Haber Sitelerinin SEO’ya Bakışı

Ekran Resmi 2014-06-30 02.27.49Sıklıkla Twitter ve Facebook hesaplarımdan ülkemizdeki popüler haber sitelerinin SEO adına,  daha doğrusu “daha çok ziyaretçi çekmek adına” yapmak istedikleri ya da yaptıkları yanlışları vurgulamaya çalışıyorum.

Hatta belki utanırlar diye Twitter üzerinde @mention ile yüzlerine vuruyorum…

Halbuki onların beni ya da başkasını taktıklarını hiç zannetmiyorum. Aslında boşa kürek çekiyorum değil mi? Onlar için ziyaretçi sayısı önemli, çünkü reklam verenler veya reklam ajansları aldıkları ziyaretçi rakamlarına göre para akıtıyorlar.

Resim galerileri, spam mesajlar, seks kokan başlıklar…

Bu akşam birkaç örnek vererek Google botlarını kandırmak için neler yaptıklarını bir yazıda toplamaya çalıştım. Belki ülkemizdeki popüler SEO uzmanları ve firmaları bunu görür ve dur der? Belki de Google çalışanları onları cezalandırır? Ya da reklam veren firmalar biz ne yapıyoruz der? Der mi? Demez mi? Burasını bir kenara bırakalım….

1. örnek “Recep İvedik İzle” 

Recep İvedik popüler bir karakter, Türk insanı sinemaya gitmenin yanı sıra, O’nu Google’da aratıp, illegal de izlemek istiyor. Hatta sağlam bir kitlenin Google’a “Recep İvedik İzle” yazarak, ücretsiz olarak (illegal dağıtımlardan) film izlemek istediğini biliyoruz. Haber sitelerimiz de bunun farkına varmış…

Bakın Google’da “Recep İvedik İzle” yazarsak neler çıkıyor?

Mynet Haber, Star Gazete… ve bunları gören irili ufaklı diğer haber siteleri…

recep_ivedik_izle

 

Peki sonuçlara bakalım? Acaba haber sitelerimizin niyeti bize bilgi vermek mi? Yoksa öncelikle Google’ı kandırmak ve ardından ziyaretçiyi kandırmak mı?

recep_ivedik_izle_star

 

2. örnek “SSK Sorgulama”

SSK sorgulama hemen hemen her gün binlerce hatta on binlerce kişinin Google’dan aradığı ve SSK Web sitesine ulaşarak SSK dökümünü görmek istediği popüler aramalardan bir tanesi… Haber sitelerimiz de bunun farkında, peki ne yapıyorlar?

Bakın Google’a “SSK Sorgulama” yazdığımız zaman haber sitelerinde neler karşımıza dökülüyor?

ssk_sorgulama

 

Peki sonuçlara bakalım? Acaba  öncelikle Google’ı kandırmak ve ardından ziyaretçiyi kandırmak mı?

mynet_sgk_sorgulama

 

 

 

3. örnek “Youtube Mp3 Çevirici”

Youtube Mp3 çevirici hemen hemen her gün binlerce hatta on binlerce kişinin Google’dan aradığı bir kelime! Youtube üzerindeki videoları insanlar Mp3 ya da Mp4 formatına çevirmek ve bilgisayarlarına kayıt etmek istiyorlar. Yine popüler aramalardan bir tanesi… Haber sitelerimiz de bunun farkında, peki ne yapıyorlar?

Bakın Google’a “Youtube Mp3 Çevirici” yazdığımız zaman haber sitelerinde neler karşımıza dökülüyor?

youtube_mp3_cevirici

 

Peki sonuçlara bakalım? Acaba insanlara Youtube videolarını Mp3’e nasıl çevireceklerini mi anlatıyorlar yoksa öncelikle Google’ı kandırmak mı? Hayır, Hürriyet’in öncelikli derdi Google’dan ziyaretçi çekmek!

 

star_maymun

Bu spam yazıları binlerce örnek vererek çoğaltabiliriz.

Hürriyet, Mynet, Milliyet, Star, Sabah, Bugün, Samanyolu, Rota Haber… Hiçbirinin derdi insanlara bilgi vermek değil!

Onlar gelirlerini reklamlar sayesinde artırıyor! Onlara birilerinin reklam vermesi lazım. Reklam verenler ise halen daha uyuyor! Verdikleri paranın büyük bir kısmının boşa gittiğini düşünmüyorlar. Düşündükleri tek şey, ne kadar çok ziyaretçin var? Onlar reklamı verirken doğru hedef kitleyi düşünmedikleri için, doğru mecraları düşünmedikleri için, milyonlarca ziyaretçisi olan platformlara reklam veriyorlar.

Umurlarında bile değil!

Hürriyet, Milliyet, Star, Sabah, TGRT, Samanyolu… reklam verdiğiniz zaman elbette ki bu platformlara reklam verdiğinizde paranızın bir şekilde karşılığını alıyorsunuz. Ancak, Hürriyet 100 milyon aylık ziyaretçiyi bu şekilde topluyor!

