WordPress Permalink /Kategori/Altkategori/Yazı/ Şeklinde Kullanmak.

wordpress-kalici-baglanti-yapisi-alt-kategoriWordPress’i oldum olsası sevmişimdir. WordPress hem geliştirilebilirliği hemde kullanıcı dostu eklentileri ile dünyanın en çok tercih edilen CMS sistemleri arasında yer almakta.  Bugün siz değerli okuyucularıma WordPress kalıcı bağlantı yapısında yapmak istediğim ufak bir değişiklikten bahsetmek istiyorum.

Arkadaşım Ercüment blogunda kalıcı bağlantı yapısını  /kategori/Alt-kategori/yazı-ismi şeklinde kullanmak istediğini söylemişti.  Normalde WordPress kalıcı bağlantı yapısında

/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/
/%year%/%monthnum%/%postname%/
/archives/%post_id%
/%postname%/

Şekillerinde farklı kullanım tarzı var. Bunlardan bir taneside  kategori belirterek yazı bağlantıları oluşturmak.

/%category%/%postname%/

olarak kullanıldığında  www.teakolik.com/kategori/yazinizin-ismi şeklinde bir bağlantı yapısıda oluşturabilmektesiniz.  Ercüment arkadaşım ise bu bağlantı yapısını yeni blogunda  www.teakolik.com/kategori/alt-kategori/yazinin-ismi/ olarak görmek istedi. Çünkü kullandığı blogda kategorilerle beraber alt kategorilerde oluşturmuş.  Ayrıca bu alt kategori yapısını blog linkinde göstermek SEO açısından da verimlidir. Peki bunu nasıl yapacağız ?

WordPress’in standart kalıcı bağlantı yapısında  /kategori/alt-kategori/yazi-ismi olarak bir desteği yok.   Bunu bir eklenti kurarak çözebilmekteyiz.

Kullanacağımız eklenti sCategory Permalink eklentisi.  Bu eklentiyi WordPress üzerine kurup etkinleştirdikten sonra  kalıcı bağlantılara gelip “Özel Yapı” seçimimizi yaptıktan sonra  /%scategory%/ olarak belirliyoruz.   Bu işlemden sonra yazılarımızı “Düzenle” yapıp sağ taraftaki kategori seçim menüsünde alt kategorimizin üzerine mause ile  geliyoruz ve “PRIMARY” yazısı beliriyor ve alt kategorimizi “Primary” olarak belirliyoruz.  Eğer alt kategoriyi “Primary” olarak belirlemezsek kalıcı bağlantı yapımız  /kategori/yazi-ismi olarak kalır.  Alt kategoriyi “Primary” olarak belirlediğimizde teakolik.com/cep-telefonu/samsung/samsung-innov8-i8510/ şeklinde bir bağlantıya sahip olabiliyoruz.

3 işlemde alt kategorimizi ve üst kategorimizi kalıcı bağlantı yapısında yazdırdık.  Öncelikle eklentimizi  Kpumuk.info adresinden indiriyoruz aktifleştiriyoruz sonra kalıcı bağlantı yapısını özelleştirip  /%sCategory%/ olarak belirleyip yazılarımızda kategorilerimizi seçerken alt kategorileri “Primary” yapıyoruz.  Bu kadar basit.

“WordPress Permalink /Kategori/Altkategori/Yazı/ Şeklinde Kullanmak.” üzerine 3 yorum

  1. Bu çok iyi benimde ihtiyacım vardı fakat şunu merak ettim,
    1)bu düzenlemeden sonra diğer linkler de değişecek mi? 🙁 Eğer öyle ise çk kötü!
    2)ilk zamanlarda bu kalıcı bağlantılard abi değişiklik yaptım sonra linklerde hep sorun çıktı index problemleri fln yaşadım bir de bunlar olmucaksa hemen uygulamaya geçeceğim? 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın