Kötü niyetli yazılım ayrıntıları; Google Webmaster Tools

kotu-niyetli-yazilim Google Webmaster Tools’dan yeni bir özellik data.   Önceki yazımda Google Bot Gibi Tara özelliğinden bahsetmiştim. Şimdi ise Kötü Niyetli Yazılım Ayrıntıları özelliğinden bahsetmek istiyorum.

Google Web Yöneticisi Araçları altında sol menüde yeni eklenen Labaratuar sekmesi altında Kötü niyetli yazılım ayrıntıları başlığını göreceksiniz.  Bu başlık altında internet sayfanızda yer alan kötü amaçlı yazılımların analizini yapmakta.

Google toolbar yüklü olan explorer’e sahipseniz bazı internet sayfalarında şöyle bir yazı dikkatinizi çekmiştir.

Saldırgan olarak bildirilmiş site!

Bu uyarı Google toolbar tarafından kullanıcıya verilir. Amacı kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve güvenli olarak webde sörf yapabilmektir.  Google arama motoru bu hizmeti sayesinde tarama yaptığı internet sayfalarında oluşabilecek zararlı yazılımları yada zararlı kodları gördüğü zaman kullanıcıya bu mesajı vererek koruma sağlamaktadır.

Saldırgan olarak internet sayfanız tespit edilir ve kullanıcıların girmesi engellenir.  Bu tip hata mesajların geneli piyasada epeylice yaygın olan iframe virüslerinden kaynaklanmaktadır.  Eğer bilgisayarınıza bir iframe virüsü bulaşırsa FTP’nize bağlandığınızda bir dosya gönderdiğinizde internet sayfanıza otomatik olarak virüs yerleşecektir.

Sadece bununla kalmaz.  İnternet sayfamızdan arkadaşlarımızın internet sayfalarına,  beğendiğimiz veya hoşumuza giden bir programa bağlantı veririz.  Özelliklede bedava dağıtılan birçok program içerisinde zararlı kod ihtiva edebilir ve siz farkında olmadan bu zararlı yazılıma bağlantı verebilirsiniz.

Google bot siz fark etmesenizde gelişmiş  tarama yapısı sayesinde bu tip kullanıcıya zarar verebilecek dosyaları yada siteleri tespit ederek  Saldırgan olarak bildirilmiş site! uyarısını kullanıcılarınıza verecektir.  Gerçektende üzücü bir durumdur ve nasıl kurtulacağımızı bilemeden ne olduğunu araştırmaya sormaya başlarız.

Google’nin bu yeni hizmeti sayesinde sol menü altında Labaratuar sekmesi içinde Kötü niyetli yazılım ayrıntıları başlığını tıklayarak internet sayfanızın Google Toolbar tarafından neden Saldırgan olarak bildirilmiş site uyarısı verdiğini tespit edebilirsiniz.

“Kötü niyetli yazılım ayrıntıları; Google Webmaster Tools” üzerine 3 yorum

  1. Bu virüsü nasıl temizleyebiliriz ya da ftp’mize bulaştığında ondan nasıl kurtulma imkanımız olur bu konuda bilgi verebilirmisin..
    Şimdiden teşekkür ederim

    Yanıtla

Yorum yapın