Google Analytics Geri Döndü..!

Google ve BTK arasındaki sorunları duymuşsunuzdur. Kısaca özetlersek Digitürk gidip mahkemeye bazı siteler illegal olarak yayınlarımı internete açmışlar diye şikayette bulunuyor.  Avukatlar bu iplerin engellenmesini istiyor ve nasıl oluyorsa engellenen ipler arasına yanlışlıkla Google ipleri karışıyor..!

Tabi akabinde Google servislerine ulaşamadık. Eğitim kurumlarından tutunda devlet dairelerine ve özel firmalara kadar birçok sektör ve kullanıcı bu engellemeden dolayı zarar gördü.  Sonuçta Google ülkemize geldi BTK ile görüşüldü sorun çözülmeye çalışılıyor diye açıklama yapıldı.

Engellenen servislerden bir tanesi de Google Analytics meşhur istatistik servisi malesef ki biz internet sitesi sahiplerini etkiledi. Mecburen Google Analytics hizmeti bloke edildiği için başka servislerin peşine düştük.

Fakat biraz önce Google’dan bir açıklama geldi.  Mail kutuma düşen Google açıklamasında şöyle yazıyor…

Merhaba,

Geçen birkaç haftalık süreçte Google Analytics’e erişimde zorluklar yaşadığınızı biliyoruz.
Google Analytics’in de dahil olduğu bazı Google servislerine erişimde yaşanan zorluklar, Türkiye’de halen devam etmekte olan YouTube yayın yasağıyla doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda yapılan gerekli düzenlemelerle Google Analytics’in Türkiye erişiminin şu anda düzeltilmiş olduğunu memnuniyetle bildiririz.
Bu süreç boyunca gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Google Analytics Ekibi

Google Inc, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, California 94041

Bu açıklamadan sonra Google Analytics hizmetine geri dönme kararı aldım. En azından Google sesimizi duymuş ve sorunu çözmüştü…

“Google Analytics Geri Döndü..!” üzerine 5 yorum

  1. Haklısınız, zaten maili görünce bende çözebildiğine şaşırdım. Başka sayaçları da kullanmaya çalışsak da sayımda bir çok eksiği bulunmakta. Fakat Google Analytics gibi detaylı ve hatasız sayım yapan bir sayaca da rastlamadım. Tekrar hoşgeldin Google Analytics diyelim…

    Yanıtla
  2. Bir tek problem yaşamayan benmiyim bu google analytics ile. Neredeyse siteyi açtığım ilk zamandan beri kullanıyorum ama erişememe gibi bir problem yaşamadım. sanırım sadece bazı kişileri etkiledi bu olay

    Yanıtla
  3. Bizde Analytics’ ten gelen mailden sonra tekrar analytics e dönmeyi düşündük ama 9-10 siten olunca gerçekten çok vaktini alıyor.O yüzden dönmekten vazgeçtik.

    Yanıtla

Yorum yapın