Yandex, Kullanıcıları Zararlı Yazılım Barındıran Siteler Hakkında Uyaracak

Eylül ayında Türkiye’de hizmete giren Yandex web tabanlı arama servisi ve bilgi portalı, webmasterların kötü amaçlı yazılım kodları içeren web siteleri hakkında uyarılması uygulamasını başlattı. Yandex antivirüs teknolojisi, bilgisayar virüsü ve benzeri zararlı yazılımlar barındıran web sayfalarıyla ilgili uyarılar için kötü amaçlı yazılım imzaları tespiti ve davranış tabanlı analiz olmak üzere iki farklı yöntem kullanıyor.

Yandex verilerine göre Türkçe internet kullanıcılarının en sık ziyaret ettiği sitelerin yüzde 0,7’si kötü amaçlı yazılım barındırıyor. Yandex’in antivirüs sistemi, günde yaklaşık 3500 zararlı yazılım içeren site ve 3000 kadar virüsten arındırılmış site tespit ediyor.

Yandex web arama hizmetiyle indekslenen bazı web sitelerinde, site sahibinin veya kullanıcının haberi olmadan bilgisayarlara zarar verebilecek kötü amaçlı yazılım kodları bulunuyor. Bu durum, site yöneticilerinin hatasından veya sisteme izinsiz giriş yapan kişilerden kaynaklanabiliyor. Yandex, bu nedenle arama indeksine giren bütün sitelerde otomatik antivirüs taraması yapıyor.

Bir web sitesinin zararlı kod barındırdığını saptadığında, Yandex, webmasterlara siteye kötü amaçlı yazılım bulaştığını ve antivirüs korumasının güncellenmesi gerektiğini bildiren bir mesaj gönderiyor. Bu ücretsiz uyarı için site yöneticilerinin ayrıca kayıt yaptırması gerekmiyor.

Sistemlerine zarar verebilecek her türlü tehlikeye karşı internet kullanıcılarını uyarmayı kendine görev bilen Yandex, zararlı kodların bulunduğu siteleri arama indeksinden kaldırmamakla birlikte, bu sitelere yönlendiren arama sonuçları sayfalarındaki bağlantılara bunların risk taşıdığını bildiren bir uyarı simgesi ekliyor.

Basit bir kayıt işleminden sonra ilgili Yandex.Webmaster hizmetinin kullanılmasıyla sitelerin güvenlik durumunun izlenmesi çok daha kolaylaşıyor. Bu hizmet bir web sitesinin nasıl indekslendiği, indekslemede ne tür sorunlar yaşandığı, sitenin hangi sayfalarının arama indeksine eklendiği, bu sayfalara kimlerin atıfta bulunduğu veya kullanıcıların ilgili siteye ne tür bir sorgu üzerinden ulaştığı gibi sorulara cevap veriyor.

Yandex.Webmaster hizmeti sayesinde webmasterlar, indeksleme sırasında saptanan tehlikelere dair daha ayrıntılı bilgi edinmenin yanı sıra zararlı kodların temizlenmesi için Yandex’e danışabiliyor. Zararlı kodun silinmesinin ardından Yandex’e başvuran webmasterlar, sitenin tekrar kontrol edilerek riskli bağlantı işaretinin arama sonuçları listesinden en kısa sürede kaldırılmasını isteyebiliyor. Başvuru yapılmaması halinde ise Yandex, periyodik taramalarda kötü amaçlı yazılımlardan arındırıldığı saptanan web sitelerine ait bağlantıların yanındaki riskli site işaretini otomatik olarak kaldırıyor.

“Yandex, Kullanıcıları Zararlı Yazılım Barındıran Siteler Hakkında Uyaracak” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, sitemde yandex zararlı kod tespit ettiğini duyurdu fakat neyin nerde oldugunu göstermiyor. Sadece Ürün sayfasını gösteriyor ki kodlara baktigimda pek birsey göremedim, Eğer bu ürün sayfasi için geçerli birşey ise tüm sayfalarda vermesi gerek diye düşünüyorum. çok kötü bi durum. nasıl kurtulacağız bundan varmı bilgisi olan..

    diye yaziyordum tabi bu yazimi yazarken yeniden degerlendirme istegi gonderdim ve cevabı geldi.

    26 Февраля 2013 tarihinde siteye yapılan son denetimde zararlı nitelikte kod içermediği anlaşıldı Arama sonuçlarında site etiketsiz olarak çıkacak.

    bence sizde böyle bir durumla karşılastiginizda, siteyi darmaduman edeceginize yeniden istek gonderin bi yanlislik yapmis olabilir.

    Yanıtla

Yorum yapın