Google Web Yöneticisi Araçları; Site Performansı

Google-web-yoneticisi-araclari-site-performans-1 Google’dan bir yenilik daha geliyor.  Artık site performansınızı ölçebileceksiniz.  Google Web yöneticisi araçlarında Labaratuvar sekmesi altında “Site Performansı” menüsüne geldiğiniz zaman internet sayfanızın nasıl bir performans ortaya koyduğunu görebilmektesiniz.

Grafik olarak sunulan raporda sitenizin hızını ve diğer sitelerle karşılaştırılıp yüzdesel olarak hangi dilimde olduğunuzu gösteriyor.  Tabi sadece bununlada kalmıyor. Grafik raporunun hemen altında en yavaş sayfalarınızı göstermekte. Bu sayfaların sekmelerini açtığınızda ise hemen altında yavaşlığa nelerin sebep olduğunu ve performans kaybını nasıl düzelteceğimizi gösteren ipuçları dikkatimi çekti.

Resimde de görebileceğiniz gibi internet sayfamın yavaşlığını Google ;

 • http://cluster.linkz.net/linkz/ad?p=128&u=teakolik.comds&nc=1259366400000
 • http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js
 • http://rcluster.linkz.net/linkz/hr?p=128&ka=2723%7C117994%7C2708%7C2430&nc=1259366400000
 • http://static.linkz.net/linkz/linkz.js
 • http://whos.amung.us/cwidget/o741i8v2/c7eaf8000000.png
 • http://www.google-analytics.com/ga.js

Google-web-yoneticisi-sayfa-hizi-onerileribu şekilde sıralamış.  Dikkat ettimde LinkZ reklamlarım, Google Adsense reklamlarım ve Google Analytics kodlarımdan kaynaklandığını fark ettim.  🙂  Google sunduğu çözümde bunları kaldırmamı veya scriptleri gzip ile sıkıştırmamı sunuyor. Tabi bunları kaldırmaya niyetim yokta Gzip ile sıkıştırıp sisteme eklenmesini Google’a ve LinkZ’ye sormak lazım 🙂 Neyse velhasılkelam Google henüz beta olarak (Google Labs) sunduğu bu hizmet sayesinde Webmaster arkadaşlar epeyli bir  fayda görebilecekler.

Webmaster arkadaşların tamda ihtiyaç duyacakları bir araç bu araç sayesinde sitemizdeki yavaş yüklenen sayfaları tespit edebilecek ve duruma müdehale edebileceğiz. Google ne yaparsa zaten süper yapıyor ya 🙂

“Google Web Yöneticisi Araçları; Site Performansı” üzerine 3 yorum

 1. Usta

  Install the Page Speed browser add-on

  en altta bu var bunuda açıklayabilirmisin ?

  Birde mesela bende;

  /index.php/tag/4-osman-3-bolum-izle/
  Ayrıntılar: 68,0 KB, 1 istek, 2 DNS araması kadar tasarruf edebilirsiniz

  diyor, ama sizin gibi ne yapmam gerektiğini söylememiş. Birkaç tane daha böyle var, ne yapmak gerek? Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. /index.php/yazi-adi olarak görünmesinin tek bir sebebivar 🙂

  Windows hosting kullanıyorsun. Bu ayarı host firmana bir mail atıp durumu özetle ve onlara Apache ayar dosyasında yapacakları bir değişiklik var yapsınlar böylelikle /yazi olarak görebilirsin.

  Yanıtla

Yorum yapın