Elektronik Sigara Tütün Alternatifi mi?

Elektronik sigara, pek çok tartışmaları üzerinde bulundursa da, tütün alternatifi olarak sigarayı bırakma yöntemleri içerisinde en çok tercih edilen seçenektir. Türkiye’de sağlık bakanlığı henüz herhangi bir firmaya satış ruhsatı vermemiştir. Ancak Avrupa ve Abd pek çok mağaza ve internet siteleri üzerinden satışı yapılmaktadır.

Elektronik sigaraların uzun dönem etkilerinin henüz gözlemlenmemesi ise ürün adına en büyük handikap olarak göze çarpmaktadır. Kısaca ürünü ve özelliklerini tanıtmaya çalışalım.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara ısı ile içerisine konulan aromalı sıvıları (e-likit) buharlaştıran, pille çalışan elektronik bir cihazdır. Parçaları aşağıdaki gibidir.

 • Atomizer: Sıvının bulunduğu cam kısımdır. İçerisindeki ısınan teleler sayesinde cam fanus içerisinde bulunan aromalı sıvı buhar haline gelir.
 • Elektronik Sigara Pil: Atomizer ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan elektronik sigaranın güç kaynağıdır.
 • Coil: Atomizer içerisinde bulunan sarmal tellerin bulunduğu, ısı üreten tellerden oluşan parçadır.
 • DripTip (Ağızlık): Atomizerin en üst kısmında bulunan, ağzımıza temas eden kısımdır. Farklı ebatlarda ağızlık bulabilirsiniz.

Elektronik Sigara Likit Nedir?

Elektronik sigara likit gliserin, aroma ve isteğe bağlı olarak nikotinden oluşan sıvıdır. Bu sıvı atomizer içerisine konularak ısı yardımı ile buhar haline dönüştürülür. Ana ve en temel maddesi gliserindir. Gliserin gıda ve sağlık sektöründe sıkça kullanılan bir maddedir. En kaliteli gliserinler ile en kaliteli e-likitler üretilir. Elektronik sigara kullanımında en kaliteli ve steril ortamda üretilen e-likitleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Gliserin bitkisel yada petrol tabanlı olabilir. Her ikisinin de kullanıcılara verdiği haz farklıdır.

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Bir adet elektronik sigara ve e-likit temin ettikten sonra kullanıma başlanır. Kutu içerisinden çıkan coili ıslatınız. Daha sonra coili çevirerek atomizer içerisine monte ediniz. Atomzieri çevirerek pil ile birleştiriniz. Böylece e-sigaranızı tamamlamış olur ve kullanıma hazırdır. Kutusu içerisinde bulunan e-likiti açınız ve atomizer içerisine doğru şekilde dökünüz. Pil üzerinde bulunan tuşa bastığınızda cihaz buhar üretmeye başlayacaktır. Çıkan buharı ağızlık kısmından içinize çekiniz

Elektronik sigara, sigarayı bırakmak isteyenler için iyi bir alternatif olarak görünmektedir. Sigara kullanmayan kişilerin kesinlikle uzak durması gereken bir üründür. Son olarak e-sigara kullanıcılarının cihazı hasta, yaşlı ve çocukların yanında kullanmamaya özen göstermelidir, temiz hava onlar için çok önemlidir.

“Elektronik Sigara Tütün Alternatifi mi?” üzerine 3 yorum

 1. Bence elektronik satışı Türkiye’de de serbest hale gelmelidir. Bana göre yasaklanması anlamsız.

  Cevapla
 2. E-Sigaralar sağlık açısından sigaraya göre yüzde 95 daha az zararlı ve kanunlarda gerekli değişlikler yapılarak satışına izin verilmelidir, tütün ürünlerinin satışı azaltılmalıdır.

  Cevapla
 3. Kullanmadan önce esigaraya on yargıyla bakiyordum.Sigarayı bırakmayı çok demedim.Ancak basaramadim.İki aydır elektronik sigara kullanıyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum.Yorgunluğun gitti ve artik nefes darlığı cekmiyorum.Kullanan olarak tavsiye ediyorum ancak kaliteli bir e sigara kiti alin ve kaliteli likit kullanın.Bunların hepsi internette var.

  Cevapla

Yorum yapın