Google Drive Artık Web Hosting Destekliyor!

gdrive-paylasim-ayarlariGoogle’ın bulut hizmeti Drive, artık HTML, CSS, Resim dosyaları ve JavaScript destekleyerek Web barındırma hizmeti vermeye başladı.

Şimdilik durum birazcık ilkel olarak görülse de, Google Drive hesabınızı Web Hosting yani barındırma hizmeti olarak kullanabilirsiniz. .Net ya da PHP gibi aktif sayfaları maalesef ki desteklemiyor. Şuan için Html, Css ve Javascript ile resim dosyalarınızı desteklemekte. Yine de basit Web arayüzleri ve statik sayfalar için ideal olduğunu söyleyebilirim.

Hatırlarsanız bir süre önce Dropbox’ın 3. parti yazılımlarla statik bir Web hosting hizmeti olarak kullanılabileceğini görmüştük. Şimdi ise Google Drive sayesinde bu hizmete 3. parti bir yazılım kullanmadan sahip olabiliyorsunuz. Sadece birkaç tıklama yaparak Google Drive içerisindeki bir klasörü Web üzerinden anında yayına alabiliyorsunuz.

Google Drive, bir bulut depolama hizmeti, bu özelliği sayesinde de ücretsiz hosting hizmeti haline getirilip, statik web sayfalarınız için veya kartvizit şeklindeki tasarımlar için ideal bir host olabilir.

Nasıl Yapacağım?

Öncelikle Google Drive hizmetinize giriş yapın. Drive içerisine bir klasör açın ve bu klasörü paylaşıma açın. Paylaşıma açarken dikkat etmeniz gereken “Web Üzerinde Herkese Açık” şeklinde paylaşım yapın. Sonrasında bu klasör içine bir index.html attığınız zaman Web üzerinde ulaşabilirsiniz. Paylaşıma açarken de size uzun bir bağlantı veriyor.

https://googledrive.com/host/0B1S6z6x00AxZTmNacjNHYjR2Y3M/index.html

Bu bağlantı Web üzerinde ziyaret edilmesi için gereken link oluyor.  İstediğiniz gibi bu bağlantı sayesinde kurmuş olduğunuz siteyi paylaşabilirsiniz.

gdrive-paylasimPeki ziyaretçilerime bu kadar uzun bir bağlantı vermek mantıklı mı?

Elbette ki akılda kalıcı bir bağlantı vermemiz gerekli. Bu konuda ise URL kısaltma servisi olan http://gdriv.es adresi devreye giriyor. Uzun bağlantı içerisindeki “0B1S6z6x00AxZZl9SOGNuT2ZoZ1k” şeklindeki kodu alıp,  http://gdriv.es üzerinden http://gdriv.es/teakolikblog gibi kısa ve size özel bir bağlantı oluşturabilirsiniz.  Ya da en güzeli alan adınızı bu URL’ye domain panelinden yönlendirme yapabilirsiniz.

Artık Web hostingin ilkel versiyonu Google Drive host’u kullanabilirsiniz.

Her ne kadar .Net ve PHP gibi aktif sayfaları desteklemese de HTML, CSS ve Javascript desteklediğinin altını çizmek gerekiyor.

Google Drive hosting hizmetinin daha detaylı kullanımları için; https://developers.google.com/drive/publish-site adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bakalım, Google yakında hosting işine el atacak gibi mi? Belki de önceden bize göz kırpıyor olabilir? Şimdi ne yapayım ben HTML hostu? Diyerek sitem edenleriniz olacaktır. İster kullanın ister kullanmayın! Mesele Google’ın Drive üzerinden Host özelliğini açarak ne yapmak istediği? Sıkı bir CDN servisi olarak kullanılacağı kesin!

“Google Drive Artık Web Hosting Destekliyor!” üzerine 4 yorum

 1. Merhabalar
  BENİM SİZE BİR SORUM OLACAK…
  MEVCUT BİR SİTEM VAR VE AYRICA .blogspot.com olan blog yazılarım var
  soru1 BLOGLARIMI DOMAİNE YONLENDİRMEK MANTIKLIMI?(google indexleme de seo da sorun olur ve gerilere gidermiyim?
  soru2 info ile baslayan mail adresimi nasıl kulanmaya nasıl devam ederim

  Cevapla

Yorum yapın