Güzel Çay mı?

Tanıyanlar iyi bilirler çay konusunda hem hassasım hemde biraz fazlaca çay içerim 🙂 Bu yüzden blogumun ismini “TEAkolik.com” olarak  seçmiştim.  Çayı çok sevme sebebim beraberinde de çay tiryakiliğini getirdiği güzel bir çayın keyfine varmak ve çayın tadına varmak benim için büyük bir keyif haline geldi.

Günde onlarca bardak çay içer, yine de doymam!

Hele ki arkadaş ortamında olursam, ortam güzelse ve keyifli bir muhabbetse saatlerce demlik demlik çay içebileceğimi net olarak söyleyebilirim.

Evet Çay içmek, hele ki Güzel Çay içmek benim için büyük bir keyif.

Ancak herkes çayı güzel demleyemez. Çayı genelde yakarlar, demleme aşamasında tadını bozabilirler. Çayın tadına etkileyen birçok şey vardır. Çayın markasını bir kenara bırakırsak suyun sertliği, demlenme süresi, demleme oranı, harman oranı, demliğin cinsi hatta ham maddesi dahi, çayın tadını etkileyen hususlar arasındadır.

Birçok kişi bunları bilmez, düşünmez. Direk olarak çayın markasına odaklanır. Çayın markasına odaklandığımız kadar, çayın kalitesini düşündüğümüz kadar da demleme süreçlerine, suyun sertliğine, demliğine ve demleme süresine dikkat edersek sanıyorum ki keyifle güzel güzel çay içebiliriz…

Güzel bir çay içmek lazım!

Mesela Lipton, Doğuş, Doğadan güzel çaylardır. Diğer bir yandan Champion Yellow TEA, Ahmad TEA, hele ki Earl Grey türü çaylar en sevdiklerimdir.  Güzel çay için de güzel güzel iletişim kurmak, insanları kazanmak ve insanlara kendinizi anlatmak lazım. Güzel çay demlemenin yanı sıra, güzel demlenmiş çayı da içerken keyifli muhabbet etmek lazım. Güzel dostluklar kazanmak lazım.

Öyle değil mi?

“Güzel Çay mı?” üzerine 14 yorum

 1. Hamza abi, kaç bardak içiyorsun günde? Herhangi bir şikayetin oldu mu bu sebepten? Ben fazla aramam çayı öyle ama son zamanlarda normal sayının üzerine çıktım misafirlik, bayram derken…

  Yanıtla
  • @Aslan ;

   20 bazen 30 su bardağı 🙂 Ciddiyim. Açıkcası hiçbir şikayetim yada rahatsızlığım olmadı. Şükür.

   Yanıtla
 2. Abi kaçak çayı tavsiye ederim. Ben böyle tad görmedim. Kaçak çayı, rize çayı ile karıştır. Al sana çay. Hele bir de Van Gölü kıyısında, güneş batarken bu çayı içmek, Allahın, insanoğluna vereceği cennetin demosu gibi… 😉

  Yanıtla
 3. her zaman istiğin çaydan vazgeçmeyeceksin en iyisi o. Diğer çaylarda bir paket bir paketi bile tutmuyor.

  Yanıtla
 4. Trabzonlu olarak derimki ÇAYKUR un çayından şaşmayın şu sarı pakette olandan birde ona yine çaykura ait ufak teneke kutuda satılan filiz çayından kattınızmı tanından içilmez 🙂

  Yanıtla
 5. Lipton alıyorum sürekli şu anda da fiyatı 1 kg 10,50 tl
  gayette iyi. Ama ben iyice demlenmesini beklerim çayı koyup 10 dakika sonra istemem. Bir saat demlenir. ama acımaz nedense.

  Yanıtla
 6. dostlar ben bir rizeliyim
  üreticiyim
  arzu edene kargo ile dilediği çayı gönderirim…bende bir tiryakiyim ve sıkıntınızı çok iyi anlıyorum

  Yanıtla
 7. merhaba,
  çay ile ilgili çalışırken sitenizi gördüm.
  türkiyede iyi çay içmenin çağdaş bir yolu var artık.
  çay demleme poşeti ile çay demlediğinizde hem çayınız çok berrak ve lezzetli oluyor hem de demlik lavabo temizleme derdinden kurtuluyorsunuz.yani paket çaylarınızı karışım yaparak,poşet çay temizliğinde çay demleyebiliyorsunuz.
  sitemizden bilgi alabilirsiniz.

  Yanıtla
 8. İnternet üzerindeki fiyatları da çok pahalı değil mi? Alıp içip deneyemeyeceğiz maalesef. Zaten marketlerde de göremiyoruz ki.

  Yanıtla

Yorum yapın