Google Servislerine Erişim Yasaklandı.

Bir süredir Google Servislerine erişmekte güçlük çekiyorduk. Bir engelleme söz konusu mudur? Yoksa başka bir sorun mudur diye tartışıyorduk.  Tahminler Tib’in Google servislerini engellediği yönündeydi. Fakat Tib böyle bir karar aldığı zaman mutlaka internet sitelerinin girişlerine mahkeme yada tedbir kararlarını yazıyordu.

Biraz önce birkaç kaynaktan öğrendiğim kadarıyla Tib Youtube.com internet sayfasını kökten kapatmak için ISS’lere bildiri gönderip Youtube’un kullandığı ip adreslerinin bloke edilmesini istemiş. ISS’lere gelen resmi yazıda

31 Mayis itibarıyle DNS tabanlı erişim engellenmesi yerine IP tabanlı erişim engellenmesi uygulanmaya başlandı. Erişimi yasak olan sitelerin IP’leri tüm servis sağlayıcılar tarafından bloke edilecek.

DNS kullanmak artık hak getire…

Peki Google servisleri ne alaka?

Youtube.com adresi Google’ın ip bloklarından birçok ip adresini kullanıyor. Bu adresler Google ip adres havuzunda Google servisleri tarafından da kullanılmakta. Malesef ki Youtube internet sayfasının kullandığı Ip adresleri ile Google Servislerinin ip adresleri ortak kullanıldığı için malesef ki Google servislerine erişememekteyiz.

Kısacası Google servislerinin sorunu Youtube.com yasağından kaynaklanıyor. Tib yasaklamada yeni bir sistem deniyor ve tüm servis sağlayıcılarına 31 Mayıs itibari ile ip tabanlı erişim yasaklanmasını istiyor.

Çok yakında DNS kullanarak bile Google ve servislerine ulaşamayacağız.!

Peki Google internet dünyasının büyük bir kısmına hitap ederken bu kadar fazla kullanıcı Google ve servislerini kullanırken, şirketler e-mail sistemlerini Google’a taşımışken,  Google servislerini internet kullanıcılarının %90’ı kullanıyorken nasıl böyle birşey yapılır?

“Google Servislerine Erişim Yasaklandı.” üzerine 12 yorum

 1. Ya ben bu devletin bilgi teknolojileriden sorumlu ne desem az ya! yahu adını sanını bilmediğimiz ilçeler köyler youtube mahkeme açıyor ve erişim kapanıyor lanet olsun bu kanunlara.. ayrıca etc deki host dosyasına banlanan sitelerin iplerini ekleyince sorunsuz girilebiliyor ben sadece translate sayfasına erişemiyorum off allahım off

  Yanıtla
 2. Anlam veremedim hangi amaç güdülüyor?Sakıncıla durumlar karşısında önlemler alınması gerekirken bu şekilde ki tutum site erişiminden çok düşünce aktarımına yasak getirilmiştir.Eğitimde daha ilköğretim seviyesi çocukların ders araştırmalarına devlet kitaplarında bile internet araştırması önerilirken,teknolojinin getirilerine sahip olmayan aileler kafelere yalnız göndermemek için birlikte gitmeyi tercih edip yıllarca kütüphanelerinde biriktirdiği ansiklopedilerden bilgi edilmemesinin anlamını bulmadan yedi sekiz yaşlarındaki ,gençliğe yeni adım atan evlatlarını sağlıksız ortamlardan koruma,ailenin daha anlatımını öğrenmeden edindikleri yanlış bilgileri karışık duygularına katılımlarına nasıl engel olacakları çabaları düşünülmezken,yasaklara çirkinliklere çözüm yapılması yerine bu nedir?Ben bir Anneyim televizyonda yayınlanan insanın iç yapısını,duygularını,maddi yaşam zorunluklarını unutup büyük küçük insanların erişemediği yaşamlara,sevginin anlamı öğrenilmeden,cinsellik konularını aile içinde doğruluklarını öğrenmeden âhlaki değerlerin hiçe sayılması normalmiş gibi kendilerine uyarlamaları unutulmuş, Kadın,erkek yaşamlarının deşifreleri,tanıştırma proglamları sizlerinde bildiği gibi nice değersiz konuların ele alınması ile ilgili çalışmalar yokken şimdi konu toplumca onaylanmamış yazılara,görüntülere otamatik engeller getirme yerine amaç sadece bunlarmı,internet üzerinden doğruların savunulduğu düşüncelerin kapatılması mı?Benimde kendimce kabul etmediğim çocuklarımızın,gençlerimizin ulaşmasını istemediğim siteler elbette var televizyon bile seyretmelerini istemiyorum Ben yetişkin olarak ülke ve dünyanın ortak konuları neler olup olmadığını öğrenme amaçlı tercihlerim haber,sağlık eğitim içerikli,tarih,doğa evren. Sayamadığım birçok konular var.Çözümler yerine bu şekildeki yasaklar farklılıklar doğuracaktır.Avrupa örnekleri yalnış alınır,özgürlüğün amacı saptırılır,teknoloji,çağ atlama denir,eğitim şekil değiştirir,zekir gibi beyinler eğitim şansını bulamaz açlık ölüm iç kavgalar unutulur, yenilikler şahsiyetlere maddi güç sahiplerine uygulanır.Bırakalım bu gizli politikaları ortadan kaldırmamız gereken çok şey var.Sürçülisan ettim ise affola.

