WordPress “Pluggable.php On Line 864” Hatası

Bugün Alex, WordPress blogunda bir hatadan bahsetti.  Hata mesajında saçma sapan birkaç karakter dikkatimi çekmişti. Birkaç farklı şekilde daha önceden karşıma çıkan bir hata mesajıydı. Hatada WordPress header bilgisini modifiye edemediğinden bahsediyordu. Aslında çözümü basit bir hata mesajı.  Bazı editörlerden, WordPress upgrade sırasında yada başka sebeplerle Wp-config.php dosyasındaki karakter probleminden ortaya çıkmaktaydı.

Hata mesajı:

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at C:\Inetpub\vhosts\user\httpdocs\wp-config.php:1) in C:\Inetpub\vhosts\user\httpdocs\wp-includes\pluggable.php on line 864

Olarak karşımıza geliyor.  Sadece bununla kalmaz Pluggable.php dosyası 674, 675 ve 676. satırlar içinde aynı şekilde hata verebilmekte. Bir başka versiyonu da Wp-login.php ‘nin on line 302, 314 gibi hatalar vermesi ile karşınıza gelebilir. Çözümü ise çok basittir.  Sorun Wp-config.php dosyasının karakter bozulmasından kaynaklanmakta.

FTP sunucunuza bağlanıp Wp-config.php dosyasını indirin Notepad++ editörü ile dosyayı açınız ve Notepad++ ‘nın “Biçim” menüsünden “Kodla (ANSI)” seçiniz. Dosyanızı kayıt edin kapatın ve FTP’ye tekrar gönderin.

Bu kadar basit…

Yaptığımız olay sadece Wp-config.php dosyasının karakter kodlamasını Notepad++ programı ile açıp ANSI’ye çevirmek. Bu değişiklikten sonra FTP sunucunuza dosyayı gönderdiğinizde WordPress’in canavar gibi çalıştığını görebilirsiniz. Hadi kolay gelsin…  Alex artık bahanen kalmadı yazmaya devam 🙂

“WordPress “Pluggable.php On Line 864” Hatası” üzerine 8 yorum

 1. WP de 5 6 ay kadar önce tesadüfen bir olayı keşfettim. Bu WP nin bir açığı mı kullanıcılar için bir risk mi yoksa WP XP ile birlikte yaşanan bir sorun mu tam olarak bilmiyorum. Ama WP kullanıcılarının dikkatli olmasında fayda var.
  WP panelde hazırlanan yazılar yayına verilirken ekran görüntünüzü de bilmeden yüklüyorsunuz. Bir nevi copy screen olayı yazının devamına atılıyor. Bunun klavyedeki kombinasyonunu bilmiyorum tamamen tesadüf eseri gördüğüm bir olay.
  Bu konuyu WP konusunda uzman arkadaşların araştırmasını istiyorum.
  Konuyu biraz detaylı anlatayım.
  Hazırladığım WP blogunu yapan arkadaşın seçimi mi benim tasarımla ilgili isteklerimin sonucu mu tam olarak bilmiyorum explorer 6.0 la bir türlü uyumlu hale getirilemedi. Diger tarayıcılarda bir sorun yok.
  Bu olmayan sorun işte yukarıda bahsettiğim açığı keşfetmemi sağladı.
  blog içinde küçük açılmayan düz bir çizgi olarak gördüğüm nesnelerin explorer 6.0’da karşıma resim olarak çıkmaya başladı.
  firefox, choreme ya da explorer 7 8 versiyonlarında düz bir çizgi yada küçük 5×5 mm büyüklüğünde haberlerin içine ya da haber başlık arasına yerleşen kutucukların kullandığım bilgisayarın ekran görüntüsü olduğunu farkedince afalladım.
  Resmen ekranımdaki bütün nesneler explorer kullanıcılarına sunulmuştu.
  Dosyayı incelediğimde screnn.png satırıyla WP dizini içine otomatik olarak attığını gördüm. gördüm
  bunu hangi hatalı tuşla ya da komutla yaptığımı bilmiyorum. Fakat blogumda bu tür en az 50 tane ekran görüntüsünü günlerce haberleri tek tek kontrol ederek bulup sildim.
  wp kullanıcısı arkadaşların böyle bir hata konusunda bilgisi var mı ya da bu bir hata mı açık mı bilgilendirirse sevinirim

  Yanıtla
  • Aslında WP’nin sorunu değil. Wp eklentilerini yazanların yaptığı bir halt yeme olarak görülüyor. Denetimsiz Wp eklentilerine zararlı kod enjekte edilip bu tip bir hale getirilmişte olabilir. Araştırmak lazım. Sisteminizi ve kodları ekran görüntülerini görmeden tam olarak birşey söyleyemeyeceğim.

   Yanıtla
 2. Merhaba değerli Hamza Ağabey’im. Sayende sorunu çözdüm. Sıfırdan kurduğum wordpress 3.1.4 yani son sürümde bu hatanın aynısını yaşadım. Error_log hem pluggable.php hemde wp-login ‘de hata veriyordu. Login olunca boş ekran olması büyük sıkıntıydı.. Bu encoding olayı ne işe yarıyor anlamasam da dediğiniz gibi yaptım. WordPress yepyeni bir sürümde ilk kurulumda neden bu hatayı verir anlamış değilim. Çok teşekkür ederim tekrardan, bilginize sağlık 🙂

  Yanıtla
 3. selam çözümü uyguluyorum ama ansıyı seçiyorum sonra tekrar kodlama bölümüne tıkladığımda ansı seçili durmuyor çarpıya basıncada kaydetmek istiyormusunz diye birşey gelmiyor

  Yanıtla
 4. başkan çok geçmiş aradan notepad++ arayüzü bile değişmiş 🙂 WordPress yeniden kurar gibi yaptım veritabanı bilgilerini tekrardan girdim düzeldi 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın