Bana İnternet Sayfanı Söyle Sana İstatistiklerini Söyleyeyim…

Google hayatımıza girdikçe ne yediğimizi ne içtiğimizi hatta nerelerde eğlendiğimizi bile görür hale geldi. Özelliklede Google hizmetlerini kullananlar kendilerinizi Google’ın şevkatli kollarında sarılı halde buluyor… Bu kişilerden bir taneside elbetteki benim. Kimilerine göre Google Amca kimilerine göre Google Anne hiç fark etmez sonuçta internet dünyası içerisinde birinin kucağına kendimizi atıyoruz.

Bu savaşta Microsoft elbetteki Google ile rekabeti bırakmıyor en son olarak Yahoo Arama motorunu satın alarak arama sistemi Bing’i biraz şahlandırdı. Fakat Google’a değil rakip bu sektörde yanına bile yaklaşamayacaklarına eminim. Gelelim mevzumuza şimdi soracaksınız başlık ne alaka? diye…

Google Analytics hizmeti kullanıyorsunuzdur. Hatırlarsanız bu hizmetten yararlanırken bir ara Google Analytics hesabına girdiğimizde bir yenilikle bize uyarı vermişti. Bu uyarıda istersek Reklam verenlere ziyaretçi istatistiklerimizi açarak reklam hizmetine katkı sağlayacağımız gibi bir konu yazıyordu. Durun tahmin edeyim hemen hemen herkes bu yazıda “Evet” seçerek (Bilgisayarın başına kim geçerse geçsin sorulan herşeye ne hikmetse EVET diyor) istatistiklerinizi paylaştınız.

İyi güzel istatistiklerimizi paylaş dedik ve unuttuk gitti. Peki ya sonra?

Alın size güzel bir istatistik örneği. Eğer internet sayfanızın istatistiklerini kolay kolay kimseye vermem diyorsanız yada 300 kişi gelirken 3000 diye sallıyorsanız dikkatli olmanızı tavsiye ederim 🙂 Çünkü Google Analytics üzerindeki hesap verilerinizi paylaştığınız için herkes görebilir…

Google DoubleClick Ad Planner Hizmeti

Google’ın bu hizmeti sayesinde reklam veren kişi ve firmalar reklam vermek istedikleri sitenin tüm istatistiklerine kavuşabilmekte. Kaç kişi girmiş, kaç sayfa görüntülenmesi olmuş, erkek, kadın, yaş aralıkları, gelir düzeyi, öğrenim durumuna kadar tüm istatistikleri Google önünüze sermekte. Bu sayede reklam vereceğiniz internet sayfalarını tek tek inceleyebilir ve duruma göre reklam hizmetini ayarlayabilirsiniz.

Örnek: Wikipedia istatistikleri : Google Ad Planner Wikipedia

Hani Google Amca yapma bunu diyenlerin seslerini duyar gibiyim 🙂 Gerçi hatırlıyorumda 4-5 sene öncesine kadar herkes istatistiklerini yayınlardı bu istatistik saklama işi nereden çıktı anlamadım. Ne var yani niye saklarsın ki?  Reklam vermek isteyen kişiye elbette elinde sonunda istatistiklerini vereceksin. Hiç vermessen bile adam geri dönüşlere ve tıklamalara bakarak basitte olsa bir stat çıkartıp ne olduğunu anlayacaktır..!

Peki bu veriler nasıl yayınlanıyor?

Google Amca yaptı yapacağını yine 🙂 Sağolsun tüm reklamveren firmaların imdadına yetişmiş gibi gözüküyor.  Bu statları yayınlamak için Google Analytics hesabı kullanan internet sayfalarının paylaşılan verilerinden çektiği ortada. Çünkü verdiği istatistikler Google Analytics istatistikleri ile aynı. Doğru kesin ve net…!  Eğer sizde bir Google Analytics hesabı kullanıyorsanız ve verilerinizi paylaştıysanız bu liste içerisinde yer alacaksınız demektir.

Paylaşım ayarlarını kapatmak.

Şimdi söyleyeceklerimi Google Analytics hesabınızda yaparsanız tüm paylaşımı durdurmuş olacaksınız. Bir süre sonrada bu hizmet içerisinde istatistikleriniz kaldırılmış olacak. Pek paylaşmama taraftarı olmasamda yinede paylaşmak istemeyen arkadaşlar olabileceği düşüncesi içerisindeyim.  Gelelim hesap ayarlarımıza…

1- Google Analytics’e giriş yapıyoruz.
2- Hesap ayarlarını düzenle basıyoruz.
3- Google Analytics verilerimi paylaşma işaretliyoruz.

Bundan sonra google hiçbir şekilde istatistiklerinizi 2. yada 3. şahıslara teslim etmiyor 🙂  Hadi kolay gelsin…

Yorum yapın