Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Eğitim Sistemi Çökecek..!

Google servislerinin bazılarına Youtube’dan dolayı erişim yasağı geldiğini önceki yazımda belirtmiştim. Eğitim kurumlarına geçen yıl bir bilgi geçildi.  Bu bilgide eğitim kurumlarının artık etkinliklerini söz konusu olan yazıda belirtildiği gibi bir adrese gönderilmesi gerektiği söylenildi. Bu adres Google’ın servisleriydi. Yazıda Google servislerini kullanarak bilgilendirme yapılan adreslerin artık kullanılmayacağı belirtiliyordu.

Google e-mail, docs gibi servislerini sadece biz kullanıcılar değil eğitim merkezleri, okullar ve özel eğitim kurumları da kullanıyordu. Gönderilen bilgide …

Tüm kurumların dikkatine sitemizde etkinliklerinizin yeralmasını istiyorsanız, kurumunuza 18.05.2009 tarihinde gönderilen e-postayı veya 20.05.2009 tarihli yazıyı dikkate almanız ve sözkonusu e-posta veya yazıda verilen adrese etkinlik haberinizi göndermeniz gerekmektedir. Bu yönergelere uymayan kurumların haberleri tarafımıza ulaşmadığı için sitemizde yayınlanamamaktadır. Bilgilerinize duyurulur. (http://www.maltepe-meb.gov.tr/duyurular.aspx)

…bu şekildeydi.  Fakat Tib’in Google iplerini bloke etmesi ile malesef ki bu servisler kullanılamayacak.  Örnek olarak

İstanbul Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  internet sayfasına bakınız.

http://www.gopmem.net/

Adresine girip “oturum aç” yaparsanız sistemin Google Sites servisine yönlendirildiğini görebilirsiniz.  Sistem tamamiyle Google üzerinden çalışmakta. Google iplerine erişim yasaklandığı için artık bu tip servislerin kullanılamayacağını görebilirsiniz.

Sadece bununlada kalmıyor. Bu ip blokeler devam ederse Gmail kullanan okul müdürleri, genel müdürler, eğitim sistemi üyeleri, öğrenciler gibi birçok önemli faktör devre dışı kalacak..! Engellemeden önce uzlaşma yoluna gitmeyen büyüklerimiz şimdilerde yeni bir adım atarak Google ip adreslerinin bloke edilmesini sağlıyor. Bu sayede internet dünyamıza büyük bir darbe vurulacağını düşündüklerinide sanıyorum.  Sanırım bu onlar için problem değil. Fakat biz kullanıcılar için büyük bir sorun..!

En azından Tib tüm eğitim kurumlarına bir bilgi geçip artık Gmail, Google Docs gibi servisleri kullanmamaları gerektiğini bildirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde iletişimde malesef ki aksamalar oluşacaktır..!

“Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Eğitim Sistemi Çökecek..!” üzerine bir yorum

  1. BİZ BU KAFAYLA ZOR GELİŞİRİZ Bu yasak tamamen Mahkeme kararıyle alınmıştır TİB ve hükümetin hiç alakası yoktur alakası olan sanal alemi bile dava edenler utansın son iki yılda şunu gördüm tutucu ve yasakcı geri denilen hükümet hepsinden ilerici samimiyetim ve gözlemlerimle yazıyorum gerici olanlar CHP Zihniyeti ve hala cağa adım atamamış gerisinde kalmış ideolojik yargıclardır ha tammamen onlarada yüklememek gerekir dava acanlarıda unutmamak lazım inanıyoru kimseye hakaret etmeden bu işleride aşacağız hadi TÜRKİYE SİCVİL DEMOKRASİYE HEMEN

    Yanıtla

Yorum yapın