Teknolojinin Tarihle Buluştuğu An!

Geçtiğimiz gün, Bersay iletişimin davetlisi olarak BKG’nin müze mağazasını gezme şansına sahip oldum. Aynı zamanda da bir müze ile teknolojinin müthiş bir fikirle birleştirildiğini deneyimleme fırsatı yakaladığımı da söylemeden geçemeyeceğim.

Dünyanın en büyük müze mağazası zinciri BKG, infoTRON ile 3D yazıcı teknolojisini Topkapı Sarayı Müze Mağazası’na getirmiş.

Yapılan iş çok güzel ve keyifli!

Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın üç boyutlu yazıcıdan çıkan kopyaları ziyaretçilerin beğenisine sunuyorlar. Önümüzdeki dönemde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve İzmir Efes Müzesi’nden eserler şehirlerimizi ziyaret edecek.

Kültürel mirasın yeniden keşfi için yola çıkan Bilintur’un alt markası BKG, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerindeki mağazaları Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) adına işletiyor. Bu görevi kapsamında Bakanlığın ve DÖSİMM’in adına kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yürüten BKG, Türkiye’nin kültür ve turizm elçiliğini yapıyor.

Bu misyonu çerçevesinde BKG, 3 boyutlu teknoloji çözüm ortağı infoTRON ile kültürel mirasın yerli ve yabancı turistlere tanıtılması için yeni bir çalışmaya imza attı. Müzeler Haftası’nda başlatılan proje sayesinde Türkiye’de ilk defa bir müze mağazasında, kültürel bir öğenin üç boyutlu yazıcı ile baskısı yapıldı. Çalışma içinse Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın heykel replikası seçildi.

BKG yalnızca bu ürünlere değil, tüm bu değerlere ve duygulara da sahip çıkıyor. Projelerle yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerimize bu duyguyu aşılamayı amaçladıklarını görüyoruz.

Kral Şuppiluliuma’nın bir elinde mızrak, bir elinde başak

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki TellTayinat höyüğünde yapılan kazılarda bulunan ve orijinali 1.5 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 1.5 ton ağırlığında olan heykel, Geç Hitit Dönemi’nde hüküm süren Kral Şuppiluliuma’ya ait. Sakallı, bukleli saçlı, kollarında bileklikleri olan Şuppiluliuma Heykeli’nin bir elinde mızrak, bir elinde başak bulunuyor. Bazalt taşından yapılmış heykelin gözleri kireç taşı ve steatitten (sabun taşı) yapılmış. Tarihteki ilk deniz muharebesine komutanlık eden Kral Şuppiluliuma’nın heykel replikasına BKG Müze Mağazaları ya da www.muzedenhediye.com adresinden sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda ziyaret ettiğim stant üzerinde benim de 3D olarak bir taramam gerçekleştirildi ve bilgisayar yazılımı üzerinde 3D olarak görüntülediler.

Tarihi eserlerin 3D kopyalarının taranarak 3D yazıcıdan çıkartılması tarihin ve teknolojinin birleştiği çok keyifli bir çalışma olmuş.

3D yazıcılar sayesinde birçok firma, her sektöre hitap eden ve devrim niteliğindeki cihazlar ile önümüzdeki günler bu ve bunun gibi birçok değerli fikri, teknoloji ile buluşturarak karşımıza getirecektir

Yorum yapın