Google+’da Username Kullanmaya Başlayın!

Google_UsernameGoogle’ın sosyal ağı, Google+ üzerinde Username kullanımı başladı. Artık profillerinize ya da Google+ sayfalarınıza özel URL alabiliyorsunuz. Google, kullanıcılarına e-posta göndermeye başladı ve bu akşam itibari ile birçok kullanıcı Google.com/+kullanıcıadı şeklinde özel URL adreslerini alıyor.

Yalnız ufak bir sorun var! Google+, profillerde URL kullanımını kısıtlamış. Sizin için otomatik bir Username oluşturuyor ve size e-posta gönderiyor. Bu usernameyi kabul ediliyorsunuz.

Username için size göndermiş olduğu e-posta içerisinden URL AL tıkladığınız zaman size bir öneri veriyor. Öneriler ise, profil isminiz ve soyadınız şeklinde belirlenmiş.

google.com/+HamzaŞamlıoğluTEAkolik

Bu kullanıcı adını beğenmediyseniz değiştirebileceğinizi söylüyor. Farklı bir URL talep edin bağlantısında, sizden URL’yi yazmanız istenmekte. Bu URL’i yazdığınız zaman talep ediyorsunuz.

Eğer Google amcamız beğenmezse vermiyor!

Benim profil ismim Hamza Şamlıoğlu (TEAkolik) olarak geçmekte. Doğal olarak bana,  Google.com/+HamzaŞamlıoğluTEAkolik önerisinde bulundu. Bu öneriyi elbette ki sevmedim.  Farklı bir URL talep edin bağlantısına tıkladım.  Google.com/+TEAkolik şeklinde yazdım. Her ne kadar değiştirme sebebi olarak,  “Bu çevrimiçi ortamda yaygın olarak kullandığım addır” seçeneğini işaretlesem de, bir türlü bana bu +TEAkolik URL adresini vermedi.

Neymiş?  Bu URL adresi kullanılamıyormuş…

Neyse yardım bölümünden bir form bulup, derdimi yazdım. Madem önerilen URL adresini beğenmeyip, değiştirme seçeneği koydunuz? O halde, değiştirebilmemiz lazım değil mi?

Maalesef…

Google politikaları öyle her şeye izin vermiyor.  Neyse, umarım benimki gibi bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendi kullanıcı adınızı alabilirsiniz.

Eğer kullanıcı adı almak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.  Baştan söyleyeyim. Şuan herkese açık değil, sanırım belirli gruplar halinde bölüm bölüm açılıyor. Aşağıdaki adımlarda almazsanız biraz bekleyin, yakındır size de URL alabilirsiniz e-postasını ulaştırırlar.

Google+ Özel URL Almak için;

Özel URL, doğrudan profilinize veya sayfanıza bağlanan kısa ve hatırlaması kolay bir web adresidir. Örneğin, YouTube’un Google+ sayfası, kullanıcıları kendi sayfasını ziyaret etmek üzere google.com/+YouTube adresine yönlendirebilir.

Uygunluk gereksinimlerini karşılıyorsanız Google+ hesabınız veya sayfanız için özel bir URL alabilirsiniz. Bu, Google+ profilinize veya sayfanıza önceden atanan özel URL’lerden birini seçebileceğiniz anlamına gelir. Önceden atanmış özel URL’ye bağlı olarak, onu kendinize özgü hale getirmek için birkaç harf veya rakam eklemeniz de gerekebilir.

Özel URL’ler, Google+ Kullanıcı İçeriği ve Davranış politikalarına ve Google+ özel URL kullanım şartlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

Özel URL alınmasına ilişkin gereksinimler

Kullanıcılar için uygunluk:

 • On veya daha fazla takipçi
 • Hesabınızın 30 günden eski veya daha eski olması
 • Profil fotoğrafı

Yerel Google+ sayfaları için uygunluk:

 • Doğrulanmış bir yerel işletme olmalıdır.
 • Yerel olmayan Google+ sayfaları için uygunluk: Bir web sitesine bağlı olmalıdır.
 • Özel URL’nizin Google+ yoluyla alınması

Yukarıdaki ölçütlere uygunsanız Google+ sayfanızın veya Profilinizin üst tarafında bir bildirim görürsünüz.

Başlamak için Özel URL al düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, Profilinizdeki “Hakkında” sekmesinden, Google+ URL’nizin altında yer alan “Talep Et” bağlantısını tıklayın.

Onaylanan URL’lerinizi göreceksiniz. Birden fazla seçenek görüyorsanız hoşunuza en çok gideni seçin. Özel URL’yi kendinize özgü hale getirmeniz için sizden birkaç rakam veya harf eklemeniz istenebilir.

