’li taraftarların isyanını okumaya başladık.

Peki tepki sonrası!

Fenerbahçe maçındaki reklam için “küçük bir özür mesajı” yayınlandı ve bitti…

Justin Bieber konseri ile ilgili mesaj için de “küçük bir özür mesajı” yayınlandı ve bitti… Özür mesajına dikkatle bakarsanız aslında özürden öte bir mesaj içeriyor. Bizi aptal yerine koymuyorlar mı? “Biz böyle bir mana düşünmedik, biz sadece Fenerbahçe’ye başarılar diledik.” Biz de yedik!

Durun ya ben de bir Tweet paylaşarak şöyle söyleyeyim…

“Durex’in reklamını onaylayan yetkililerin aileleri Okey kullansaydı böyle olmazdı!”

Güzel fikir değil mi? Hem de gündemi yakalamış olurum. Sıkı da etkileşim alır. Altına da reklam görselini koydun mu üf… Yüzlerce hatta binlerce ReTweet alırım! Değil mi? Peki doğru mu? Lafın nereye gittiğini, gideceğini düşündüm mü?

Sonra da çıkıp özür dilerim “ben böyle bir manayı kastetmemiştim.” Sadece tepki veriyorum?

Hemen söyleyeyim. 

Ne Justin Bieber hayranıyım!
Ne de Fenerbahçe taraftarı!

Ben Galatasaraylı’yım… Bir Galatasaraylı olarak (Justin Bieber olayındaki gibi) bu reklam için Durex’e kızdığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Gelelim Fenerbahçe’li taraftarlara…

Herkes iyi bilir. Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarlarının büyük bir bölümü kadınlardır. Beşiktaş ve Fenerbahçe tribünlerinde bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Öyle biz Galatasaray taraftarı gibi de değil, bildiğin fanatik taraftarlardır.

Peki ne yaptı bu fanatik taraftarlar?

Twitter’dan birkaç klavye tuşlaması, birkaç yüz küfür, birazcık isyan… Klavye delikanlılığın ötesinde bir şey göremedim.

Aslında sosyal medyanın geneli böyle… Klavye delikanlısıyız. Peki harekete geçme zamanı gelmedi mi?

Buyurun size farklı bir tepki öneriyorum!

Durex’i bloke edelim! Durex’i küresel bir biçimde bloke edelim!
Tüm Fenerbahçe taraftarları bloke etsin!
Tüm Femenler bloke etsin!
Tüm kadınlar bloke etsin!

durex_engelleme

Emin olun bir marka sosyal medya üzerinde küresel bir bloklama ile karşılaşırsa bir daha asla ve asla aynı hatayı yapmaz.

Herkes bu olayı bir kenarından tutup yazarken, ben farklı bir bakış açısı ile dile getirmek istedim.

Evet, küresel blokeyi öğrendiğimiz gün markaların mesajlarını yayınlarken “aman ne yapıyoruz biz” sözleri ile kendilerine soru sormaya başlayacaklar!

Bakın bakalım 5-6 milyon kişi bir markayı bloke ettiğinde marka yetkilileri sosyal medyayı ağzına alabiliyor mu?

ENGELLE

“Fenerbahçe Taraftarından Küresel Bloklama!” üzerine 6 yorum

  1. Ben şahsen atılan twitleri ve o reklamı beğendim. Fenerbahçeli değilken bu tarz küresel talep istemenizi anlamlandıramadım. İsteyen bloke etsin ama bence zekice.

    Yanıtla

Yorum yapın