  Yanıtla
 3. ne kadar bagımı olmusuz google amcaya,,sayet ulkeler arası krız cıksa nolacak bızım halımız??!herkes bilişim altyapsını tekara gozden gecırmeleı bence.google kapandı dıye aglıyacagımız yere ulkenın ıhtıyacını karsılayacak baska yontemler gelıstırsek daha iyi olacak.ama google gıdınce hemen bıll gates amcanın kapısına gıtmeyelım.. kendı ımkanlarımıızı degerlendırmelıyız.google kapanması kımin ısıne yarayacak tabıkı mıcrosoft tun..adamlar google gerısınde kaldılar ki bel altından vurmaya basladılar bıle .google çinden bıle darbe yedi.bu işlerın arkasaında mıcrosft var

  Yanıtla
 4. Eleştirinin amacı sadece google kapatılması mıdır? sizce.Ağlanacak halimiz çokken google ağlaması!Zaten kısıtlı imkânlarla yaşayan halkın çoğunluğu,çarpık yaşamdan “Ben daha çocuğum”içerilikli siteye dikkat ederseniz bunun gibi etkenlerden evlat koruması için diğer ayı zor getiren insanım evine internet girmiş neden? Eğitimde ticarete dökülür bilgi alışveri arasındaki uçurumlar insanı farklı yönlere çekmiştir.Ne ben,ne sizler fikirlerimizi ortaya koyma yolunda bizde bu tercihi yapmışız.Hedef doğruluğundan şaşmadığı sürece ortadan kaldırışlar köke zarar verenleri parazitleri temizlemekle olmalı bence.Televizyonlarda savaş,sexs,inanç ahlâki değerler Türkçe bozukluklarını kabul edip herşeye gülmek.Kurtlar vadisi,Arka sokaklar,herşey ön sokakta alenen Adanalı,hanımın çiftliği,binbirgece,Aşk-ı Memnu ne aşkı?Nerde Yunus,Mevlâna,Mecnun ile Leyla,Keloğlan masalları,meddahım.Kış geceleri karanlıkta dinlenen piyeslerin örtülerle süslenmiş toz tutmayan radyom önce onları verin bana! Okulda belden aşağı, uzak mesafelere ulaşımda servislerde belden aşağı,kimsesızler yurdunda,bakımevlerinde,biçare insanımın tedavi amaçlı gittiği hastahanede,ekmek peşine düşmüşlerin işverenlerin odalarında belden aşağı,kendi evladını annesini kızkardeşini,erkek kardeşini unutup insanların namusuna göz diken azgınlarda belden aşağı, Dini bilgilere eklemeler yapmak için gidilen bazı maskeli, rabbimin görmediğini sanan hoca efendilerde belden aşağı… vs.Zaten ölüme alışkın olan madencimin ekmek parası için giden hayatı aç ve öksüz kalan evladı bunlar mı unutulup google için ağlanıyor. Kızgınlıklıktır,birde burda susturulmanın,gücümün yetmediği dilimin dönmediğini öğrenmek kendi doğrularımla değerlendirme yapmama engel olmanın hayatın karelerini üçgene çevirmenin patlamasıdır.

  Yanıtla
 5. gülay hanım kişisel fikrimi üzülerek üzülerek söyluyorum ki saçmalamışssınız… sizin gibi gelişememiş daha dogrusu gelişmekten uzak durmaya çalışan insanların ülkemde çoğunluk göstermesinden dolayı derin ve ağır üzüntü duyuyorum…

  Yanıtla
 6. Google Servislerinin yasaklanma sebebi:
  -Türkiyede sadece çalışma ofisleri var.
  -Türkiyeden Reklam gelirleri yüksek fakat;
  –Reklam gelirlerini direk olarak yurt dışına aktarıorlar
  –Elde ettikleri gelirlerden vergi ödemiyorlar.
  –Devletimiz haklı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nden kazandığı paralardan vergi ödemesini talep ediyor.
  –Google firması vergi ödemeyi kabul etmiyor.
  –Yasaklamanın sebebi budur…
  -Youtube vs. başka bir sebebi yoktur..

  Yanıtla

Yorum yapın