HTC Tattoo Root Kilidini Açmak ve Android Arşivi

HTC Tattoo Android işletim sistemine sahip. Bazı eski versiyon firmware’ye sahip olan Tattoo cihazlarında malesef ki Root kilidi var. Bu yüzden update çıkmadan güncelleme yapamıyorsunuz. Fakat bir yolu var Root kilidini bir şekilde açıp Android işletim sistemini update yapabilmektesiniz.

Bir arkadaşımın cihazı olan HTC Tattoo’yu update etmeye çalışırken malesef ki Windows 7 ‘nin azizliğine uğradık. Aslında Windows 7 demeyelim Android SDK’larının Windows 7 uyumsuzluğundan dolayı malesef ki Root kilidini aşamıyorsunuz.

Bu işlemleri sadece ve sadece Windows XP Service Pack 2 ile yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde yaptığınız işlemler işe yaramayacaktır. O kadar forum dolaştım bunu söyleyen bir tane adam yok. Buda işin ilginç tarafı. Neyse aklınızda bulunsun. Windows 7 yada Windows Vista işletim sistemi ile bu işlemleri yapamayacaksınız. Yapsanız bile Root kilidi açılmayacak bilginize.

Uzun zamandır Android işletim sistemini merak ediyordum. Özelliklede bir mobil cihaz gelse de test etsem diye düşünürken Uğur Böbüran arkadaşımın cihazı ile tanıştım. Güncelleme yapmak için birkaç aşamayı geçmeniz gerekiyor.

1. Hafıza kartını Gold Kart yapmak.
2. Andorid’in Root kilidini kırmak
3. Güncelleme yapmak.

Bu işlemler için internetten bulduğum bir PDF dosyası bana yardımcı oldu. Bu dosya Türkçe hazırlanmış. Dosyayı hazırlayan arkadaşı bilebilseydim en azından buradan adını verip bol bol teşekkür etmek isterdim. Gelelim nasıl yapılacağına…

Pdf Dosyasını indir: RND – HTC Tattoo ROOT

Bu dosyanın içerisinde yazan işlemleri dikkatlice yaptığınız zaman rahatlıkla HTC Tattoo’nun güncellemesini yapabilmektesiniz. Lütfen dikkatli olun aksi takdirde sisteminizi uçurabilirsiniz.

Bununla birlikte Ersin Koç arkadaşımın Android arşivi işinize epeyli yarayacaktır. Hele ki birçok dosyayı buradan ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz.

Ersin Koç Android Arşivi : http://www.ersinkoc.com/android/

Şimdiden kolay gelsin…

“HTC Tattoo Root Kilidini Açmak ve Android Arşivi” üzerine 12 yorum

 1. @xmRipper

  Dostum HTC EVO 4G Türkiyeye gelse bile bizim işimize yaramayacak. İki gündür HTC yetkilileri ile mailleşiyorum. Verdikleri cevap şu şekilde, HTC Evo, Sprint( Amerikadaki bir carrier ) için özel olarak üretilmiştir. Türkiye pazarı için herhangi bir söz veremiyoruz.

  Ayrıca teknik ve fiziksel olarak, HTC üzerinde sim kart girişi yok. Biz GSM şebeke kulanıyoruz ancak Sprint CDMA altyapısı kullanıyor. Yani onlarda sim kart yok, kablolu yada kablosuz teknoloji vasıtasıyla, evlerindeki sabit hat numarasıyla sanki cep telefonu ile konuşurmuş gibi konuşabiliyorlar. Doğal olarak faturada ev telefonuna geliyor. Zaten 4G teknolojisi için WiMax diyebiliriz. Yani kablosuz teknolojinin birkaç gömlek üstü olan versiyonu. Modemlerle değil Çamlıca tepesinde gördüğünüz kocaman radyo alıcılarıyla altyapısı oluşturulan kablosuz teknoloji.

  @TEAkolik

  Hamzacım, mikrosim teknolojisi HTC Evo ile uyumlu değil galiba. Çünkü İpad mikrosimle çalışıyor ancak HTC Evo da sim girişi yok. Kablosuz internet teknolojisinin nimetlerinden yararlanıyor.

  Sonuç olarak moralim çok bozuk. Hayatımda ilk kez Blackberry Boldumu sattıracak bir telefon bulmuştum 🙁

  Cevapla
 2. Hocam her şey iyi güzelde bu abyzou isimli romda cihazı makineye bağlayınca mobil ağ paylaşımı başlamıyor menülerde de bulamadım yardımcı olabilirsen sevinirim…

  Cevapla
 3. Merhabalar

  Hamza dostumuzla birkaç deneme çıldırma yöntemi sonrası root işlemini yukarıda da belirttiği gibi sadece xp sp2 de başardık. Hiç bir sekteye uğramadan başarılı bir root + market açılımı yaptık.
  Erich beyin sorusuna yanıt olarak; menüde “usb to pc” seçeneği mevcut. Bu ikona tıklayarak “mobile network sharing” i seçtiğinizde (tabi htc sync yüklü ise ve driverlar sorunsuz tanıtıldı ise) mobil paylaşım açılacaktır.

  Önemli bir hatırlatma; ayarlar menüsü altında mobile network açık, mobile network sharing açık, mobile network settings in altındaki data roaming in açık(işaretli) olmasına dikkat ediniz.

  bütün işlemler tamam ise ve hala bağlantı sağlanamadıysa htc modemin driverları tam olarak yüklenmemiştir.
  Örn : http://blog.brightpointuk.co.uk/installing-htc-tattoo-usb-modem-windows-7

  Cevapla
 4. merhabalar.benim sormak istediğim şey bu root işleminden sonra garantininin bozulup bozulmadığı.Eğer garanti bozulursa benim pek bir işime yaramaz açıkcası 🙁

  Cevapla
 5. Bu işlemleri gerçekleştirdiğimizde kamera çalışmaması gibi bir sorun oluşuyor mu? Bazı ROM’larda bu şekildeki bir sorundan bahsediliyor çünkü.

  Cevapla
 6. yanlış bilgi vermişsin.çünkü ben windows 7 ultimate işletim sisteminde root işini onlarca kez yaptım ve bu sorun android sdk ların windows ile uyumsuzluğundan değil,sizin root işlemini başaramamanızdan kaynaklanıyor.

  Cevapla
 7. Google images da htc tattoo resmi aradım ilk sırada çıkan resim sevdiğim adam teakoliğin sitesindeymiş. hemen girdim tıktık vazifemi yaptım 😉

  Cevapla
 8. merhaba arkadaşlar, bu htc tattoo nun bir üst modeli hangisidir ? android sistemli telefona geçmek istiyorum artık. tattoo iyi de ekranı küçük olduğu için bazı android uygulamaları açmıyormuş sanırım bir de onda 1.6 sistem olduğu için sanırım market yokmuş doğru mu?

  Cevapla

Yorum yapın