Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Google Analytics Artık Bitti.

Tib’in servis sağlıyıcılara gönderdiği bilgiyi ve son zamanlardaki Google Servislerin erişim problemini önceki yazımda belirtmiştim. Bu servislerden bir tanesi de malesef ki Google Analytics hizmeti.  Bu hizmet sayesinde internet sayfalarının büyük bir kısmı istatistiklerini ayrıntılı ve profesonelce tutabilmekteydi.

Ta ki düne kadar..!

Tib’in ipleri bloke etmeye başlaması ve ardından ISS’lere bu bilgiyi geçip bloke etmelerini istemeleri üzerine aynı ip adres havuzunda çalışan Google analytics hizmeti de bu sıkıntıdan nasibini aldı.

http://www.aa.com.tr/tr/google-yavaslayabilir.html

bağlantısından da görebileceğiniz gibi artık birçok Google servisi biz Türkler için büyük bir sorun olmaya başlayacak.

Son zamanlarda Google Analytics bilgilerinize hiç baktınız mı?

Dikkatle bakarsanız son 2-3 günlük istatistiklerinizde büyük bir düşüş göreceksiniz. Bu düşüşün nedeni aslında ziyaretçileriniz değil..! Tib ISS ‘lere de Google iplerini bloke ettirmesi ile internet sitenize gelen bir ziyaretçinin verisi artık Google Analytics hizmetine gitmiyor.

Kısacası Google Analytics artık hiçbir işe yaramaz hale geldi.

Çünkü artık Google Analytics birçok veriyi toplayamıyor. Benim ki gibi ziyaretçileriniz Türkiye tabanlı ise ve bu engellemeden nasibini almışsa malesef ki Google Analytics verileriniz düşüşe geçecektir. Siteniz her ne kadar online olsa da malesef ki verileri alamayacaksınız. Sanırım 2000’li yıllardaki gibi sitelerimize grafik sayaçlar koymaya başlayacağız 🙂

Espiri bir yana malesef ki çok kötü bir durumla karşı karşıyayız. Çünkü bu hizmetlerden ekmek parası kazananlar var..! Eğer internet siteniz yavaşlamaya başladıysa sebebi Google Analytics kodlarıdır.  İstatistiklerimizin artık gerçek sayıyı yansıtmayacağı da ortada…

“Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Google Analytics Artık Bitti.” üzerine 2 yorum

  1. sitem gec aciliyordu son 1 haftadir. baktim sol altta google-analytics.com sunucusuna baglaniliyor diyor. kaldirdim analytics kodlarimi.

    Yanıtla
  2. Analytics kodlarını ben de kaldırdım ve birçok insan da kaldırmak zorunda kalıyor yanlış saymasını geçtim artık sitelerin açılmasına da mani olur duruma geldi.

    Yanıtla

Yorum yapın