Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Şirketler Ne Yapacak?

Google servislerine malesef ki Tib’in yeni uygulaması ile tüm ISS’lere gönderilen bilgiler doğrultusunda engellemeler başladı.  Özelliklede şu günlerde Google Docs, Google Analytics gibi birçok servise erişemez hale geldik. Bu konuyu önceki yazımda belirtmiştim.

Bu durumdan en büyük zararı malesef ki şirketler görecek.  Herkes gibi bende Google servislerini kullanıyorum. Özelliklede Google Docs hizmeti birçok şekilde işimi görmekte.  Sadece benim gibi kullanıcılar değil tabiki Tüm Türkiye’de birçok şirket Google’ın Dökümanlar servisini kullanmakta.

Tib’in son kararından sonra Google ip havuzundaki ip adreslerinin bloke edilmesi ile malesef ki bu servisler erişilemez bir hale geldi.  Peki şirketler ortak kullandıkları Google Docs hizmetinin artık ulaşılamaz olduğunu gördüklerine ne yapacaklar?

Şirketler artık Google docs, Gmail veya Google Sites gibi hizmetleri kullanmayın..!

Google servislerini kullanan şirketlerin artık sistemlerini değiştirmesi gerekiyor.  Çünkü Tib’in yeni Youtube bloke etme yöntemi sayesinde aynı ip havuzundaki Google servisleri malesef ki kullanılmaz hale geliyor.

Artık gidip Microsoft Office ‘mi alırlar yada Özel bir sistem mi yazdırırlar bilmem Google Docs artık erişilemez hale geldi.

Aslında suç bizde…

“Google Servislerine Erişim Yasaklandı. Şirketler Ne Yapacak?” üzerine 3 yorum

 1. Bu nasıl bir saçmalıktır anlamadım gitti, Google servislerine erişim yasağı koyulmasındaki gerekçe neymiş peki?

  Yanıtla
 2. Şirket olarak tüm yazılımlarımız lisanslı kullanmamıza ragmen yinede tüm dünyadaki ekip arkadaşlarımızın anında bilgiye ulaşabilmesi için G docs kullanıyorduk. Şimdi TR’deki ekip olarak ana verileri işleyemiyoruz. İnanılmaz bir kaybımız var. Peki ama çözüm ne ?
  İlla yurtdışınamı çıkalım. Veya burada excel ile çalışıp tüm dünyaya mail mi atalım? Çözüm aramaya ne gerek yap gitsin mantığı ile yıllardır ticaretimiz sekteye uğruyor.
  Hakkımızda hayırlsı ne diyelim. Tüm dünyada ki ekip arkadaşlarımıza bunu anlatamadığım gibi artık dalga da geçmeye başladılar.

  Yanıtla
 3. Arkadaşlar, Google üzerinde bir yasaklama olmadığı Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklama ile netliğe kavuştu. Google firmasına, Türkiye’de yaptığı işlere binaen 30 milyon TL vergi tahakkuk ettirilmiş. Adamlar oralı bile olmamışlar. Bir Türk firması aynı şeyi yapsaydı ABD hükümeti adamın 7 ceddine şerh koyardı. Yine T.C. devleti Google hizmetlerine herhangi bir kısıtlama koymamış. Google, birçok hizmetlerini tek bir IP üzerine toplamış. Bundan dolayı da hizmetlerine erişimde sıkıntı çekiliyormuş. O zaman bu, bütün dünyada böyledir. Endişelenmeye gerek yok. Ancak Google, tam bir Yahudi zihniyeti ile kendi oluşturduğu durumu çok güzel kullanıyor. Kendisinin mağdur bırakıldığını iddia edebilecek kadar ileri gidiyor. Unutmayalım ki; global krizden Google firması da nasibini aldı. NASDAQ’ı kontrol ederseniz sürekli düşüşte. Adamlar da iktisadi tedbirlere gidiyorlar. Saçmalığı yapan Google. Başkası değil.

  Yanıtla

Yorum yapın