Google’dan Hangi Siteler Banlandı? Tıkla, İzle, İndir, Yükle!

Uzun bir süredir Google’ın haber siteleri ile biz özgün içerik üretenlere uyguladığı “Haksız Rekabet”e sonunda çözüm geldi! Evet, haksız rekabet diyorum. Çünkü Hürriyet, Milliyet, Radikal, Star, CNN Türk, Mynet ve Habertürk‘ün başını çektiği SPAM içerikli yazılar Google’ın Index’lerini dolduruyordu.

Uzun bir süredir de…

Google buna neden dur demiyor? 

…sorusunu soruyorduk! Ekran görüntüleri alıp, Tweetledim, Gazetelerimize sitem ettim! Türkiye’de İnternet Haberciliği bu olmamalı şeklinde isyanımı dile getirdim!

Sadece ben de değil, birçok SEO uzmanı arkadaş bu konuda sitemlerini İnternet üzerinde uzun bir süredir paylaşıyordu. Bu gazeteler o kadar çok spam içerik paylaşıyorlardı ki, sırf ziyaretçi kazanmak ve reklam gelirlerini yükseltmek için ellerinden geleni ardına koymadan, Google’ı kandırıp, okuyucuyu da APTAL yerine koyarak SPAM HABER yazıyorlardı.

Size SEO öğretenin…

Çıldırıyorduk! Özgün blog yazanlar, özgün habercilik yapanlar, özgün içerik üreterek ayakta kalmaya çalışan biz bloggerlar ve diğer platformlar aldığımız 3-5 hitin hesabını yapan reklam verenlere derdimizi anlatamıyorduk.

Neden mi?

Çünkü onların derdi reklam verirken, “Ziyaretçi Sayın Kaç” sorusu oldu…

Düşünsenize Türkiye’nin İnternet kullanıcı sayısı 40 milyon, Hürriyet İnternet sitesi 110 milyon ziyaret alıyor? Bunun neresi doğru olabilirdi ki?

Neyse ki Google bu gece sesimizi duydu!

Akşam saatlerinde arama sonuçlarında ilginç bir değişim yaşadık! Google aramalarında artık Hürriyet, Milliyet, Habertürk, CnnTürk, Radikal, Akşam, Star engellendiler!

Sadece arama sonuçları değil, Google News üzerinden de silindiler! 

ssk_sorgulama_milliyet   star_maymun   mynet_sgk_sorgulama

Bu siteler ürettikleri SPAM içeriklerle İnternet Haber kullanıcısının %80’ini kendi platformlarına çekiyorlardı. Google da buna artık bir dur dedi!

Artık habercilikte yeni bir devrim mi başlıyor?

Hatırlarsanız “Gazeteciliği Dijitalleştirmek Gerekmiyor mu?” sorusunu sormuştum! Çünkü İnternet üzerinde yapılan habercilik gazetecilik değildi! 

Google üzerine oynayarak, ziyaretçi çekmekten ibaretti! Seks kokan galerilerle insanları sitede tutmaktan ibaretti…

Ne yani bana reklam mı verecek ülkemizin kocaman markaları? 

Hayır tabi, orada Hürriyet var aylık 100 milyondan fazla ziyaretçi alıyor. Sen kaç hit alıyorsun sorusunun cevabı bende 200 bin – 400 bin arasında kalıyordu! Elbette ki bana reklam veren yoktu! Biraz çaba biraz popülerlik yetmiyordu! Özgün içerik üretmek, doğru hedef kitleye ulaşmak ise İnternet reklam dünyasında KOCAMAN BİR YALANDAN ibaretti…

Google, bu güne kadar hep takdirimizi kazandı!

Belki bu konuda biraz gecikti, belki uzun bir süre onlardan para kazandığı için ses çıkarmadı! Ancak işin cıvığını çıkarttıklarını sonunda görmüş olmalı ki, Hürriyet, Milliyet, Habertürk, CnnTürk, Radikal, Akşam,  Bugün, Mynet, Star… gibi birçok site bu akşam itibari ile büyük bir şok yaşadı!

