İnternet Haber Sitesi Oluyorum!

internet-sansurAman Allah’ım Blog konseptim İnternet Haber sitesine dönüşüyor! Ne yani şimdi dünyadaki tüm teknolojik gelişmeleri takip edip, Hürriyet gibi, Mynet gibi, Sabah gibi…

Akıl almaz teknolojiler geliyor…
O teknolojinin adı ne?
Tesla’nın eski sevgilisinin çıplak görüntüleri
Teknoloji güzelleri bu galeride!

…gibi başlıklar atarak kendimi İnternet Haber sitesine mi çevireyim? Yok yok Al Jazeera, CNN, Routers, Newyork Times konseptine mi dönüşeyim?

Şimdi önümde iki yol var. Birincisi Türk İnternet haberciliği, diğeri ise gerçek İnternet Haberciliği olan Aj Jazeara, CNN konsepti…

Nereden mi çıktı?

Birkaç gün önce  Basın Kanunu’nda değişiklik kanun tasarısı Meclis Adalet Komisyon’unda kabul edildi. Söz konusu yasa değişikliği meclis genel kuruluna gelip yasalaşmak üzere…

İnternet Haber Sitesinin Basın Kanunu Kapsamına Alınması

5187 sayılı Basın Kanunun 1. Maddesi “Bu Kanun basılmış eserlerin basımı ve yayımı ile internet haber sitelerinin yayının kapsar.” Düzenlemesi ile internet haber siteleri basın kanunu kapsamına alınmıştır.

Kanun Değişirse Hangi Siteler İnternet Haber Sitesi Olacak?

Kanuna göre internet ortamında, haber ya da yorum niteliğinde yazılı, görsel veya işitsel içeriklerin sunumunu yapan süreli yayın internet haber sitesi olarak kabul edilmekte. Bu tanım ile internet sitelerinin büyük çoğunluğu haber sitesi kapsamına giriyor.

Esasında internette paylaşılan her türlü içerik yorum kategorisine sokulabilir. Bir avukatın makalelerini yayınladığı web sitesi, bir sosyal medya işi ile uğraşanların gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulunduğu web sitesi, blog siteleri bu kanun değişikliği gerçekleşirse internet haber sitesi kategorisinde değerlendirilebilir.

İnternet Haber Sitesinin Süreli Yayın Olması

5187 sayılı kanunun 2. Maddesinin c bendine “İnternet haber siteleri” de eklenmek suretiyle İnternet siteleri süreli yayın olarak kabul edilmiştir. Bu şu anlama geliyor; İnternet haber sitelerinin artık birtakım yükümlülükleri olacaktır. Peki bu yükümlülükler nelerdir?

  • Zorunlu Bilgilerin Gösterilmesi

İnternet haber sitelerinde, sahibinin varsa temsilcisinin ve sorumlu müdürünün adları ve adresleri, haber sitesinin faaliyet gösterdiği iş yeri adresi ile yer sağlayıcısının adı, adresi ve ticari unvanı, kendilerine ait İnternet ortamında kullanıcıların ana sayfadan doğrudan ulaşabileceği şekilde ve iletişim başlığı altında bulundurulur.

Yayımcı ve adını ve adresini göstermeyen veya yanlış gösteren basımcı beş yüz milyon liradan yirmi milyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır. 

  • Sorumlu Müdür Bulunması

Her süreli yayının bir sorumlu müdürü bulunur. Sorumlu müdür, birden fazla ise her birinin sorumlu olduğu bölüm belirtilir.

  • Beyanname Verilme Zorunluluğu

Süreli yayınların çıkarılması için, kaydedilmek üzere yönetim yerinin bulunduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığına bir beyanname verilmesi yeterlidir. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen kayıtlar alenidir.

  • Teslim ve Muhafaza Yükümlülüğü

Tasarı yasalaşırsa 5187 sayılı kanunun 10 maddesi uyarınca İnternet haber siteleri yayınladıkları içerikleri doğruluk ve bütünlüğü sağlanmış şekilde 6 ay muhafaza etmekle yükümlüdürler. Gerektiğinde talep eden yetkili mercileri teslim etmek mecburidir. Teslim yükümlülüğü yerine getirilmediği takdirde kanunun 17 maddesinde 300 TL’den 1000 TL’ye kadar para cezası yaptırımı öngörülmüştür.

  • Düzeltme ve Cevap Yükümlülüğü

İnternet haber sitelerinin basın kanunu kapsamına alınması ile artık diğer süreli yayınlar gibi düzeltme ve cevap yükümlülüğü bulunmaktadır.

  • Resmi İlan ve Reklam ile Basın Kartı Hakları

Tasarının 195 sayılı kanun ve 5953 sayılı kanunlarda öngördüğü değişikliklerle İnternet haber sitelerine resmi ilan ve reklam ile çalışanlarına baskın kartı verilmesi haklarını getirmektedir.

Bu ve diğer sorumluluklar için sizi İnternet  Hukuku Web sayfasına davet ediyorum. İnternet Hukuku Web sayfasında bu konu hakkında geniş bir açıklamayı Avukat Rıdvan Yıldız kaleme alarak bir makale yayınladı. 

Bu makaleye göre eğer bizleri de bu kanuna dahil edeceklerse, bloggerların bayağı bir yükümlülüğü ortaya çıkıyor. Hoş ben son 5-6 yıldır, hakkımda sayfamda bazı yükümlülükleri yerine getiriyordum. Ancak, yasa bayağı geniş kapsamlı ve yazdığınız her kelime için size ayrı bir sorumluluk veriyor.

Doğru ya da yanlış bunu birçok avukat arkadaş değerlendirecek ve önümüzdeki günlerde sıklıkla yazılarını ve açıklamaları görmeye başlayacağız…

Hadi hakkımızda hayırlısı olsun… İlerleyen günlerde bu kanuna dahil olursam neler yaptığımı tek tek anlatmaya çalışacağım…

“İnternet Haber Sitesi Oluyorum!” üzerine bir yorum

Yorum yapın