Google SketchUp INCH ölçü birimini MM yada CM yapmak

Merhabalar ;

Geçen gün sizlere Google SketchUp ile 3D tasarım programından bahsetmiştim. Programımızda en çok  kullanacağımız özellik TAPE MEASURE aracı bu araç sayesinde çizim yaparken ölçüleri görebilmekteyiz. Ayrıca programda bir çizgi çekerken sağ alt tarafta çizginin uzunluğunuda bize söylemekte…

Programla ölçülü çizim yapabilmemiz için yerleştirilmiş sağ alt köşedeki uzunluk göstergesi ve METRE aracı sayesinde kaç santim kaç metre çizdiğimizi görebilmekteyiz. Programımızın standardında bu uzunluk INCH ölçü birimi ile ifade edilmekte. Tabiki biz CM yada MM kullanmaktayız. Peki programı CM ‘ye nasıl ayarlayacağız ? Yada daha hassas çizimler için MM ‘ye nereden ayarlayabiliriz ?

Google SketchUp programımızda WINDOW menüsünden PREFENCES sekmesine geliyoruz. Açılan pencerede TEMPLATE sekmesine gelerek Sağ taraftan milimetre, santimetre, metre, feet, inch gibi ayarlarını yapabilmekteyiz. Bunun için size küçük bir animasyon hazırladım Umarım hoşunuza gider… Bu arada ilk defa internet sayfama görsel bir animasyon hazırladım acemiliğim için özürlerimi sunarım…

Animasyon Dosyam : indir

Boyut : 11,7 MB

Yükleme Süresi : Yaklaşık 2 dakika (1024kb)

“Google SketchUp INCH ölçü birimini MM yada CM yapmak” üzerine 13 yorum

 1. İyi günler,
  Sketch up ile oluşturulan bir modelin jpg. formatında kaydını nasıl alabiliriz?
  Teşekkürler…

  Yanıtla
 2. Serkan :

  İyi günler,
  Sketch up ile oluşturulan bir modelin jpg. formatında kaydını nasıl alabiliriz?
  Teşekkürler…

  Sketchup programında modeli açınız ve File menüsünden Export oradan da 2D ye gelin dosya formatını JPG olarak çıkış alabileceksiniz.

  Yanıtla
 3. Selamlar arkadaşlar, TEAkolik sitesini sürekli takip eden yani yazılarını sürekli okuyan biri olarak bu kısımda devreye girmek istedim, TEAkolik yöneticileride bunu anlayışla karşılayacaklarını düşünüyorum, kendim kurmuş olduğum ve insanlara ücretsiz eğitim verdiğim http://www.sketchupturkiye.com adresinde istediğiniz tarzda kendimin hazırladığım videoları izleyebilirsiniz.Bütün sorularınızın cevapları ayrıntılı olarak videolu anlatılmıştır.

  Yanıtla
 4. Sn. Nazım;

  Üstteki çubukta yer alan WINDOW’ da MODEL INFO var. Onun içeriğinde de UNITS kısmı var. Oradan DECIMAL ve CENTIMETER özelliklerine getirirseniz yapmak istediğinizi başarmış olursunuz.

  Yanıtla

Yorum yapın