Power Point Sunumlarınızı Küçültün… (Office 2010)

Power point sunumları hazırlayan arkadaşların en büyük sıkıntısı hazırlanan sunumun çok büyük yer kaplaması olmuştur. Hele ki bu sunumu mail ile atacaksanız görsellerle zenginleştirdiğiniz bir sunum dosyası 5-10MB gibi bir büyüklüğe çıkabilmekte.

Görsel ekledikçe malesef ki sunum dosyanızın boyutu giderek artar bir süre sonra size ufak da olsa sıkıntı çıkarabilir. O kadar uğraştınız ve süper bir sunum yaptınız mail atıyorsunuz ve mail gitmiyor… Ne yani sunumdaki görselleri silip tekrar mı yapmak lazım?

Tabiki hayır…

Microsoft Power Point içerisinde ufak bir görsel sıkıştırma butonu var.  Sunum içerisindeki resimlerden birine çift tıklıyoruz ve üstteki menüden sıkıştır butonuna basıyoruz. Bize sadece bu resmi mi? Yoksa tüm resimleri mi? Sıkıştırmak istediğimizi soruyor. Tamam dediğimizde resimlerimizin boyutunu o kadar ufaltıyor ki 4,5MB büyüklüğünde ki bir PPTX sunumunuzu 980kb ‘a kadar indirebiliyor.

Hazırlamış olduğum bir pptx sunumunun içerisindeki görselleri bu sayede sıkıştırdım ve 5MB’lık sunumumun boyutu  1MB’a kadar düştü…

Hadi kolay gelsin…

“Power Point Sunumlarınızı Küçültün… (Office 2010)” üzerine 11 yorum

  1. iyi günler. powerpoint 2010 da hazırladığım 7.34 MB lık sunumu en fazla 6.34 MB a kadar küçültebildim. bana en fazla 1-2 MB olması gerek. bi program vs bişey var mı ?teşekkürler

    Yanıtla
  2. Hocam çok işime yaradı,Teşekkürler abi. İlk başta bende de etkili olmadı fazla ama görselleri 300 dpi kullanırsanız etkisi fazla olmuyor arkadaşlar buna dikkat edelim. Birde resimleri rgb olmalı bazıları cmyk olursa boyuta etki eder.

    Yanıtla

Yorum yapın