Flash Oyunla Başım Belada…

Bir müşterimin Flash ile yapılmış Facebook oyunu var ve bu oyunun revize edilmesi gerekiyor. Oyun çok basit. Birkaç hareket yapıp, puan topluyorsunuz…

Ancak içerisine sosyal ağlarda paylaşım entegrasyonu yapılmamış. Bunun yanı sıra, arka plan görselini değiştirmek ve bir de oyun sonuçlarını alabileceğimiz bir sayfa yapılması gerekiyor. Ayrıca katılımcıların bilgilerini girmesi gereken bölüm de göze çarpmadığı için ön plana almak lazım. Unutmadan Facebook üzerinde oynanan bir oyun ve şu kısa üç, beş ekleme işi için günlerdir bir Flash yazılımcısı bulamadığımı itiraf etmek istedim…

Neden mi?

Ağabey baştan yazalım dedikleri için… Haklılar da, artık Flash platformunu artık kimse kullanmıyor. Herkes terk etme peşinde, bir de iş büyük bir iş olsa yapacak biri bulunur da, küçük eklemeler için kimsenin uğraşmak istemediğini de düşünmeye başladım… Neyse aramalarım devam ediyor.

Var mıdır tanıdık Flash yazılımcısı 🙂

“Flash Oyunla Başım Belada…” üzerine 13 yorum

 1. Abi sene olmuş 2015 neyin flash’ı yahu? 😀 Flash biteli yıllar oluyor. Daya Javascript’i HTML5’i gönüller sevgiyle dolsun. Flash eziyetten başka bir şey değil..

  Cevapla
 2. Merhabalar, öncelikle yeni arayüzünüz hayırlı olsun. Maalesef firmaların yeni teknolojilere adapte olması biraz zorlu bir süreç oluyor. Flash oldukça eski bir teknoloji. Dolayısıyla hem işten anlayan birini bulmak zor hem de popülerliğini yitirdi. Yeni teknolojilere geçmek varken Flash üzerinde diretmek yersiz olur.

  Cevapla
 3. Şaka gibi. Koca koca firmalar araba alırken bile 2014 olmasın 2015 olsun derken; web teknolojileri konusunda 2003-2004 teknolojilerini kullanma konusunda nasıl bu kadar ısrarcı oluyorlar anlamıyorum. Sebebi yatırım yapmadan ucuz maliyetle işleri halletmek mi, yoksa değişime ayak uyduramadıklarının farkında mı değiller..

  Cevapla
 4. Ne oldu ya Flash gene mi ölmüş? 10 senedir ruhuna fatiha okuya okuya bitiremediniz. Kıyamam ben size! 😀 Değişiminde selamı var sizeee! Hadiii oda öpüyo siziii! 😛

  Cevapla
 5. Flash’ın bittiği efsanesini dile getirmenizi hoş karşılamadım. Teknik olarak Flash ile yapılan uygulamaların bir alternatifi yok. Bahsettiğiniz tarzda oyunları yazmanın en iyi yolu Flash’tır. Javascript ile oyun yazabilecek Frontend Developer bulamazsınız. Türkiye’de Javascript ile o tarz oyunları yazacak kişi sayısı en fazla 3-4’tür. Evet Actionscript yazabilecek kişi sayısıda az, fakat oyunları yazmanın en iyi aracı Flash’tır. Ben kesinlikle Flash iyi araçtır, ondan daha iyisi yok demiyorum. Zira işinizi hangisi görüyorsa onu kullanırsınız. Ben öyle yapıyorum. Flash sürekli güncelleniyor. Eskidiği filan yok.

  Ama Flash biteli yıllar oluyor, flash’mı kaldı demek büyük bir yanılgı. Flash ile Web Sitesi tasarlamak bitmiş olabilir. Evet ama, tabletler, bilboardlar’ın çıkması ile Flash’a olan ihtiyacın daha da arttığını görüyorum.
  7 yıldır Flash ile Türkiye’de geliştirme yapıyorum. Piyasada ki birçok marka ile çalıştım.

  Flash’ı yerden yere vuran blog yorumcularının, hiçbir iş yapmayıp sadece eleştiren insanların daha iyisini yapmlarını bekliyorum. Kendi programlama dillerini yazsınlar veya Javascript ile daha iyilerini yapsınlar. Yapabiliyorsanız iş paslayacağım. Elimde 20’ye yakın bekleyen Facebook Oyunu var.

  Sevgiler.

  Cevapla
  • Flash kullanım güç geçtikçe azalıyor. Türkiye’deki bazı ajansların halen Flash uygulamalar yapıyor olması dünyadaki trendlerin bu yönde olduğunu kanıtlamaz.

   Bundan yıllar önce (Steve Jobs yaşarken) Adobe yeni actionscript uygulamaları ve 3D konusundaki geliştirmeleri görünce ilk söylediğim şey şu olmuştu: “Anlaşıldı flash tamamen bitmeyecek ama evrilip oyun veya gelişmiş interaktif uygulamalar olarak var olmaya devam edecek” Nitekim de öyle oldu.
   Bununla birlikte Adobe EDGE konusunu hiç buraya taşımıyorum bile. Eminim az çok biliyorsundur.

   Hamza usta tabi biraz abartmış fakat haklı da çünkü gerçekten Flash çalışan azaldı ve uğraşanlarda ileri seviye geliştirmeler yaptıklarından hep meşgul oluyor.

   Şahsen fikrimi belirtecek olursam. Teknolojilerin hepsi araçtır.
   Animasyon ve İnteraktif bir iş için Flash, Edge, CSS3 ve .JS fark etmez. Hangisiyle hızlı ve kolay geliştirme yapabilirsem onu kullanırım.

   Zaten son dönemde Flash yerine CSS3 ve .JS kütüphanelerini kullananların yayılmasının sebebi de budur. Kolay ve hızlı geliştirme.

   Cevapla
  • Çok komik bir yorum olmuş Oğuzhan, madem flash bitmedi; peki sen neden Frontend developer olarak çalışmalarına devam ediyorsun. Yoksa gelecek mi göremiyorsun piyasada 🙂
   Apple ürünlerinin kullanım oranlarını ve gelişen mobil sektörünü bence bir kez daha gözden geçir.

   Cevapla
 6. Flash mı kalmış diyenler ya hayatlarında hiç Flash’ı hakkıyla kullanmamış veya flashı top zıplatmaktan ibaret sananlar sanırım. Flash ile yapılan pek çok uygulamayı malesef ne css3 veya javascript ile yapamazsınız. Oyunlar da flashın rakipsiz olduğu alanların başında geliyor. Lütfen yorum yapmadan önce biraz araştırma yapın ya da AS3developer ile birkaç saatinizi geçirin fikirleriniz tamamen değişecek.

  Cevapla
 7. 99 dan beri Flash ile ilgileniyorum. 15 yıl olmuş geçiyor ve halen ölmedi. Ben de birakamadim o da bizi bırakmadı sağolsun. Çünkü değişti gelişti. Şu an oyun, Android ve ios App geliştirmeye devam ediyorum. Ve hepsi flash sayesinde. Ayrıca html5 derlemesi de yavaş yavaş gelişiyor. Yıllardır flash öldü bırakın lafını iyiki dinlememisim. Su an 3-4 ayrı developerin yapacağı işi tek elden tamamlamak ayrı bir haz. Tek katıldığım nokta web tarafında terk edildi sayılır o da çok özel projeler dışında…

  Cevapla

Yorum yapın