 • İlgili kutuyu işaretleyerek Hizmet Şartları’nı kabul edin.
 • URL’yi Değiştir’i tıklayın.
 • Hesabınızı cep telefonu numaranızla doğrulamanızı isteyebilir.
 • Bunu yapmanız gerekirse sizden bu işlemi gerçekleştirmenizi isteyen bir kutu açılır.

a. Lütfen cep telefonu numaranızı girin.
b. Telefon numaranızı bilen kullanıcıların sizi Google hizmetlerinde bulmasını kolaylaştırmak için kutuyu işaretleyin.
c. Size gönderilen kod için telefonunuzu kontrol edin.
d. Kodu kutuya girin.
e. Doğrula’yı tıklayın.

Onaylandıktan sonra bu URL Google+ sayfanıza veya Profilinize bağlanır, bu nedenle her şeyin tamamen istediğiniz şekilde olduğundan emin olun. URL’niz onaylandıktan sonra onu değiştirme isteğinde bulunamazsınız. Emin olduğunuzda Onayla’yı tıklayın.

google.com/+ozelURL/posts
google.com/+ozelURL/about (hakkında)
google.com/+ozelURL/photos (fotoğraflar)
google.com/+ozelURL/videos (videolar)
google.com/+ozelURL/plusones (artı birler)

Özel URL’nizi değiştirme

Özel URL’nizin büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirmek istiyorsanız şu adımları uygulayın:

 • Google+ profilinizin “Bağlantılar” bölümüne gidin.
 • Biçimlendirmede düzenleme yapmanıza olanak tanıyan bir kutu görünür.
 • URL’nin kendisini değil yalnızca büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirebileceğinizi unutmayın.

Hadi kolay gelsin ve URL adresleriniz hayırlı olsun!

Benim Google+ URL adresim halen daha eski! Yapacak bir şey yok +TEAkolik’i vermezse hiç kullanmam daha iyi!

https://plus.google.com/u/0/103042984639591878630/posts  bu şekilde kullanacaksam ya da Google.com/+HamzaŞamlıoğluTEAkolik kullanacaksam hiçbir manası yok 🙂

“Google+’da Username Kullanmaya Başlayın!” üzerine 9 yorum

 1. Yine çaktı Google Plus..! Neymiş efendim önceden URL belirlenmişmiş. Üstelik URL değiştirme seçeneğinin de olduğunu söylüyorlar, halbuki bu düzenlemeye dair en ufak bir alan yok. Velev ki düzenleme kutucuğu çıkmış olsun beyefendiler sizin adınıza zaten özel URL belirlediklerinden isteseniz de URL’yi değiştiremiyormuşsunuz sadece küçük-büyük harf dizilimi yapılabiliyormuş! Bir Facebook olamadın Google Plus..!

  Önerdiği isme bakın /TeknolojiManyaBlogspot !!! Haydaa ilerde WordPress sistemine .net/co vs. li geçiş yaparsak ne olacak ey Google?! Blogspot’a zimmetli miyiz biz?!

  Gıcık ettiği için bizi, değiştirmiyoruz Google+ ismimizi!

  *Abi çay var mı bu arada sinirlendik iyi gelir :d

  Yanıtla
 2. Ben bu özelliklere uyduğum halde herhangi bir bildirim almadım.
  Nasıl yaparım?
  Bu kullanıcı adını alacağım bir sayfa veya linki varm mı?

  Yanıtla
 3. Sanırım çok uzun isimlere böyle URL gönderilmiş.Blog hocam -Beşparasız vs. Sizde ki postu görünce öyle düşündüm.

  Yanıtla
 4. bu zamazingoya telefon şartı koyanın… neymiş tanıdıklarımız kolaycana bulacaklarmışş.. bende yedim. siz kolayca bulacaksınız.
  sırf bu yüzden almadım. çok da tın.

  Yanıtla
 5. Hamza bey bende ”Farklı bir URL talep edin” seçeneği çıkmıyor. Sadece Google’ın önerdiği URL uzantıları var. Bu seçenek onlardan birini alınca mı çıkıyor? Öyle değilse diye almadım bende.

  Yanıtla
 6. Aradan kaç yıl geçmiş halen aynı bok. Hatta beğenmediysen değiştir bile demiyor artık. Kendi önerdiği dandik uzantının sonuna ekleme yapmanı istiyor. Yaptıktan sonra geri dönüşü de yokmuş üstelik.

  Youtube kullanıcı adı için de geçerli aynı eziyet. Onu değiştirmek için Google+ kullanıcı adını değiştirmem gerekiyor. Aynı kullanıcı adını her iki platformda birden kullanacakmışız. Orada başka ötekinde başka olmuyor. Önerdikleri dandik ismi de kabul etmeyince ortada kalıyor insan haliyle…

  Yanıtla

Yorum yapın