Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Dava Açanlar Utansın..!

Önceki yazılarımda Google Servislerine ulaşamama problemlerinden ve ortaya çıkabilecek sonuçlardan kısaca bahsetmiştim. Şimdi ise siz değerli okuyucularıma Google Servislerine yasak getiren zihniyetten bahsetmek istiyorum. Yasağı getiren görünürde her ne kadar TİB olsa dahi malesef ki Tib kadar suçlu olanlar bu davaları açan kişilerdir. Youtube kapatılsın diye dava açanlar youtube’a gidip videoların kaldırılması için gerekçelerini bildireceklerine devlete gidip kapat diyorlar… En büyük kabahat onlarda..!

İşin en kolayı kapat siteyi bitsin..!

Tib’in siteleri kapatmasında Tib’i felan korumadığımı baştan söylemek isterim. Özelliklede son yapılan hareket doğruldusunda malesef ki Google Servislerin Erişim sıkıntısı ile karşı karşıya geldik.  Sadece biz kullanıcılar değil,  şirketler, eğitim kurumları hatta birçok özel kurum bu yasaktan nasibini aldı.

Eğitim kurumlarının birçoğu Google Sites, Gmail, Google Docs gibi hizmetleri kullanıyor. Tüm sistemlerini e-mail adreslerine kadar değiştirmeleri gerekecek.

Ör: http://my.ksu.edu.tr/  sayfaya girip e-mail okuma bağlantısına basarsanız sistemin Google alt yapısı kullandığını görebilirsiniz.

Özel şirketler e-mail sistemleri ve döküman yönetimlerini birçok yerde Google hizmetlerine bağlamış durumdalar. Kendilerine yeni bir alt yapı sistemi geliştirmek zorundalar.

Adwords, Seo,  Adsense, Analytics gibi birçok Google hizmeti veren şirketler büyük bir tehlike altında…

Blogger ve web sitesi sahipleri artık istatistiki bilgiler için kendilerine başka bir hizmet bulmak zorundalar…

bunlar gibi örnekleri saymaya devam edebiliriz.  Şimdi soracaksınız…

Youtube’a dava açanlarla Google Servisleri ne alaka?

Alakası şu.  DNS ile girilen Youtube.com adresini kökten kapatmak için ipleri bloke etmeye başladılar. Yani bizim şu mahkemelere gidip Youtube’u kapatın diyen kişiler ve kurumlar yüzünden bu durumdayız. Bloke edilen ip adresleri Google’ın ip havuzundaki adresler ve bu adresleri Google’ın diğer servisleri de kullanmakta. Sonuç olarak ipler bloke edilmeye başlandı ve akabinde ISS’lere Tib tarafından bilgi geçileren iplerin bloke edilmesi istendi.  Koç Net, Superonline gibi birçok servis sağlayıcısı bu ipleri bloke etmek zorunda.

Bu dava açıp kapatın diyen zihniyet ve Tib’in kullandığı yöntem sonucunda malesef ki CEZALANDIRILAN bizler olduk… Suçumuz ne? Suçumuz tepki vermemek. Suçumuz  mahkemeye gidip Youtube’nin kapatılması için dava açan firmalara tepki vermemek. Aslında Onları bir güzel afişe etmek lazım. Tüm dünya görsün bu zihniyetteki bu kafadaki firmaları bakalım dava açarlar mı bir daha ?

Tib’e bu şikayetler gelmese kapatmaz tabiki.  Fakat Tib’de şunu bilsin suçlu biz değiliz..! Suçlu biz değiliz..! Suçlu biz değiliz..!

“Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Dava Açanlar Utansın..!” üzerine 5 yorum

 1. Aynen katılıyorum. Bu devirde hala sansür ve site kapatmak olduğunu görünce şaşırmamak elde değil. Artık biraz bunları aşıp başka yöntemler uygulanması gerekir. Kurunun yanında yaş da yanıyor, üstelik bu yaş dediğimiz şey kurudan kat kat daha kalabalık bir kitle!

  Yanıtla
 2. Merhabalar bu nasıl zihniyettirki sanal alemden bile korkuyor AKP ye taş atanlar utansın bu tamamen Mahkeme kararıyle yapılmıştır TİB le ilgili değildir onlar mahkeme kararını uygulamiştır Bu yasakcı zihniyettirki herşeye dava bu olsa olsa CHP zihniyetitamamen ideolojik KINIYORUM

  Yanıtla
 3. Türkiye’de ………hafızalı ve ……….kafalı bürokratlar varken, bu ülke hiçbiryere gidemez avrupa birliği değil, islam birliğine bile bizi almazlar. Hepimiz azçok internet kullanıyoruz, size şukadarını söyleyebilirimki 11 yaşındaki bir çocuk bile yasaklanan youtube nasıl ve ne şekilde davranırsa gireceğini biliyor. Bugün itibari ile o ip bloklaması için ISS lere yazı gönderen kurum yetkilisi gelsin gözü önünde YOUTUBE sitesine gireceğim. Ancak onlardan da bir isteğim var, bunu gördüklerinde …….. bakarak terk etsinler oturdukları koltukları. Dünyanın hiçbiryerinde böyle bir uygulama yoktur. Bahse konu olan dava edilen şirket aleyhine d…..ne güvenen varsa uluslararası mahkemede dava açsın ve siteyi kapatsınlar. Lanet olsun bu gerizekalı insanlara.

  Yanıtla
 4. arkadaşlar ne akpliyim ne bişe sadece mantıklı olan ortada google yani abd ye akan bir para var bu paralar nasıl mı oluyor reklam, aramalardaki ilk sayfalarda çıkma falan filan maliye 30 milyon vergi borcu çıkarmış yani öivsi (yüzde 5 i) 30milyon olan bir rakamdan bahsediyoruz ve bu para olduğu gibi google a yani abdye akıyor bir şekilde önüne geçilmeli soruyorum size nasıl önüne geçersiniz ? maliye diyoki burda bir şube aç verginin öde diğer 20 ülkede yaptığı gibi google bunu yapmıyor kusura bakmayın ama burasıda türkiye babalarının tarlası değil

  Yanıtla

Yorum yapın