Freenom World Türkiye’ye Açılıyor.

Freenom World, anonim ve açık DNS çözümleyicisini dünya genelindeki konumlarından en yakın olandan sağlayan en hızlı DNS çözümleyicilerinden birisi.

Her web sitesi açıldığında veya mail gönderildiğinde cihazlar DNS sorgusu gerçekleştirir. Eğer bu cihazların DNS sunucu ayarları Freenom World’ün 80.80.80.80 ve 80.80.81.81 IP’lerine ayarlıysa bu sorgular daha hızlı, daha güvenli ve anonim olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

Freenom CEO’su Joost Zuurbier: “Tüm internet kullanıcıları için en iyi online deneyimi sağlamak istiyoruz. Freenom’u ücretsiz domainler sağlayarak başlattık. Daha sonra ücretsiz domainlerimizin başarısını yüksek teknolojimizle birleştirerek ücretsiz, hızlı ve güvenli DNS servisi sağlama imkanına sahip olduk. Sadece DNS’inizi 80.80.80.80 ve 80.80.81.81 olarak ayarlayın hepsi bu kadar; kullanıcı adı, şifre veya kayıt olmak gerekmiyor.” şeklinde açıklamada bulunarak Türkiye’ye açıldığının bilgisini paylaştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan sunucuları ile kurulmuş global bir AnyCast DNS networküne sahiptir. AnyCast teknolojisi birçok konumdaki farklı sunucunun aynı IP adreslerini (80.80.80.80 ve 80.80.81.81) kullanmasını sağlar. Bu şekilde sorgulara en hızlı şekilde yanıt verir.

Büyük reklam networklerinin sunduğu DNS çözümleyicilerinden farklı olarak, kullanıcıların IP adreslerini log dosyalarında tutmadığı belirtiliyor. Ancak loglar sadece istatistik amaçlı, IP adresleri olmadan tutulduğunun da altı çiziliyor.

İnternet sağlayıcıları ya da büyük reklam networkleri sizin DNS sorgularınızı kullanarak alışkanlıklarınızı görüntüleyebilir, alışkanlıklarınızı baz alan reklamlar gösterebilir veya bağlantınızı yavaşlatabilir. Freenom World kullandığınızda IP bilgilerinizin hiçbir şekilde saklanmadığından ya da ziyaret edilen sayfalar kullanılarak reklam optimizasyonu yapılmadığından kullanılabiliyor. Elbette ki reklam networkleri farklı teknolojiler de kullanıyor!

Kullanıcılar Freenom World YouTube sayfalarından World HowTo videoları ve yapılandırmalarını 17 farklı dilde olmak üzere bulabilirler. Freenom seçilen öncü kullanıcılarla erişim noktası ve router’ların ayarlarının nasıl yapıldığını gösteren yönlendirici videolar çekilmesi konusunda iş birliği yapıyor.

Freenom World Windows ya da macOS işletim sistemli masaüstü bilgisayarlardan, Linux ya da FreeBSD ile çalışan sunuculara, bir erişim noktası ya da yönlendirici etrafında bulunan Android ve iOS tablet ve telefonlara kadar tüm cihazlara uygun bir teknolojiye sahip.

DNSLER;

80.80.80.80
80.80.81.81

Yorum yapın