Google Allo’ya Merhaba Dedik!

Google’ın yeni uygulaması Allo’ya birkaç gün önce merhaba dedik. Gerçi Google her ne kadar da batık projeler karşımıza çıkarsa da yakalamış olduğu başarıdan ve verdiği müthiş hizmetlerden dolayı tuvalet kağıdı bile çıkarsa kullanırım diyenler yüklemeye başladı.

Elbette ki bu kişiler arasına ben de giriyorum 🙂

Aktivitelerimizi planlarken ya da olup biteni takip ederken arkadaşlarla ve ailemizle iletişimimizi mesajlaşma uygulamaları ile yürütüyoruz. Fakat sohbet ederken bir uçuş bilgisini kontrol etmek ya da restoran aramak gibi nedenlerle çok sık ara vermek zorunda kalabiliriz. Google tam da bu yüzden, ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olan ve sohbeti ara vermeden sürdürmenizi sağlayan bir mesajlaşma uygulaması geliştirerek karşımıza çıktı.

Tutar ya da tutmaz! Farklı bir fikir, farklı bir bakış açısı…

Google, Android ve IOS için geliştirdiği, sohbetiniz esnasında sesli komutlarla söylediklerinizi algılayan akıllı mesajlaşma uygulaması Google Allo’yu kullanıma açtı. Google Allo plan yapmanıza, bilgiye ulaşmanıza sohbet sırasında kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olan bir uygulama olarak karşımıza geliyor. Aynı zamanda kullandıkça öğreniyor, kendini geliştiriyor ve size özel öğrenimler yapıyor.

Akıllı Yanıt ile hızlı cevap verin

Akıllı Yanıt özelliği sayesinde mesajlara sadece bir dokunuş ile karşılık verebilir, örneğin arkadaşınızın “yolda mısın?” sorusuna hızlıca “evet” yanıtı gönderebilirsiniz. Akıllı Yanıt, Google Allo’da gönderilen fotoğraflar için tam da sizin stilinize uygun yanıtlar da önerebiliyor.

Fotoğraflarla, emoji ve etiketleri unutulmamış

Sohbet sadece yazıdan ibaret değil, çok daha fazlasını görüyoruz. Google Allo kendinizi ifade etmeniz için oldukça zengin seçeneklere sahip. “Gönder” butonunda parmağınızı sadece aşağı ya da yukarı hareket ettirerek sohbete emojiler ekleyebilir ya da metin boyutunu kolayca ayarlayabilirsiniz. Google Allo’nun içerdiği 25’ten fazla özel etiket paketi için Google dünyanın çeşitli yerlerindeki bağımsız sanatçılarla ve stüdyolarla işbirliği yaptığı belirtilmiş.

Kişisel Google asistanınızla tanışın

Google Allo, Google Asistan ile bir önizleme gibi tanışacağınız ilk yer olduğunu söyleyebiliriz. Google Asistan, Google ile sohbet etmenizi, sorular sormanızı, doğrudan sohbetiniz sırasında işlerinizi yürütebilmenizi sağlıyor.

Yalnız unutmadan söylemek isterim. Türkçesi birazcık kıt!

Artık bir adresi kaydetmek, favori YouTube videounuzu paylaşmak ya da yemek mekanı seçmek için arkadaşlarınızla sohbetinize ara vermek zorunda değilsiniz. Sorularınızı yanıtlaması için Google Allo’da asistanınızla birebir sohbet edebilir ya da ne zaman ihtiyaç duyarsanız @google yazarak Google Asistan’ı arkadaşlarınızla sohbetlerinize dahil edebilirsiniz.

Google Asistan, Google’ın uzun yıllardır sürdürdüğü insanlara günlük hayatlarında yardım etme yolculuğunda, “sıradaki adım” niteliğinde düşünülmüş. Hani vardır ya bilim kurgu filmlerindeki sanal asistanlar…

Google Allo’da Asistanınızın size yardımcı olabilir…

Yanıt alın. Haber, hava durumu, trafik, spor ya da uçuş bilgileriniz. Sizin için önemli olan en güncel bilgilere kolayca ulaşmak mümkün. Google Asistan’dan size en fazla önem verdiğiniz bilgilerle ilgili günlük güncellemeler göndermesini isteyebilirsiniz

Allo’da Google Asistan’dan civarınızdaki iş yerlerini ve mağazaları, eczaneleri, bankaları veya ATM’leri, benzin istasyonlarını, otoparkları veya manavları bulmasını isteyin. Hatta sohbetiniz sırasında yön tarifi almanız da mümkün hale gelmiş.

Google Asistan, ile arkadaşlarınızla yemek tartışmalarını yapmaktan geceyi planlamaya kolayca geçebilirsiniz. Kısa süre sonra OpenTable ile sohbet içerisinde rezervasyon yapma olanağı da gelecek ve zamanla yeni servisler ekleneceği belirtiliyor.

Size özel pencerede sohbet edin

Güvenlik ve gizlilik konularına büyük önem veren Google, Allo’da da bu özellikleri ile öne çıkıyor. Google Allo’daki tüm sohbetler Transport Layer Security (TLS) gibi endüstri standardı teknolojilerle şifreleniyor. (Edward Snowden tam tersini söylese de…)  Chrome’da olduğu gibi, Google Allo’da da bir size özel pencere (Incognito) modu karşınıza gelecek. Size özel penceredeki sohbetlerinizde mesajlar uçtan uca şifrelenirken, gizli bildirimler ve belirli sürelerde mesajın otomatik olarak silinmesi gibi ek gizlilik özelliklerine de sahip oluyor.

Bakalım; Google Allo tutacak mı?

Ya da şöyle söyleyeyim, Google Waw, Google Reader, iGoogle, Google Healt, Knol, Picnik, Google Buzz, Sidewiki Google Notebook, Dictionary, Google Labs, SearchWiki, Dodgeball, Jaiku, Lively, Page Creator, Zeitgeist, Google Answers… gibi ölü hizmetlerden biri mi olacak?

“Google Allo’ya Merhaba Dedik!” üzerine bir yorum

  1. Ben telefonumda bir tek Google Play çalışıyor, diğer tüm Google programları devredışı, onların yerine üçüncü parti yazılımlar yüklü. Telefon kendine geldi.

    Yanıtla

Yorum yapın