H2B Sistemlerini Test Ediyorum…

İnternet Teknolojileri son 6 yıldır internet tabanlı çözümler sunan dinamik bir yazılım firması. Geçenlerde verdikleri hizmetleri kurcalamaya başladım. İlgimi çektiğini söylemeliyim. Sosyal içerikli web portalları, interaktif web uygulamaları ve yazılımların internet sayfalarına entegrasyonu gibi çözümler sunan H2B birçok yeni teknolojiyi de müşterilerine sunmakta.

H2B yetkililerinden test edip merakımı gidermeleri için bir server istedim. Sağ olsunlar beni kırmayıp bir test makinesini birkaç dakika içerisinde hazır edip teslim ettiler. Yaklaşık 10-15 gündür kurcaladığım makine zorlu testlerime rahat bir şekilde cevap vermekte. Birçok soru işareti aklıma takıldı. Özellikle de Bulut bilişim teknolojileri üzerine merakımı yenmeye çalışmaktayım. Sistem güvenliğinden yedekleme sistemlerine kadar birçok noktada yetkili arkadaşları bol bol meşgul ettim. Aldığım cevaplar ne kadar kaliteli bir hizmet sunduklarını ortaya koydu.  Siz değerli okuyucularıma önümüzdeki günlerde H2B hakkında bol bol bilgi vermeye çalışacağım.

 

“H2B Sistemlerini Test Ediyorum…” üzerine 10 yorum

 1. Selamlar, H2B şirketi bu konuda güzel reklam yatırımı yapan sağlayıcılardan ancak benim kafama takılan bir şey var. Self-servis mantığı bu hizmetin neresinde? Yani “sistemi hazır edip verdiler” cümlesini kurmanız neden dolayı bunu merak ettim. Sayfalarını incelediğimde cloud altyapılarını kullanmam için özel olarak tasarlanmış bir arayüz bilgisi göremiyorum. Cloud üzerinde dönen işlemleri yürütebilmek için böyle bir arayüz var mı acaba? Yönetmekten kastım tam olarak bütün altyapıyı yönetmek sadece o sunucunun yönetimini takip etmek değil. Sisteme anlık olarak üç sunucu eklemek ve bunları da bir load balancer’a bağlayıp firewall ayarlarımı da yapmak istesem bunu ben mi yapıyorum H2B mi?

  Cloud veya şu anki konumuzla ilgili olarak IaaS denildiği zaman benim aklıma ölçeklendirme, yönetim, altyapı işlemleri vb. şeylerin kullanıcıya servis olarak sunulması gelir ki konsept de bu zaten. Türkiye’de çok acayip bir bakış açısı var bu konuyla ilgili. Sözüm meclisten dışarı şu an Türkiye’de bir çok servis sağlayıcı sanallaştırma ile cloud konseptini bir tutuyor. Bu iki kavram birbirinden o kadar ayrı ki bilinçli cloud müşterisi zaten durumu idrak edebiliyor. Yani ortada eksik bir şey var Türkiye’de şartlarında; kullanıcının altyapıya hükmetmesi. Her sanallaştırma projesi yapan firma kendini cloud computing konusunda çığır açmış gibi hissediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şu ki sanallaştırma cloud değildir cloud sanallaştırma değildir. Sanallaştırma cloud computing denen süreç (buna bir süreç olarak bakmak daha mantıklı geliyor bana) dahilinde rol alan teknolojilerden sadece birisi. Türkiye’de “cloud” kelimesinin kullanımı sadece “biz de yapıyoruz” şeklinde hava atmaktan ibaret.

  Bu yaklaşımı Türkiye’de gösteren ilk firma sanırım Doruk.Net (http://dorukcloud.com). Yine şu an ismini veremeyeceğim bir firmanın da bu mantık çerçevesinde güzel bir projesi olduğunu biliyorum. H2B böyle bir eksikliği gideriyor mu acaba?

  Bu arada yanlış anlaşılma olmasın yukarıda yazdığım şeylerin hiç birinde H2B firmasına bir şey itham etmiyorum. Sadece H2b firmasına tamamen uzaklığımdan ve sitelerinde bu konu ile ilgili bir kaynak bulamadığımdan dolayı soruyorum. Siz tecrübe etmişsiniz sizden bir feedback alayım istedim.

