Hem SSD Hem HDD: Seagate Momentus XT

Dizüstü bilgisayarınızdaki yavaşlığı gidermek için en iyi yöntem mekanik disk yerine bir SSD’ye sahip olmak gibi görünse de bu çözüm yolu kapasite sorununu ortaya çıkıyor. Bu problemi çözebilmek adına veri depolama alanında lider olan Seagate, performans olarak SSD’ye, fiyat olarak mekanik sabit diske rakip olan melez diski Momentus XT’yi ikinci nesil olarak 750GB kapasite ile piyasaya sunuyor…

Yüksek kapasite, hız ve fiyat üçgeninden en uygun şekilde yararlanılabilecek Seagate Momentus XT, Seagate’in Adaptive Memory* ve FAST Factor** teknolojileriyle güçlendirilmiş olarak geliyor. Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının içeriklerine yüksek performans ile hızlı ulaşma isteklerine uygun olarak üretilen Momentus XT için konuşan Seagate Dünya Pazarlama Başkan Yardımcısı Scott Horn “Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmekten büyük heyecan duyuyoruz. SSD hızını daha fazla depolama kapasitesi ile daha uygun fiyattan sunuyor olmamız Momentus XT’yi depolamada yeni bir tercih seçeneği olarak sunacaktır.” diyerek ikinci nesil depolama ürünlerine talebin giderek artacağına işaret etti.

IDC Başkan Yardımcısı John Rydning de Momentus® XT’yi “Notebook PC kullanıcılarının cihazlarının performanslarını arttırmak için en ekonomik seçenek” olarak nitelendirdi.

Daha önce 500 GB depolama alanına sahip olarak sunulan Momentus XT, 750 GB’lık veri depolama kapasitesiyle birlikte daha önceki versiyonuna göre yüzde 70, geleneksel hard disk sürücülerine göre 3 kat daha hızlı olmasıyla performansa maksimum düzeyde katkı sağlıyor.

Tüm işletim sistemleriyle uyumluluk gösteren Momentus XT diskinin entegre edilmesi ve kullanımı da oldukça kolay. Yüksek depolama kapasitesi ihtiyacıyla birlikte yüksek performansı da sunan Seagate Momentus XT’ye 245$’dan başlayan fiyatlar ile ulaşmak mümkün olacak.

 *Adaptive Memory: Hard disk performansını kullanılan uygulamalara göre ayarlama görevini üstlenen teknoloji sayesinde, en sık kullanılan dosyalar flash depolama alanına kopyalanarak öncelik ediniyorlar. Bu sayede kullanımda daha yüksek verim ve daha iyi performans sağlanıyor.
**Fast Factor: (Flash Assisted Storage Technology) Bu teknoloji sayesinde SSD ve Hard Disk sürücülerinin güçleri harmanlanarak, uygulamalara daha hızlı erişim, daha hızlı boot-up ve daha yüksek sistem hızı kazandırılıyor.

“Hem SSD Hem HDD: Seagate Momentus XT” üzerine 2 yorum

  1. SSD’ler için RAID’de TRIM ve hız desteği gelecek. Intel RST’nin yeni sürümüyle AHCI’ye geçmek şart değil. Bu da SSD’de RAID0 yapabilmek demek, hem de NAND temizleme desteğini kaybetmeden. Dolu sürücüde performans kaybı olmadan.

    Yanıtla
  2. Yani demek istiyorum ki SSD’leri kullanışlı hale getirmek için gelişmiş RAID desteği geliyor. Bir büyük kapasiteli pahalı SSD almak yerine standart SSD’leri birbirine bağlamak için.

    Yanıtla

Yorum yapın