NetSpot WiFi Durumu ve Kablosuz Sinyali Ölçümü

NetSpot sayesinde kablosuz sinyalleri için ölü noktaları belirleyebilir ve modeminizi doğru noktaya yerleştirebilirsiniz. NetSpot Mac OSX ve Windows sistemi üretilen ücretsiz bir Wifi analiz yazılımdır. Özellikle de IT uzmanlarının kablosuz sinyali ölçmek için kullanabilecekleri başarılı yazılımlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Etrafta birçok Wifi sinyali bulunuyor. Diğer bir yandan Wifi sinyalini bozan manyetik alanlar ve diğer sinyaller de var. Aynı zamanda kalın duvarlar, antenler ve benzeri elektronik cihazların yaydıkları sinyaller Wifi sinyalinize etki edebilir. En iyi verimi alabilmeniz için bir yazılımla sinyal şiddetini ölçmek ve değerlere göre hareket etmek gereklidir.

Kablosuz erişim noktası konumlarını optimize etmenize yardımcı olur. 

NetSpot size erişim noktaları tarafından kullanılmak üzere en iyi kanalları sinyal derecelerine göre gösterebiliyor. Wlan sinyalinizi analiz yaparak kolayca kablosuz ağınınızın durumunu karşınıza çıkarmakta. Doğru noktalara Wifi erişim noktalarını yerleştirmek için ideal bir yazılım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Netspot’u ilk çalıştırdığınız zaman etraftaki tüm Wifi sinyallerini karşınıza geliyor. Gösterge panelinde kablosuz ağ adı, BSSID, kanal, band genişliği, şifreleme türü, üretici, B,G ve N modları ve sinyal seviyesi gibi birçok analizi bizlere sunabiliyor. Ayrıca Wifi sinyallerinden bir tanesini çift tıkladığınızda diğer detayları da gösterebiliyor.

Wifi sinyalinizi artırmak için kanal ve band değişiklikleri yaparız. Ancak bunların ne kadar verimli olduğunu veya doğru yapıldığını bir Wifi ölçüm yazılımı ile görebiliriz.

NetSpot Wifi ise bu noktada devreye giriyor. 

WiFi ölçme ve kablosuz tarama yazılımı NetSpot ile ağların indirme, yükleme değerlerine kadar harita üzerinden de görüntüleyebiliyorsunuz. Kanal değiştirdiğinizde veya mod değiştirdiğiniz zaman sinyalinizin ne derecede arttığını veya sinyal değerlerinde hangi değişikliler olduğunu gösterecek ve ölçebilecek şekilde tasarlanmış.  Bu sayede doğru kanalı, doğru modu seçerek Wifi modeminizden maksimum verimi alabilirsiniz.

NetSpot uygulamasının arayüzü de oldukça basit.

Orta seviye bir bilgisayar kullanıcısı iseniz NetSpot programını rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Diğer bir yandan bulunduğunuz mekanın projesini çizebilir veya import edebilir, ardından da Wifi noktalarında sinyal güçlerini ölçerek harita üzerinde görselleştirebilirsiniz.

Sistemi çalıştırdığınız zaman etraftaki sinyalleri gösterebildiği gibi ölçümlerini de birkaç saniye içerisinde karşınıza çıkaracaktır. Özel haritalarla bulunduğunuz mekan üzerinde noktaları işaretleyerek, hangi odada sinyal derecelerinin ne kadar olacağını da görmeniz mümkün hale getirilmiş.

Ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi Wifi kanalımı, bandını ve diğer ayarlarını değiştirerek, Wifi modemim üzerindeki sinyali maksimum hale getirdim.

NetSpot uygulamasına Windows ve Mac için sürümlerini www.netspotapp.com adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

“NetSpot WiFi Durumu ve Kablosuz Sinyali Ölçümü” üzerine 2 yorum

  1. Evdeki wifi etrafki komşulardan etkileniyor olsa gerek, devamlı sinyal kaybı gerçekleşiyor. Teşekkürler Hamza bunu deneyeceğim.

    Cevapla
  2. Çok dar alanda, rakip firmalrın kuracağı WiFİ ‘lar arasında sinyal interference nasıl ayalranacak.

    Cevapla

Yorum yapın