  Yanıtla
 2. @Emre Savaş
  Selamlar Emre Bey;

  Doğru bir noktaya değindiniz. Maalesef ki sizin de söylediğiniz gibi ülkemizde Cloud ve sanallaştırma konusu karıştırılmakta. Hatta birçoğumuza göre Cloud teknolojisi hosting mantığı ile aynı işliyor.

  Söylediğiniz gibi özel bir yönetim paneli hazırlamaktalar. Henüz aktif değil fakat önümüzdeki günlerde H2B ekibi yazılımı aktif edecekler. Bizzat sorduğuma emin olabilirsiniz.

  H2B firması Windows ve Linux üzerine uzman arkadaşlar tarafından yönetilmekte. Müşterilerine de özel çözümler sunabilmekteler. Şu an için potansiyel bir müşteri başka firmalardan farklı olarak arzu ederlerse kaynak artırımını 2. bir node’u ayrı bir fiziksel sunucuya ekleyerek artırabilmekte. İleride müşteri paneli yayına girdiğinde müşteriler yeni bir node eklemek istediklerinde ayrı bir sunucuyu seçebilecekleri gibi var olan bir node’u da live migration yöntemiyle taşıyabileceklerdir.

  Şu an için ellerinde bir müşteri yönetim paneli olmadığından loadbalancer ve firewall ayarlarının kendileri yapmak zorundalar. Fakat arzu eden müşterilerine Eucalyptus alt yapısını kullanarak private cloud sistemi yaratabilir ve yine arzusu dogrultusunda hardware veya software olarak Load Balancer ve Firewall ekleyebiliyorlar.

  H2B olarak biz bir DataCenter olduklarını iddia etmiyorlar. Bunun yerine işi DataCenter olmak olan şirketlerin aksine tepeden inme (Top-Down Approach) bir yaklaşım sergilenmekte. Yani müşterilerine “Elimizdeki sunucular bunlardır, dilerseniz kendi uygulamanızı buna göre geliştirebilirsiniz.” demekten ziyade “Elinizdeki uygulama nasıl yazıldı acaba? Dilerseniz elinizdeki uygulamaya özel bir platform geliştirebiliriz.” şeklinde yaklaşarak aslında her müşteriye ayrı ayrı görüşerek mevcut uygulamalarının ölçeklendirilebilme ve sağlıklı çalışabilme oranlarını yüksekte tutmayı ve problemsiz çalıştırılmasını hedeflemekteler.

  Bu da işlerini ne kadar ciddiye aldıklarının kanıtıdır. Henüz tüm işlevlerini ve sistemlerini test etmedim. Fakat daha sonra mutlaka tecrübelerimi blogumda dile getirmeye çalışacağım.

  İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. H2B veya diğerleri, Vmware, Xen, Hyper-V gibi sanallaştırma yazılımları kullanarak, Bir tarafta CPU ve RAM içeren donanımlar 2 yada 4 cpu, 64 – 128 GB Ram, diğer tarafta NAS (SAN) Storage serverlar, bu storageler düşündüğünüz gibi disk dolu makineler.

  — CLOUD BUNUN NERESİNDE?
  Bakın Cloud Türkiye çok çarpıtılıyor. Cloud dediğiniz sistem bir uygulamanın lokal bir sunucuda değil, internet üzerindeki bir sunucuda çalışmasıdır. Bizdekiler ağdalı dilleri çok sevdiğinden Cloud olarak VDS serveri nitelendirmektedir!

  — TÜRKİYE’DE CLOUD
  Bunu derseniz yanılırız, Türkiye’de sanallaştırma yapılıyor. Kimisi harici storage, kimisi dahili storage kullanıyor. Cloud diyerek aslında adı VDS (Virtual Dedicated Server) olan hizmeti sunuyorlar.

  — GERÇEK CLOUD;
  Google Docs, Flickr, Apple MobileMe, Ubuntu One gibi.. İşinizi online ortamda güçlü bilgisayarlarda yapıyorsanız bu bir BULUT’dur.

  — CLOUD İÇİN ÖRNEK:
  Muhasebe ofisiniz var, ofiste 1 server var, dandik.
  – Progamınıza uzaktan, yazlıktan, evden, arabadan vs. erişmek istiyorsunuz
  – Server donanımı pahalı oluyor sürekli yenileyemiyorsunuz
  – Server bakım ve sorunlarıyla ilgilenmek istemiyorsunuz
  – vs. sıralanabilir

  Bir tane VDS alırsınız, uygulamanızı yüklersiniz, uygulamanızın özelliklerine göre, bir application üzerinden veya web browseri üzerinden veya mobil cihazlardan bağlanır işinizi Dünyanın neresinde olursanız olun görebilirsiniz, kaynak yetmediğinde arttırabilirsiniz.

