Harbiden Saat Kaç?

Her yıl bu soruyu iki defa soruyoruz. “Saat kaç?” bu sorunun cevabı ile her seferinde 3-4 kişiye sorarak çözülüyordu. Düne kadar yaz saati ve kış saati uygulamasına dahil olduğumuz için yani duvardaki ve kolumuzdaki analog saatler kafamızı karıştırırdı.

Devletimizin bir süre önce aldığı bir karar ile “yaz ve kış saati” uygulamasından çıkarken… “Oh be artık saatimiz değişmeyecek kafamız rahat olacak” diye düşünüyorduk. Düşünüyordum ancak yanlış düşünmüşüm… Aksine iyice ortalık karıştı!

Yaz ve Kış saati uygulamasından çıkınca aklımıza hemen şu geliyor. Artık evdeki veya kolumdaki saat beni yanıltmayacak. Aynen öyle manuel saatler, analog dünya sizi şaşırtmaz. Amma ve lakin, dijital dünya teknolojiyi doğru kullanamama sebebi ile sınıfta kaldı.

Microsoft Windows Cihazlara Bakalım?

Eğer eski sürüm bir işletim sistemi kullanmıyorsanız (teknik destek ve güncellemeleri kapatılmış) ve güncellemeler açıksa Microsoft cephesinde saati doğru göreceksiniz. Çünkü Microsoft bir güncelleme yayınlayarak Windows işletim sistemleri için saati doğru bir şekilde ayarlayabildi.

Eğer güncelleme almadıysanız, Windows  işletim sisteminde

Sağ altta bulunan saate tıklayıp, Tarih ve Saat Ayarları simesine tıklayın. Saati otomatik ayarla seçeneğini kapatın. Saat ve tarihi değiştir butonuna basarak tarih ve saat ayarları içerisindeki “Saat dilimini otomatik ayarla” seçeneğini kapatabilirsiniz. Saati doğru olacak göreceksiniz. Elbette ki tavsiyem güncelleme almanızın faydalı olacağı yönündedir.

Apple Cihazlarda Durum Nedir?

Apple tarafında da eğer ki güncel bir işletim sistemi kullanıyorsanız… Yani iPad, iPhone gibi mobil cihazlarda işletim sistemi sürümü güncelse ve Mac bilgisayarlarınızda güncel bir sürüm kullanıyorsanız sorun yok. Saati doğru gösterecektir. Ancak eski bir sürüm kullanıyorsanız maalesef ki yanılabilirsiniz.

Eğer güncelleme almadıysanız, OSX  işletim sisteminde

“Ayarlar” menüsü içerisinden “Genel” menüsüne giriyoruz. Ardından “Tarih ve Saat” bölümünü açıp “Otomatik Ayarla” özelliğini devredışı bırakıyoruz. İşlem bu kadar ve saatiniz doğru gözükecektir.  Elbette ki işletim sistemlerinizi güncel tutmak her zaman sizlere avantaj sağlayacaktır.

 

Peki Android Cihazlar?

Android cihazlar sınıfa kaldı arkadaşlar! Bildiğiniz patladılar. Android cihaz üreticileri belli ki Türkiye’yi pek de dikkate almıyorlar. Android tarafında ise aşağıdaki ayarları yaparak cihazınızın saatini düzeltebilirsiniz.

Ayarlar menüsünü açın ve ardından “Tarih Saat” menüsüne giriniz. Aşağıda otomatik saat dilimi olacak bu ayarı kapatıp “Moskova Saat Dilimi” seçerseniz saatiniz doğru bir şekilde gösterilecektir.

Mac için Office kullanıyordum ve Outlook saat ayarı ayarla dedi durdu… Google’a saati sordum yanlış gösterdi. Düşünsenize koskoca Google’a “Saat Kaç” yazıyorsunuz bir saat öncesini söylüyor? Diğer bir yandan IOT cihazlarının saat ayarları da kafayı yemiş durumda…

Akıllı kombi kullanıyorum. Akıllı telefonumdan saat 19:00’da kombiyi aç demiştim. Ancak ben eve geldiğimde açmamıştı. Acaba neden diye sorarken aklıma saat ayarı geldi… Velhasıl kelam, doğru saati merak ediyorsanız duvarınızdaki analog saatlere bakınız… Bu sefer onlar doğru! Evet bu sefer dijitale güvenmeyerek doğru bir iş yapabiliriz 🙂

Yorum yapın