Google Seo; Flash, Silverlight, Iframe ve Video

google-teakolik Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Google’nin Flash, Silverlight, Iframe ve video dosyalarına nasıl baktığından ve neler yapmamız gerektiğinden bahsetmek istiyorum.  Google Bot hakkında herkesin az da olsa bilgisi vardır.  Bot internet sayfamıza geldiği zaman sayfada bululan alt sayfalardaki içerikleri tek tek hafızasına alır.  Tabiki bot siteye geldiği zaman belirli kuralllar çerçevesinde bu işlemi gerçekleştirecektir.

Bu kurallara ne kadar çok uyum gösterirseniz Google sizi o kadar sevecek ve ona göre davranacaktır.  Bazı sitelerde ise malesef ki bu kurallara aykırı davranılır Google bot geldiği gibi gidebilir.  Mümkün olduğunda Google bot ‘a uygun hareket ederek Google sıralamasındaki yerinizi ve pagerank derecenizi artırabilirsiniz. Fakat bazı içerikler vardır ki Google Bot bu içerikleri tanımaz ve hiç kale almayabilir..!Flash gibi içeriklerin içerisindeki metin dosyalarını tarayıp çıkartamayacağı gibi Silverlight gibi görsel işlevlerinde malesef ki içeriğini anlayamayacaktır.  Google bot ayrıca bir Video’nunda ne hakkında olduğunu ? Hangi bilgileri içerdiğini malesef ki bilemeyecektir.  Bu durumda internet sayfanız ne kadar görsel ağırlıklıysa ne kadar Flash ve Silverlight sistemine sahipse o kadar az içerik sayılacak ve arama sonuçlarında yer alamayacaksınız.

En büyük sıkıntılardan bir taneside  Iframe kullanımıdır. Çünkü iframe ‘nin mantığında başka bir siteden içerik çekmek yatmaktadır. Fakat siz iframe’yi kendi sitenizde kendi içerikleriniz için veri çekiminde kullanıyorda olabilirsiniz. Malesef ki Google arama motoru bu tip iframe verilerini kale almayacaktır.

Peki ne yapmamız gerekiyor ?

Google’nin kurallarına uymak gerek. Bu kurallar hakkında size küçük ipuçları vermek istiyorum.

Flash ;

Google arama motoru,  Flash internet sayfalarını ve bu sayfalar içerisindeki flash düğmeler veya menüler gibi butonları hemen her tür SWF dosyasındaki metin içeriğini bulup dizine ekleyebilmektedir. Yani bu teknolojiye sahip. Ayrıca Google, yaygın JavaScript tekniklerini desteklemektedir.

Google her ne kadar Flash içerisindeki bağlantı adreslerini tanımlayıp bu bağlantılara girebilsede bu bağlantı adreslerini takip edip dizine ekleyebilsede  Flash veya başka türlü içeriğin tamamını tarayıp dizine ekleneceği garantisini vermemektedir.

Eğer bir Flash içerik sağlıyorsak…

Flash dosyaları tarafından yüklenen harici kaynaklardan içerik eklenmez. Bunu unutmamamız gerekiyor.  Flash dosyanız HTML dosyası, XML dosyası veya diğer bir SWF dosyası gibi başka bir dosya yüklerse, söz konusu dosyaların içeriğini dizine eklenebilir ancak bu içeriği Flash dosyalarınızın içeriğinin parçası olarak değerlendirilmez. İbranice veya Arapça gibi bazı diller kullanılan Flash dosyaları malesef ki dizine eklenmeyecektir. (Henüz desteklenmiyor.)

  • Eğer flash konusunda ısrarcı iseniz  (sIFR (Metin Yerine Flash Ekleme Tekniği) kullanmayı düşünebilirsiniz. Google bu tekniği benimsemektedir. Flash içerikleri bu teknik sayesinde algılayabilmektedir.

Google son olarak bize bir flash animasyon için muhakkak ki HTML sürümü açıklama koymamızın gerekli olduğunu vurgulamaktadır.

Silverlight ;

Silverlight teknolojiside flash teknolojisine benzer bir şekilde işlenmektedir.  Google arama motoru Flash içeriklerde her ne kadar iyi derecede bağlantı adreslerini çözebiliyor ve bu bağlantıları takip edebiliyor olsada malesef ki Silverlight konusunda tam olarak destek vermemektedir.  Flash ve Silverlight teknolojileri grafik arayüzüne sahip olduğu için animasyon içerisindeki bazı metinler veya bazı bağlantı adresleri google bot tarafından algılanmayabilir.

Silverlight ve Flash animasyonlar için ;

Bu teknolojileri kullanan internet siteleri sahiplerinin dikkat etmesi gereken nokta animasyon içerisindeki bağlantı adresleri her ne kadar takip edilebilsede (diğer arama motorlarının birçoğunda bu özellik yok) yinede animasyon içerisindeki bazı kelimeler ve içerikler algılanmayabilir.

Sonuç olarak vurgulamak istediğiniz kelimeleri google bot’un anlayabileceği bir dile çevirmemiz gerekiyor. Flash için sIFR (Metin Yerine Flash Ekleme Tekniği yinede bir çözüm olabilirken malesef ki Silverlight için hala Google bot geliştirilmektedir.

Yapmanız gereken vurgulamak istediğiniz metinleri ve kelimeleri muhakkak ki bir HTML dosyasında yada animasyon altında açıklama parağrafı olarak belirtmektir. Yada bir flash site yapıyorsanız bir tanede HTML sürümünü yapmanız arama motorları ve özelliklede Google ‘ın sizi kale alması için avantaj olacaktır.

Video içerikler ;

Videolarında aslında mantıken flash veya silverlight ile aynı mantıktadır. Google Bot Video içeriklerden malesef ki veri çekemeyecektir. Eğer Video ağırlıklı bir internet sayfasına sahipseniz,  video’nun ne ile alakalı olduğunu muhakkak ki bir text metin ile belirtmeniz gerekiyor.  Yada Google’nin söylediği gibi Youtube.com veya Google Video adreslerinde barındırınız.

Iframe kullanımı ;

Bazı internet sayfalarında iframe kodu kullanılmaktadır.  Malesef ki Google Bot iframe kullanılmış internet sayfalarında iframe ile veri çekilen siteyi farklı bir site olarak algılamaktadır. Yani içeriği sizin kendi içeriğiniz olarak görmeyecektir. Bazı web sayfalarında kendi içeriklerine iframe kullanarak bağlantı verilmektedir. Aslında yanlış bir durumdur. Google iframe içeriğini kabul etmeyecektir.  Yani kısacası iframe kullanmamak gerekiyor.

Google iframe içeriğinizi lütfen bir metinle iframe dışında belirtiniz diyerek öneride bulunmaktadır. Zaten iframe içeriğini tekrar bir metinle belirteceksek iframe kullanmanın bir manası kalmıyor 🙂

Sonuç olarak ;

Flash, Silverlight, Video içeriklerini kullanacaksak sadece gerektiğinde ve bu tip içeriklerdeki metinleri muhakkak ki HTML olarak ayrıca belirtmemiz gerekiyor.  Sayfalarımızda iframe kullanmıyoruz.

Daha fazla bilgi için Google cevaplarına bir göz atabilirsiniz.

“Google Seo; Flash, Silverlight, Iframe ve Video” üzerine 2 yorum

  1. Teşekkürler. Özellikle silverlight ve flash konusu çok önemli. Biri zamanın diğeride geleceğin en çok kullanılan teknolojileri:)

    Yanıtla

Yorum yapın