Google Bot Gibi Tara; Google Webmaster Tools

google-bot-gibi-taraGoogle’ın Web yöneticisi araçları Webmastertools’u kullananlarınız vardır.  Özelliklede Webmaster arkadaşların sıkça kullandığı araç Google Webmaster Tools’a yeni bir özellik eklendi.

Google Web Yöneticisi Araçlarında sol menü altında bir Labaratuar sekmesi belirdiğini görebilirsiniz.  Bu sekme altında ortaya çıkan Google bot gibi tara özelliğinden bahsetmek istiyorum.

Bu özellik sayesinde internet sayfanızın Google Bot tarafından nasıl algılandığını tespit edebilirsiniz.   Hemen aklınıza şu soru gelebilir.  “Ne işime yarayacak” Google Web Yöneticisi Araçlarında http hataları, bulunamadı, erişilemiyor gibi birçok hata mesajının toplandığı Tarama Hataları sekmesindeki bağlantı adreslerinizi bu bölümde test ederek Google Bot’un neden sitenizdeki sayfalarda hatalar aldığını tespit edebilirsiniz.

Bunun gibi farklı şekilde raporlamaları analiz ederek Google Bot ‘un sayfanızı nasıl algıladığı, neden hata aldığı, neden önbellekleme yapmadığını ve nasıl bir çözüm uygulamanız gerektiğini görebilirsiniz.  Özelliklede görsel ve animasyon ağırlıklı sayfaların Google Bot tarafından nasıl görüntülendiğini tespit edebilirsiniz.

Google bu aracı sayesinde sayfanızı daha iyi önbellekleme yapacak, daha fazla bağlantınızı dizine ekleyecek ve internet sayfanıza daha fazla kullanıcı getirecektir.

google-bot-gibi-tara-icerik google-tarama-hatalari

“Google Bot Gibi Tara; Google Webmaster Tools” üzerine 8 yorum

  1. Bugun açtığım site için Rapor istedim. Tesadüfen buldum ama denedim. Fakat direk olan bi işlem değilmiş bu Biraz zaman gerekliymiş.

    Yanıtla
  2. E güzel 😀 WebmasterTools zaten bi çok konuda işe yarıyor ama bu tip menülerle daha da zenginleşmesi lazım. Google daha iyisini yapabilir bence.

    Yanıtla
  3. Merhaba, google botun uğradığını veri tabanına kayıt etmek gibi bi durum söz konusu olabilirmi? yani bunu yapan yada bilen varmı acaba. ?

    Yanıtla

Yorum yapın