Eminim şu saatlerde tüm ekiplerini toplayarak…

Arkadaşlar yeni bir SEO uzmanı bulalım! Ayrıca, bu konuda Google’ı arayın, ulaşın, Google yetkililerine para harcıyoruz bizim banımızı açsınlar…

Şeklinde brif verdiklerine eminim! Neden mi? Google’da engellendikleri takdirde ziyaretçi sayıları %40 ile %80 arasında düşüş yaşayacaktır!

Geçen yıldan itibaren haber sitelerinin değerinin algoritma ile arttırılması ve Google News kayıtlı sitelerin hemen hemen her aramada üst sıralarda yer alması ile tanıştık. Bu, tamamen kullanıcının en taze içeriğe haber siteleri vasıtası ile ulaşabilmesini sağlıyordu.

En taze en güncel bilgiler önümüze geliyordu! Ancak tamamen SPAM içeriklerle…

SPAM ve ahlaksız şekilde hitleri kendisine çekmeye yemin etmiş kocaman İnternet medyası spam içerikler üreterek Google ve kullanıcılarını kandırıyor, editörleri kopya içeriklerle doldurdukları faydasız, saçma, hiçbir işe yaramayan içeriklerle ziyaretçi sayılarını katlıyorlardı.

Onlara her yol mübah! 

Çünkü Google onlara ses çıkarmıyordu!

Ancak bu gece Google sesini öyle bir çıkardı ki, sabaha kadar toplantı üstüne toplantı yapıp, brif üzerine brif verip, ne yapacağız sorusuna cevap verene kadar uyumayacaklarına eminim!

Gerçi işin içinde para var! Yarın öbür gün en geç birkaç güç içerisinde yedikleri bu banı içeriklerini kaldırıp, Google yetkilileri ile görüşerek kaldıracaklarını düşünüyorum. 

Aynı haltı biz yesek 2 sene Google banlar…

Ancak onlar Google’ın en büyük müşterileri, en büyük Adsense ve Adwords yayıncıları olunca, işin içine milyonlar girince olayın rengi değişecektir! Demedi demeyin…

Yine de Google’dan ümitliyim arkadaş… Şunları 2 sene black list içinde tutsun yemin ediyorum Türkiye’de İnternet Haberciliği Çağ Atlar! Ancak yarın öbür gün düzelir! Webtekno‘da güzel bir açıklama yapmış konu hakkında… Ayrıca haksız rekabet hakkımdaki yazımı incelemenizi tavsiye ederim…

Siz ne dersiniz?

Düzenleme: 24 saat bile sürmedi! Google bu spamcı sitelerin hepsini tekrar aktif etti! Umarım spam içerik konusunda ders almışlar. Gerçi merak ediyorum biz yapsaydık 24 saat değil 2 yılda bile açmazdı… Karşılıklı kâr prensibi… Yine de Google’ı seviyoruz arkadaş…

Düzenleme 2: Arkadaşlar, https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport  adresinden SPAM olarak gördüğünüz sayfaları bildirebilirsiniz. Lütfen çekinmeyin bol bol bildirin ki, ülkemizde İnternet Haberciliği adam olsun!

“Google’dan Hangi Siteler Banlandı? Tıkla, İzle, İndir, Yükle!” üzerine 8 yorum

  1. Abi tam 6 yıl önce Adsense Hesabımı kapatan Google hala açmadı. Ama işte gücü olan hep kazanıyor arkadaş. 🙂

    Yanıtla
  2. Hocam ellerinize saglil bence emek hirsizligi yapan herkez cezalandirilmalidir kolay yoldan kazanc saglayan sanmasinlar uzun vaad edeceklerini kendinizi kandirirsiniz sizler emek.calak aptal hirsizlarsinizz

    Yanıtla

Yorum yapın