Hey Taksi Uygulaması

Merhaba arkadaşlar, sizlere bugün Android üzerinde tasarlanan Hey Taksi uygulamasından bahsetmek istiyorum. Uygulamayı yazan Sayın Muharrem Taç uygulama için şu sözleri söylüyor. “Toplu taşıma araçlarını ve özellikle taksileri çok yoğun olarak kullanan bir kişi olarak, arandığı zaman bulunmayan ama aranmadığı zaman adım başı karşımıza çıkan taksilerle ilgili bir Android uygulaması yapmayı uzun zamandır düşünüyordum. Taksiler bilindiği gibi ülkemizde kendini teknolojiye en çabuk adapte eden vasıtalar oldular.

Taksi durakları, odalar ve meslek grupları olarak örgütlenmeleri, Belediye tarafından şoförlerin sürekli eğitime tabi tutulması,  Trafik yoğunluğu hakkında diğer taksilerden bas konuş cihazları ile bilgi almaları,  Araçların büyük çoğunluğunun temiz ve konforlu olması gibi nedenlerle aracı olmayan ya da aracı olmasına karşın trafikte boğuşmak isteyenlerin kurtarıcısı durumuna geldiler.  Bu zamana kadar taksilerle ilgili pek çok mobil uygulama yapılmış ancak hiç biri yeterli yaygınlığa ulaşamamış. Yaptığım araştırmalarda 2002 yılından itibaren o yılların teknolojisi ile yapılması düşünülmüş ve çeşitli nedenlerle hayata geçememiş tez konusu dahi olduğunu buldum.”

Uygulamanın başarılı olmama sebepleri için şu şekilde örnekler verilmiş.

1. Sorun: Küresel konumlandırma sistemi (GPS)  verileri yanlış kullanılmış veya hiç kullanılmamıştı. Taksi çağıracak kişi telefonuyla kendi konumunu buluyor ve kendisine en yakın taksi durakları bilgisine ulaşıyordu.

2. Sorun: Yapılan çalışmalar zamanından önce düşünülmüştü. Yani düşünülen projelerin ihtiyacı olan İnternet, GPS, telefon hızları gibi konular yeterince gelişmeden bu projeler hayata geçirilmeye çalışılmıştı.

3. Sorun: Projelerdeki uygulamalar yeterince basit değildi. Uygulamalarda isim soyisim, kullanıcı adı, şifre, telefon, kayıt, plaka bilgisi gidilecek yer gibi bir taksi çağrısında tamamen gereksiz olan pek çok özellik bulunmaktaydı. Muharrem Taç bu sorunlara “Hey Taksi” uygulaması ile şu şekilde çözümler üretti…

1. Çözüm: GPS’i doğru kullanmaya çalıştım. Hey Taksi projesi Android cihazından GPS bilgisini alarak sunucuya 10 dakika süreyle aktif bir taksi çağrısı olarak kaydediyor. Bu aktif çağrıları görmek için taksilerde de bir uygulama olması gerekiyor. Bu uygulama da bir Android uygulaması ve 200 metre çapında bir alanda bulunan aktif çağrıları buluyor. Yani müşteri taksilere bir mesaj göndermiyor, taksilerin aktif çağrıları araması gerekiyor.

2. Çözüm: Konuma dayalı uygulamalar için gerekli teknolojik şartlar günümüzde mevcuttur. Günümüzde Android cihazları  yeterince yaygın, GPS alıcısı var, Turkcell T20 gibi başarılı cihazların fiyatları son derece makul durumda. Üçüncü çözüm için benim yapmam gereken bir şey yoktu aslında. Çünkü günümüzde zaten böyle uygulamalar için gereken her türlü imkan bulunuyor.

3. Çözüm: Uygulamayı basit tuttum. Geliştirdiğim uygulamada sadece “Çağrı Yap” butonu bulunuyor ve bu butona basılması yeterli. Bunun dışında yapılması gereken bir şey yok. Yani müşteriden hiç bir bilgi alınmıyor.

Hey Taksi uygulamalarını aşağıdaki Android Market adreslerinden indirebilirsiniz:

Taksi çağırmak için kullanılan uygulama :
https://market.android.com/details?id=com.m2.taksi

Taksiler için gereken uygulama:
https://market.android.com/details?id=com.m2.taksi.arac

“Hey Taksi Uygulaması” üzerine bir yorum

  1. Uyugulamayı neden google play store’da bulamıyorum, yayından kaldırdınız mı yoksa link mi kırık?

    Cevapla

Yorum yapın