Google Analytics Yenilendi. Artık Sosyal Medya ve Realtime Ölçümü Yapabiliyor!

Google Analytics yıllardır kullandığım bir istatistik aracı. Ara sıra kavga etsek bile yollarımız hep birleşmiş ve barışmışızdır.  Şimdilerde Google Analytics üzerinde yepyeni değişiklikler oluyor.  Artık Google Analytics sayesinde web sayfamızın Sosyal Medya etkisini ölçümlenebilecek.  Bunun yanı sıra RealTime dediğimiz anlık ölçümleme de yapabilir hale geldi.  Bugün aktif edilen bu özelliği kullanmak için ön bir başvuru yapmanız yeterli.  RealTime için şuan ön başvuru alınsa da diğer yenilikler için beklemenize gerek yok.

Google Analytics hesabınıza girdiğinizde sağ üstteki “Yeni görünüm” bağlantısına bastığınız zaman yeni görünümü ve özellikleri aktif edebilmektesiniz.  Yepyeni bir tasarım ve özelliklerle karşımıza gelen Google Analytics bu özelliği sayesinde Sosyal ağlar üzerindeki etkiyi, gönderdiğiniz Tweet’lerin dönüşlerini anlık olan ziyaretçi istatistiklerini görmekteyiz. (Google Analytics şuan Google+1 ‘i takip ediyor. Kodunuzu özelleştirerek diğer sosyal ağları da takip etmesi sağlanılabiliyor.)

Sosyal Medya bu kadar büyük bir hızla gelişirken birçok tool’a ihtiyaç duyan benim gibi adamlar için büyük bir fırsat haline gelmiş durumda. Elbette ki Google yine kendinden beklenileni yerine getirmiş. Özel raporlamaları sayesinde müşterilerinize daha ayrıntılı rapor sunabileceğiniz gibi kendi web sayfanızın sosyal medya üzerindeki etkisini ölçümleyebilmekte ve etkilerini görebilmektesiniz.

Realtime özelliği şuan için aktif değil fakat aşağıdaki bağlantı üzerinden hemen bir başvuru yapabilirsiniz. Sanırım Google Analytics’in en büyük eksikliği RealTime ziyaretçilerdi ve sonunda bu da tamamlanmış oldu.

https://services.google.com/fb/forms/realtimeanalytics/

Yorum yapın