Flickr Ücretsiz 1TB Kapasite Sunuyor!

Flickr-ArayuzEveryone gets a free terabyte? Evet yanlış duymadınız. Flickr herkese ücretsiz olarak 1TB alan veriyor.  Geçtiğimiz günlerde 1.1 milyar dolar verip, Tumblr’ı satın alan Yahoo, Flickr üzerinden de biz kullanıcılarına sürpriz yaparak ücretsiz 1TB kullanım alanı vermeye başladı.

Artık Flickr üyeleri ücretsiz olarak 1TB’lık hesaplarına bol bol fotoğraf yükleyebilirler.  Flickr bu sürpriz ile birlikte birçok yeniliği de karşımıza çıkardı. Eski uyuz olduğum beyaz arka planı olan tasarımdan vazgeçen Flickr, yeni tasarımında daha kolay bir kullanım getirerek daha çok fotoğrafları ön plana çıkarmaya başlamış.

Hesabınızda aynen Facebook ve Google+’da olduğu gibi bir Cover Photo ve logosu ekleyebiliyorsunuz. Upload kısmından tutun da albümlere kadar birçok noktada Flickr üzerinde yenilikler bizi karşılıyor.

Masaüstü sürümü ile birlikte iOS ve Android uygulamaları üzerinde de birçok tasarım değişikliği yapılmış. Bu güncelleme aslında Flickr 2.0 gibi düşünülerek, Flickr’ın bütünüyle yenilendiğini düşünebiliriz.

Malumunuz artık kullanmış olduğumuz teknolojiler sayesinde (13mp kamera gibi…) 1-2GB’lık e-mail kapasiteleri son kullanıcı için bile yetersiz gelmeye başlamıştı. Hatırlarsanız Gmail birkaç gün önce kullanıcılarının ücretsiz alan kapasitelerini 15GB’a artıracağını belirtmişti. Gmail’in bu hareketinden sonra ücretsiz alan sağlayan birçok servisin rekabet etmek için 10’lu rakamlara çıkabileceğini düşünürken, Flickr 1TB’lık kapasite ile rakiplerine gözdağı vermeyi başardı.

Çoğumuzun bilgisayarında 1TB’lık disk yok… Hatta birçoğumuzun yedekleme üniteleri bile 1TB’ı görememişken Flickr’ın online olarak 1TB’lık alan vermesi gerçekten de takdire şayan!

Hele ki Süleyman Sönmez hocam gibi fotoğrafla uğraşan kişiler için bulunmaz bir fırsat olabilir. Gerçi Süleyman hocamın biraz önce Facebook üzerindeki yorumlarını okuduğumda hak verdiğimi itiraf etmeliyim.

flickr-cover-photo   Flickr-Arayuz   Flickr-foto-upload

Yahoo ben internet dünyasına adım attığım günden beri var. Halen daha ayakta, birçok servis satın aldı ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Süleyman hocamın “Yarın öbür gün bu servisi ücretsiz yapar mı?” veya “Geocities gibi komple kapatır mı?” Soruları aklımızın bir köşesinde kalsın…

Düşünsenize Canon gibi bir profesyonel makine ile 16MP çözünürlükte 200bin tane fotoğrafı ücretsiz olarak Flickr üzerinde depolayabiliyorsunuz!

Flickr, ücretsiz sunduğu 1TB’lık alan hesabınıza reklam ekliyor. Elbette ki Flickr’ın gelir modeli düşünülmüş. Eğer isterseniz, Flickr reklamlarını pro üyelik alarak tamamen kaldırabiliyorsunuz.

Pro üyelikte iki seçenek sunan Flickr, reklamsız görünüm için yıllık 49,99USD ücret istiyor. Gayet makul bir fiyat olduğunu düşünüyorum. Eğer ek olarak 1TB + 1TB alan alıp, toplam kapasitenizi 2TB’a yükseltmek isterseniz yıllık 499,99USD ücret talep ediyor.

2TB’a gerek olmadığını düşünüyorum. Hele ki birçok fotoğrafçı için 1TB’lık alan uzun bir süre yeterli olacaktır.  Fakat reklamsız görünüm için, yıllık 50USD verip, reklamlardan kurtulabilirsiniz. Tabi ki sizi rahatsız etmiyorsa ona da gerek yok diye düşünüyorum…

Sanırım fotoğrafçıların kalbinde Yahoo, Flickr servisi ile taht kuruyor…

İlk akla gelen soru daha önceleri ücretsiz kullanıcılar için en fazla 10MB’lık fotoğraf upload sınırı koyan Flickr,  1TB’lık alan için ne kadar büyüklükte fotoğraf yükleyebileceğimiz oldu?

Önceleri upload başına 10MB ile ücretsiz kullanıcıları sınırlayan Flickr, şimdiki yenilikleri arasında bu sınırı 200MB’a çıkartmış durumda! Kısacası yüksek çözünürlükteki fotoğraflarınızı da rahatlıkla Flickr üzerine yayınlayabilirsiniz.

Flickr’ın getirdiği yeniliklerden bir tanesi de fotoğraflarla birlikte videolarınızı da hesabınızda sergileyebilmemiz oldu. Videolarınızı 1080p çözünürlükte ful HD olarak yükleyebilirsiniz. Yalnız 3 dakikadan uzun videoları kabul etmediğini ve 3 dakikaya kadar sınır koyduğunu altını çizerek söylemek isterim.

Ücretsiz hesapta 200 fotoğraf limiti kalkmış oluyor. Bu sınır yerine 200MB’lık yükleme kuralı eklenmiş. Gayet de ideal! 200MB’lık fotoğraf da yüklemeyin artık 🙂

Flckr bu yenilemeler ile kullanıcı deneyimini artırarak, fotoğraflarınızı daha rahat sergilemeniz ve profesyoneller için daha kullanışlu bir servis haline gelmiş oluyor.

Ücretsiz hesap limitleri:

  • 1 Terabyte fotoğraf ve video alanı
  • Fotoğraf başına 200MB yükleme kapasitesi
  • Videolarınız için 1080p HD yükleme imkanı
  • Videolar için 3 dakikalık zaman sınırı
  • Aylık bandwidth limitsiz!

Flickr diğerleri GB verirken biz X1000 katını TB veriyoruz diyor! Bakalım rakipleri bu durumda neler yapabilecek..?

Yorum yapın