Google Hacking

Arkadaşlar uzun zamandır yazamıyordum kusura bakmayın. Bu aralar askerlik işlemleri ile uğraşıyorum. Tekrar kusura bakmayın.

Bu modülümüzde bilginin en önemli kaynağı olan googledan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere istediğimiz her türlü bilgiyi bulmak için google kullanırız. Ancak hepimizin başına gelen bir problem vardır. Aramak istediğimiz kelimeyi yazmak istediğimiz zaman, o kelimenin içinde geçtiği her türlü site, makale vb. şeyleri de google karşımıza getirir. Buna örnek vermek istersek ” hürriyet ” kelimesini aramak istersek, karşımıza hürriyet gazetesinin de sayfası gelir, futbolcu hürriyette gelir veya içerisinde hürriyet yazan herhangi bir makale de karşımıza gelebilir.

Bu yüzden google hacking denilen bir yönteme başvurabiliriz. Geliştirilmiş arama operatörlerini kullanarak istediğimiz bilgiye daha rahat sahip olabiliriz. Yani, optimum seviyede arama gerçekleştirebiliriz.

Bu operatörlere örnek vermek istersek:

site:x.com diye yazdığımız zaman sadece istediğimiz site hakkında arama yapar

define:x yazdığımız zaman istediğimiz bir kelimenin anlamını bize tarif edecek şekilde sonuçları karşımıza getirecektir.

Bu gelişmiş operatörleri biraz daha farklı seviyede kullanmamız mümkündür. Mesela bir dns veya ftp serverın içeriklerini bulmak içinde kullanabiliriz.

index intitle.of “parent directory” yazdığımız zaman, dosya ve dizinleri gösteren ve bunlar arasında gezinmemizi sağlayan, bir üst dizine çıkmak için kullanılan parent directoryi listeyebiliriz.

Bunun gibi birçok bilgiyi bu tür operatörler sayesinde bulabiliriz. Kullanıcı bilgileri, şifreler gibi bilgileri bulabiliriz. Bu operatörleri bulmak ve örnekleri görmek için bir site var arkadaşlar. Bu sitede google hackingle ilgili birçok örneği görebiliriz.

johnny.ihackstuff.com sitesine girip sağ üst köşede GHDB kısmına tıklarsanız bu örnekleri fazlasıyla görebilirsiniz.

Yorum yapın