  :: SONUÇ
  Bu bağlamda Cloud, Bulut gibi ağdalı dille anlatılan sistemler çok iyidir, ancak Türkiye’de ki firmalar VDS/VPS Server olarak vermektedir. Cloud dediğiniz sistem bir sunucudur, vds’dir, vps’dir. Kaynağı anında artırılabilen sistemdir.

  Cloud sunucunuz olsun istiyorsanız gidin istediğiniz firmadan VDS server alın uygulamanızı yükleyin çalıştırın. Bu kadar açık ve net.

  Yanıtla
 4. @VMKolik
  Yanlış anlamayın ancak sizin biraz daha bu işin teknik kısmını okumanız gerekiyor. Bazı noktalarda kendinizle çelişiyorsunuz. Sanallaştırma ile kafanız karışmış yukarıda da belirttiğim üzere sanallaştırma cloud yapısında kullanılan teknolojilerden sadece birisidir. Cloud Computing bir süreçtir belirli gereklilikleri vardır ve uygulandığı zaman yan etkileri olan bir süreçtir. “Cloud dediğiniz sistem bir sunucudur” yorumu yanlış bilgilendirmedir o halde grid computing bunun neresinde? Cloud ne olursa olsun bir altyapıyı hizmet olarak sunmaktır.

  Yanıtla
 5. @VMKolik
  Maalesef ülkemizde birçok noktada bu sistemler karıştırılmakta. Cloud yapısı ne kadar doğru uygulanırsa o kadar farklı ve iyi bir teknolojidir. Ne kadar yanlış uygulanırsa da host mantığından bir farkı kalmaz ve söyledikleriniz gerçekleşir.

  Yanıtla
 6. @Emre Savaş

  Teknik kısmını siz okuyun, ben pratikte uyguluyorum bu sistemleri zaten. Okuduğunuz ile uyguladığınız senkronize olsun. Bulutun bana VDS’den farkını yazarmısınız?

  Yanıtla
 7. Siz VDS ile IaaS farkını kavradığınız zaman benim size bunu açıklamama gerek kalmayacak. IaaS konusunda biraz araştırma yapın ne anlama geldiğini ve topolojilerini görün sonra konuşalım. Siz hala sanallaştırma ile cloud’u bir tutuyorsunuz…

  Yanıtla
 8. Şimdi size biraz daha açıklama yapacak boş vaktim var. Kendi kendinize çelişiyorsunuz dediğimde aslında size şunu ima etmiştim; siz cloud computing ile vds’i karşılaştırmıyorsunuz, siz IaaS ile VDS’i karşılaştırıyorsunuz. Bilindiği gibi IaaS Cloud’un ana üç bacağından birisidir. Bazı sorulara sorarak ve cevap vererek size konuyu açıklamaya çalışayım…

  1-IaaS nedir?
  -Bir altyapının servis olarak sunulmasıdır. İstediğiniz kadar işlemci gücü veya ek donanım özellikleri (virtual firewall, vlan vb.) alabilirsiniz ve bu pay-as-you-go mantığı ile ücretlendirilir. VDS ile yakınlığı sadece ikisinin de temelinde sanallaştırma teknolojileri kullanmaktır. Ancak sanallaştırma = IaaS denemez çünkü temelden tepeye kadar farklılaşan bir yapı söz konusu.

  2-PaaS nedir?
  -Bir altyapı üzerinde çalışan stack yapısının hizmet olarak sunulmasıdır. Mesela LAMP(Linux, Apache, MySQL, Php-Perl-Python) veya WINS(Windows Server, IIS, .Net, SQL Server) bunlara örnek olarak verilebilir. Buradaki dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki altyapıda bu gruplamalar hazır olarak sunulur. Yani gidersiniz PaaS hizmetini alırsınız LAMP stack sizin için anında hazır hale gelebilir. Kullanıcının altyapı ile uğraşması gerekmez. İşlemci kaynağım az geliyor, ram yetmedi gibi sorunlar sizi ilgilendirmez çünkü dağıtık yapıda hizmet veren bir altyapı üstünde çalışıyorsunuzdur. Bunun bildiğiniz geleneksel VDS yapısı ile uzaktan yakından alakası yoktur. Mesela bir örnek verelim; Microsoft Windows Azure veya Google App Engine bunun bana VDS ile nasıl bağdaştırdığınızı açıklayabilir misiniz?