Peki halen daha bu platformlara reklam vermeyi düşünüyor musunuz? Devam edin… Sizi kandırmalarına devam edin… Siz reklam verirken “ziyaretçi sayın kaç” sorusunu sormaya devam ettikçe onlar da bu tarz hileler yaparak Google’ı kandırıp, ziyaretçi toplayacaklar. Siz ne zaman “doğru hedef kitle sorusunu” sorarsanız işte o zaman bir şeyler düzelebilir! Ziyaretçi sayın kaç sorusunun yanında, acaba doğru kitleye mi reklam veriyorum sorusunu hiç sormayın!

Peki gelelim can alıcı soruya!

TEAkolik.com’da bunu yapsam? Hitlerimi 3-4 katına çıkarsam reklam alır mıyım? Evet, en azından 1 milyona çıkartabilirim! Peki bunu siz okuyucularım gördüklerinde bana ne diyecekler? Hadi onu geçtim…

Google bunu görürse bana ne yapar?

İnternet sayfamı spam’a, sandbox’a alır değil mi? İnternet sayfamın indexleri silinir değil mi? Google’dan ban bile yiyebilirim değil mi?

İşte can alıcı soru!

Ey SEO uzmanları! Ey Google çalışanları! Google onları neden banlamıyor? 

Neden? Google çalışanları kör mü?

Hayır değil… Onların dertleri de para! Hürriyet, Milliyet, Star… Hepsi Google Adsense kullanıyor! Google’da her ay tonlarca para kazandırıyorlar.

Google onları banlar mı? 

Bu sorunun cevabı çok net! Hayır banlamaz… Banlasa dahi, bir iki gün içerisinde eski haline dönerler…

Ben banlansam Google beni kaç günde eski halime getirir? Bir iki günde düzeltirlerse olsa öp başına koy değil mi? İki seneden önce düzeltirlerse neyim…

Yani? 

Yani arkadaşlar yapacak bir şey yok…

Biz bloggerların ya da İnternet haberciliğini doğru ve düzgün yapmaya çalışan İnternet Haber sitelerinin hiç şansı yok! Ya tanıdık vasıtası ile reklam alacaklar…

Ya da Google’a çaktırmadan hit satın alacaklar… Hitleri belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman ise galeriler, spam yazılar, seks kokan başlıklarla daha fazla ziyaretçi yani para kazanacaklar…

Bakalım teknoloji hızla ilerliyor. Birilerinin kafası dank edene kadar durum böyle!

Ekran Resmi 2014-06-30 02.28.34   Ekran Resmi 2014-06-30 02.28.24   Ekran Resmi 2014-06-30 02.28.15

Ekran Resmi 2014-06-30 02.28.06   Ekran Resmi 2014-06-30 02.27.49   Ekran Resmi 2014-06-30 02.27.38

youtube_mp3_cevirici      ssk_sorgulama_milliyet   zaman_dunya_kupasi

Ey Google duy sesimizi… Onların serverlarını bloke et 🙂

Düzenleme: Google sonunda sesimizi duydu. Bu siteleri bloke etti ve bu haksız rekabete güzel bir cevap verdi! Buyurun…

“Haber Sitelerinin SEO’ya Bakışı” üzerine 10 yorum

 1. Google ısrarla sitenizi benim yönergelerime göre yapılandırıp, ziyaretçiyi memnun edin diyor. Lakin bizim akıllılar(!) etiketleri en başta vererek sözde söz konusu keywordlerin varyasyonunu dayıyorlar summery taska. Ama hepimizin de nedenini bildiği gibi Google ısrarla vermicem vermicem diyor 😀

  Yanıtla
 2. Şöyle bir söz vardır; Büyük balık, küçük balığı yer.Durum günümüzde aynen böyle işliyor.Bundan 3-4 yıl önce Hürriyet, Milliyet ve Mynet ile sınırlı olan ve çoğu erotik yada benzer şekilde dikkat çekici olan siteler haber(!) sitelerinin nerdeyse tamamını sarmış durumda.Çözüm ise tam olarak yok…

  Yanıtla
 3. Uzun süre önce “neden banlanmıyorlar” diye kafa yorup sonrasında tespitlerinizin aynısını yapmış biri olarak “adaletin bu mu google?” demiştim. Biz yine kurallar neticesinde hareket etmeye devam edeceğiz fakat internetin para birimi gerçek hayatta olduğu gibi maalesef “trafik”.

  Yanıtla
 4. Spam bildiriminde bulunmamız gerekiyor sağlam 100 200 şikayet olsa tahminimce banlanabilirler eğer banlanmazlarsa dediğiniz gibi hem Adsense hemde Adwords reklamları olduğu için ayrıcalık tanıyor olabilirler. O zaman Google kalite yönergeleri sözleşmesini tekrardan gözden geçirsin diye bir manifesto yayınlayabiliriz, Webmasterlar olarak!

  Yanıtla
 5. Merhabalar yaziyi sonuna kadar keyifli bir sekilde okudum,
  bu makaleden çok faydalandim..Elinize saglik..

  Onder

  Yanıtla
 6. Tam isabet ve denk bir yazı olmuş siz oldukça bunlar gibisini görmeyeceğiz.Yazılarını düzenli olarak okuyorum.İyi ki varsın Hamza Şamlıoğlu !

  Yanıtla

Yorum yapın