Google Heyeti Türkiye’ye Geliyor

Ulaştırma bakanımız Binali Yıldırım Google yetkililerinin TİB ile görüşme talebinde bulunduğunu belirterek, muhtemelen en kısa zamanda görüşmeye gelirler diye bir açıklama yaptı. Bu açıklamayı duyar duyman yüzümde gülücükler açtığını itiraf etmeliyim.

Özelliklede son zamanlarda yaşanan büyük sıkıntılar ve Youtube konusunun basında tekrar ayyuka çıkması sürecin biraz daha hızlanmasına sebep oldu. Elbette ki Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gün’ün Twitter açıklamasının da büyük etkisi olduğuna eminim.

Gelelim konuya. Ülkemiz yani Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri Google’ın bizimle aynı masaya oturmamasından şikayetçiydi. Özelliklede mali vergi olayları bunun en büyük etkisi. Google ise şimdiye kadar sessiz sakin oturmaktaydı. 70 milyonluk bir devleti göz ardı etmesini pek beklemiyordum ama iplerin bloke edilmesinden sonra bir açıklama yaparak sorunun düzeltileceği konusunda bir açıklama yaptılar.

İki tarafta elbetteki kendi menfaatlerini düşünüyor. Biz kullanıcılar da her ne kadar TİB’in ip bloke yöntemini eleştirsek de ülkemiz açısından kötü durumlar oluştuğunu biliyorduk. Özelliklede Türkiye Cumhuriyeti’nin yasakçı bir zihniyet olarak görülmesini istemiyorduk. Google’a bakış açımızda aynı böyle bir nimet varken böyle bir dev varken hiçkimse kullanıcı olarak Google’ı bir kenara atamazdı.

Sonunda iki tarafta masaya oturacak hatta önümüzdeki hafta bile Google yetkililerinin Türkiye’ye gelmesi bekleniliyor. Bakalım Youtube, Vergi, Ip blokesi gibi konularda nasıl bir sonuç ortaya çıkacak. Google’ın biz kullanıcılarını kaybetmek istemeyeceğine eminim ülkemizde ise son derece sevinç veren umut dolu gelişmeler var…

“Google Heyeti Türkiye’ye Geliyor” üzerine 3 yorum

  1. Google bizi asla kaybetmek istemez.Çünkü 70 milyonluk bir devlet düşünün çevremdeki 70 lik insanların bile bilgisayarları var.Ben başından beri ilk defa devletimizin bir tutumunu beğendim belki yasakçı bir zihniyet gibi görüldük ancak bize 3.Dünya ülkesi gibi davranılmamalı.Brezilyayla bile anlaşma yapmış isen bizlede yapmalısın.Google umarım Türkiye potansiyelinin farkına varır.Eminim bugün TVde bir Nexus One reklamı yayınlansa iPhone trendi gider direk Nexus One diye başlar millet 😉

    Yanıtla

Yorum yapın