  3-SaaS Nedir?
  -Esasen 2000li yılların başında Application Service Provide adıyla ortaya çıkan ve yazılımın servis olarak sunulması diye özetleyebileceğimiz yapıdır. SaaS hizmeti alan bir kullanıcı bir yazılımı altyapı ile alakası olmadan kullanabilir. Eğer bir kullanıcının “Stok Yönetimi” yazılımına ihtiyacı varsa bunu gidip bir SaaS servis sağlayıcısından belli periyotlarda ödeme yapacak şekilde satın alıp saniyeler içinde kullanmaya başlayabilir. Ne altyapıdaki ne de altyapı üzerinde çalışan stack ile ilgili bir kurulum veya yönetim işlemleri ile alakası olmaz. Peki bunun VDS kavramı ile alakasını nasıl kurdunuz?

  Bakın görüldüğü üzere tepeden tırnağa birbirinden alakasız konular. Bu yorumumdaki bakış açısından baktığınız zaman olaya hala “Cloud bir sunucudur” diyebiliyor musunuz? Cloud bir hizmetler bütünüdür bilinenin aksine “ağdalı” kelimelerle süslenmiş bir yapı değildir. Bu hizmetler bütününü ortaya çıkarıp yapınızı cloud computing eksenine sokmanız için gerekli işlemler vardır (Elasticity, automation, homogenity, distributed compute, self-service, overbuild, auto provision, auto scale). Bu saydığım işlem süreçlerinden hangisini VDS açarken veya yönetirken kullanıyorsunuz?

  Madem ki Cloud denen “ağdalı” yapılara çok aşinasınız ve pratikte uyguluyorsunuz bana IaaS, PaaS veya SaaS yapısı üzerinde çalıştığınız projelere örnek vermek ister misiniz?

  Bu işlerin Hyper-V, VMware vSphere veya XenServer üzerinde sanal makine açıp kapamayla bir alakası yok…

  Yanıtla
 9. @Emre Savaş

  :::ISAAS:::
  Isaas, VDS’lerde isteyen müşterilere hali hazırda zaten verilebiliyor, private Vlan, virtual appliance uygulamalar vs. Pay-as-you-go mantığı satışın stratejisidir, teknik altyapı yine VDS’dir.

  :::PAAS::::
  Paas Dediğinizi, bugün Plesk, Cpanel, Directadmin dahili olarak sağlıyor. Vds ve dedicatedde zaten kullanıyorsunuz.

  ::::: SAAS:::::
  Saas’ı hernangi bir sunucu üzerinde çalıştırılabilir bu VDS’de olur, Dedicated’da da çalışabilir. Platform kullanıcı tercihine bağlıdır. Bulut olmasını gerektirecek ve ya altyapı mutlaka bulut olacak diye bir koşullanma yapılamaz yapılması mantıksızdır.

  BULUT UYGULAMALAR BUNLAR MI? Bunlar standart programlar;
  http://h2b.com.tr/neler-yapariz/bulut-uygulamalar

  YADA BUMU?
  http://h2b.com.tr/neler-yapariz/bulut-ust-duzey-hizmet

  Cloud H2B’nin neresinde?

  Yanıtla
 10. Ben size H2B sistemleri ile alakalı bir soru sormadım. Tartışmaya devam etmeyeceğim. Her ne kadar şimdiye kadar pratikte yürüttüğünüz bir cloud projesini söylemeseniz de Türkiye’de bu konuda en ehil kişi sizsiniz şimdi buna inandım. Yeni bir kavram açılımı yapmışsınız ISAAS bu da çok iyi olmuş. cPanel, Directadmin gibi otomasyon sistemlerinin PAAS olduğunu da öğrendik. Dünyada yazılmış kaynaklar (en azından benim okudğum onlarca kitap ve binlerce makale) sizin görüşleriniz ve VDS mantığınız dolayısıyla eminim değişime uğrayacak. Size hayatta ve bilişim dünyasında başarılar diliyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın