Gmail Kendini Aşmış..!

Google hizmetleri ne kadar iyi olursa olsun yinede geliştirmeye kullanıcılara yenilikler sunmaya devam ediyor.  En popüler Google hizmetlerinden bir taneside kuşkusuz Gmail.  Gmaili hemen hemen herkes kullanıyordur.  Özelliklede tüm hesaplarınızı Gmail üzerine topladığınıza eminim 🙂  Elbetteki bende tüm hesaplarımı Gmail üzerinden kontrol ediyorum ve mail göndermek için Gmail ile çalışıyorum. Gmail o kadar kendini aşmış ki biraz önce karşılaştığım bir uyarı mesajı ile beni şaşırttığından bahsetmek istedim.

CV’mi arkadaşıma gönderecektim. Gmail’i açtım ve mail yazmaya başladım.  Maili bitirdikten sonra CV’yi eklemeyi unutmuşum. Gönder butonuna bastığımda Gmail bana bir uyarı verdi.

Dosya mı ekleyecektiniz?

İletinizde “ektedir” yazdınız ancak dosya eklemediniz. Yine de göndermek istiyor musunuz?

Nasıl yani? Gmail nerden biliyor. Dosya göndereceğimi?

Bir an şöyle bir takıldım kaldım. Şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Gmail’den bir mail atıyorum ve ek olarak CV’mi koymam gerekirken unutmuşum. Gmail sağolsun beni uyardı 🙂 Dosyayı eklemedin diyordu 🙂  Gmail’e eklenen yeni bir özellik sanırım daha önceden böyle birşeyle karşılaşmamıştım.

“Ektedir” Özelliği…

Mail içerisinde “ektedir” kelimesini kullanıp kullanmadığımı kontrol ediyor. Gmail üzerinden mail gönderirken eğer mail içeriğinde “ektedir” kelimesini kullanırsanız ve bir dosya eklemezseniz Gmail sizi uyarıyor ve dosya eklemediğinizi söylüyor.

100 yıl düşünsem aklıma gelmezdi…

Google’a hizmetlerinden dolayı bol bol teşekkür etmenin yanı sıra sıradışı özellikleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri için de bol bol teşekkür etmek gerekir…

“Gmail Kendini Aşmış..!” üzerine 12 yorum

 1. Aynı özelliği Thunderbird 3 versiyonunda görünce bende şaşırmıştım. Ekte, ektedir gibi sözcükler kullanınca pancerenin altında otomatik uyarı ve ek koymak için buton çıkıyordu. Gmailinde buna dikkat etmesi çok hoş olmuş.

  Yanıtla
 2. Gmail candır yaa 🙂 Login olduktan sonra interneti kesseniz bile mailleri okuyabiliyorsunuz, ayrıca nasıl bir teknolojiyse firebug’ı açtığınız zaman “firebug gmail’i yavaşlatır” diye de uyarı veriyor.

  Yanıtla
 3. bayıldım böyle bir mail hizmeti şarttı ya artık hotmail kullanarak yaşadığım çağ dışı görüntüleri hatırlayıp gülüyorum kendime 😀

  Yanıtla
 4. Bu özellik gmail Labs ın getirdiği bir yenilik. orayı incelerseniz çok daha faydalı harika özellikler göreceksiniz. Misal maili gönder dediniz. ve o anda ah bişeyi unuttum göndermeseydim keşke diye hayıflandınız. ama mail gitti dimi 🙂 gönder dedikten sonra üstte “mesajınız gönderildi ( geri al )” gibi bir uyarı çıkıyor. 5 sn içinde geri al a basarsanız maili göndermiyor 🙂 I love Gmail 🙂

  Yanıtla
 5. @mujaheed
  mujaheed’in terörist anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Bir Türk’e yakışmaz bu tür isimler!

  Yanıtla
 6. Herkes gmail kullanmıyor. 37 milyon kişi Gmail kullanıyor; 106 milyon kişi Yahoo mail kullanıyor… Gmail ilk 3’te bile yok…

  Yanıtla

Yorum yapın