Geleceği Kodlayan Çocuklar

Yarın Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde “Çocuk ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi, ‘üretici’ olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi” amacıyla bir zirve düzenleniyor.

Zirvede konuşmacı olarak yer alacak Bager Akbay, “Çocuğunuz artık hacker” olmak zorunda, her zaman “hack” etmek için değil ama gerektiğinde ona sunulanla yetinmek zorunda kalmamak için. Çocuğunuz “coder” olmak zorunda, ama bunu programcı olmak için değil, sistemleri anlayabilmek için yapmak zorunda. “Maker” olmak zorunda, çünkü üretme becerisi olmayanın, ordan oraya savrulacağı bir yüzyıla giriyoruz…” sözleri ile durumu kısaca özetliyor.

Evet artık yeni nesil çocuklar bilgisayarlarla dünyaya merhaba diyor. Tabletler ile eğitim alıyor ve teknolojinin o müthiş hızıyla hayatlarını şekillendiriyorlar.

Geleceği Kodlayan Çocuklar Yetiştirmek Zorundayız!

Çocuğunuz “coder” olmak zorunda, ama bunu programcı olmak için değil, sistemleri anlayabilmek için yapmak zorunda. “Maker” olmak zorunda, çünkü üretme becerisi olmayanın, ordan oraya savrulacağı bir yüzyıla giriyoruz. Sizin çocuğunuz bir “hacker” olmak zorunda, her zaman “hack” etmek için değil ama gerektiğinde ona sunulanla yetinmek zorunda kalmamak için…

Çocuklarımızın teknoloji ile doğduğu bir çağda yaşıyoruz!

Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi gerekiyor. Bu hem ülkemiz, hem de gençlerimiz için çok önemli bir nokta!

Artık gençleri bilgisayar başından kaldırmak değil, oyunun başından kaldırmak zorunda ve gelişimlerine katkıda sağlayacak yazılım bilgisi, eğitim dokümanları ve eğitici oyunlarla yönlendirmek zorundayız.

İlkokulda tabletlerle eğitim alan veya alacak olan bir nesil yetiştiriyoruz. Yeni nesli teknolojiden uzak tutmak ise en büyük hata olacaktır.

Diğer bir yandan da güvenlik konusunda da onları bilinçlendirmemiz gerekiyor.

Teknolojiye Doğan Çocuklar

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, “teknoloji ile doğan çocuklar mottosu karşımıza çıkmaya başladı.  Umarım bu tarz eğitim ve konferanslar ülkemizde daha sık yapılır. Bu sayede hem ailelerin hem de gençlerin ufkunu açarak, daha iyi bir nesil yetiştirebiliriz. Aksi takdirde gençler için bilgisayar online oyun kavramı içerisinde sıkışıp kalabilir.

Evet artık çocuklar birer Coder ve Hacker olarak doğmak zorunda! Karşılarına bir yazılım geldiği zaman o yazılımın mantığını, çalışma prensibini anlayabilecek kapasiteye sahip olmalılar. 

Yorum yapın