Gmail’de SMS Doğrulaması İle İki Kademeli Güvenlik

Google hem hizmetleri hem de kalitesi ile güven vermeye ve en iyi hizmeti kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Bugün siz değerli okuyucularıma Google’ın popüler e-posta hizmeti olan Gmail’de ki yeni bir güvenlik uygulamasından bahsetmek istiyorum.  Gmail üzerinde artık iki kademeli bir güvenlik sağlanmakta.  Gmail üzerinde SMS ile doğrulama özelliği aktif edildi.  Aynen bir bankanın internet şubesine girerken parolamızı yazdıktan sonra cep telefonumuza bir SMS gelecek ve bu SMS kodunu sisteme girdiğimizde login olabileceğiz.

Bu özellikle Gmail tam bir banka güvenliğine sahip olduğunu söylemek isterim.

Sadece bununla da kalmıyor. Google kendi mobil uygulamalarında ve diğer mobil uygulamalar için 2 aşamalı güvenlik sistemini aktif etti.  Eğer bir mobil cihaza sahipseniz mobil cihazlarınız için ayrı ayrı özel şifreler oluşturmaktasınız. Bu özelliği açtığınızda her mobil yada 3. parti yazılımlarınız için Gmail üzerinde ek bir şifre kontrolü sağlanacak.  Bu cihazlardan giriş yapabilmeniz için Gmail üzerinde özel bir şifre ile yetki vermeniz gerekmekte.

Bu özellik daha önce kurumsal müşterilerde kullanılmaktaydı. Şimdi ise tüm kullanıcılar için açıldı. SMS doğrulama ile Gmail’e girişi aktif etmek için öncelikle https://www.google.com/accounts/ManageAccount sayfasına giriyoruz. Bu sayfada en üstte sağ tarafta 2 adımlı doğrulama kullanma bağlantısına giriyoruz.

Bu bağlantı içerisinde cep telefonu numaramızı giriyoruz. Cep numaramızı girdikten sonra bize SMS ile bir kod gönderiyor. Bu kodu yazıp adımlara devam ettiğimizde Gmail için SMS doğrulamalı giriş aktif olmakta.

Bu özelliğimizi aktif ettiğimiz zaman kullanmakta olduğunuz tüm “Android”, “iPhone”, “GoogleTalk/Pidgin istemcisi”, “POP/IMAP”, “Outlook – ev bilgisayarı”, “Thunderbird”, “Google TV”, “Picasa masaüstü istemcisi”  gibi servisler devre dışı kalacaktır. Bu servisler ve cihazlar için  https://www.google.com/accounts/IssuedAuthSubTokens sayfasına girip tek tek özel şifreler oluşturmamız gerekmekte.

“Android”, “iPhone”, “GoogleTalk/Pidgin istemcisi”, “POP/IMAP”, “Outlook – ev bilgisayarı”, “Thunderbird”, “Google TV”, “Picasa masaüstü istemcisi” gibi cihazlarımızın ismini girip tek tek şifre oluşturmamız gerekiyor.  Oluşturulan bu parolalar ile sistemlere bağlanabilmektesiniz.  Bu sayede Gmail hesabınız ve Gmail hesabınızı kullanan diğer yazılımlar ya da cihazlar kendilerine özel şifrelerle aktif olacaklar.

Google’a bu yeni güvenlik önlemi için teşekkürlerimi sunarım….

“Gmail’de SMS Doğrulaması İle İki Kademeli Güvenlik” üzerine 10 yorum

 1. güzel bi önlem ama keşke şifre değiştirme sırasında sms onayı olsaymış.her hesabı açışta sms ile uğraşmak yorucu

  Yanıtla
 2. Peki bu işlem ücretlimi ? Kullanıcı sayısı baz alınacak olursa ve her gönderdigi sms icin operatorlere bir bedel ödeyeceginini düşünürsek bunun kullanıcıya bir yansıması olacaktır diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 3. Selamünaleyküm abi ben bişey soracam yardım lazım bana gmail 2 adimli koduyla girmem gerekiyor yanlız telefonum kapandı bununla ilgili ne yapabilirim çok önemli bilgilerim var tel actiramiyorum iptal edildi başka bi yolu varmı googleyle yazdım bi hafta oldu hala geri donmediler yardimci olabilirmisiniz

  Yanıtla
 4. abi ben bunu yaptım yanlız numaramı iptal ettirdim şimdi de açamıyorum nasıl alabilirim gmailimi googleye form gönderdşm ama yardımcı olmadılar ben bu şefrelemeyi kaldıra biliyomuyum

  Yanıtla
 5. benim gmailime bağlı 2 telefon var diğer telefona mesaj gelsin kısmını seçiyorum standart ücretler uygulanır yazısı çıkıyor. ücret kesintisi oluyor mu?

  Yanıtla
 6. Merhaba, hesabımdan telefon numaramı değiştirdim. Hesaba giriş yaparken yeni hattıma kod geliyor giriyorum buraya kadar sorun yok. Ama atıyorum şifre değişmek istesem kod eski telefon numarama gidiyor. Eski telefon numaram halen daha aktif ama sadece ilk girişte g0ncel telefonuma kod geliyor hesapla ilgili bi içeriden değişiklik yapmak istesem kod eskş numara gidiyor yardımcı olurmusunuz lütfen.

  Yanıtla
 7. Merhaba hocam , youtube hesabı satın aldım ve heryerden telefon numarasını değiştirmiş olmama rağmen sms eski telefona gidiyor ne yapabilirim bu konuda bilgisi olan yazabilirmi ?

  Yanıtla

Yorum yapın