HTC Hd2 Windows Mobile’dan Android 2.2 Yükseltme…

Başlıkta dikkatinizi çekmiştir. Evet Windows Mobile 6,5’den Android 2.2’ye yükseltme diyorum. Çünkü cihazınıza Windows Mobile’ı silip Android 2.2 yüklediğinizde müthiş bir fark oluşmakta.  Öncelikle belirtelim yapılacak işlemler sonucunda herhangi bir hata yaparsanız cihazınız kilitlenebilir ve kullanılmaz bir hale gelebilir. Lütfen bu işlerle haşır neşir ve bilen birileri ile gerçekleştiriniz.

Kurulum aşamasından önceki bir diğer tavsiyem de cihaz içerisindeki dosyalarınızı yedeklemenizdir. Aksi takdirde bu işlem sonucunda cihazınızdaki tüm bilgiler geri dönmeksizin silineceğini hatırlatmak isterim.

Kurulum için gerekli olan dosyalar;

Öncelikle mobil cihazı pc mize tanıtmamız için Active sync veya mobile device center yazılımlarına ihtiyacımız var. Windows 7 kullanıcılarında bu yazılım mevcut fakat olmayanlar için bağlantıları aşağıda veriyorum.

Windows 7 mobile Device Center

Windows XP ActiveSync

İlk aşamamız cihazımızı PC’ye bağlamakla başlıyor. USB kablosu ile cihazımızı bağladıktan sonra telefon ekranında açılan menüde ActiveSync’nin seçili olduğuna dikkat ediyoruz. Eğer ki bu ekran sizi karşılamıyorsa Ayarlar / USB bağlantılar menüsünden resimdeki gibi seçmeniz gerekmektedir.

İkinci aşamada ise cihazımızın SPL bilgilerini görebilmek için aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

 • Cihazı kapatın
 • Volume down (Ses kısma tuşu) tuşuna basılı tutun ve aynı zamanda cihazın açma / kapama tuşuna 1 saniye basıp çekiniz.
 • Ekrana görüntü geldiği zaman ses kısma tuşunu bırakabilirsiniz.

Eğer tuş kombinasyonunu doğru olarak yaparsanız yandaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Bu ekran karşınıza gelmediyse panik yapmanıza gerek yok. Cihazın pilini sökün ve tekrar takıp yukarıdaki 3 adımı tekrarlayın. Yine olmazsa cihazınızın arka kapağını sökün ve altındaki kırmızı reset düğmesine 2 saniye basılı tutup çekin. Ekran karşınıza gelecektir.

HardSPL (cihazı rootlamak)  için cihaza uygulayabileceğimiz versiyon aşağıdakilerden biri olması gerekir;

SPL 1.42.0000
SPL 1.62.0000
SPL 1.66.0000
SPL 2.07.0000
SPL 2.08.0000
SPL 2.10.0000 (2.10 için HSPL2 yerine HSPL3 programı gerekli.)

Genelde kullanılan versiyonlar bunlardır.

HSPL yazılımları için indirme bağlantıları;

 1. HSPL2 (HardSPL)
 2. HSPL3 (HSPL2 ile aynı TMOUS 2.10 için uyumlu)

Cihazınıza uygun olan HSPL yi indirdikten sonra yazılımı yönetici olarak çalıştırın.  HSPL açıldıktan sonra ekranda gördüğünüz yazılım versiyonunuzu seçiniz.

NOT: Hard SPL işleminizi versiyon seçiminden sonra ileri diyerek başlattığınızda lütfen telefonu kapamayın yada usb kablosunu çıkartmayın.


İşlem tamamlandıktan sonra telefon ekranında “We Hack It” yazısı çıkacak tırsmayın :)  Bu yazı HSPL nin yaptığı işlemin başarılı olduğunu gösteren ufak bir espiri…

Üçüncü aşamamızda ise cihazımızın Rom dosyalarını değiştireceğiz. Rom update yapmak için gerekli dosyaları indiriyoruz.

Dosyamızı indirdikten sonra  paketleri açıyoruz. Radio uzantısı .nbh olarak görünür. Bu dosyaları direk telefona atamayız haliyle :) Custon Rom burada işimizi görecek.  Custom Rom Update’yi yönetici olarak çalıştırıyoruz ve yönergeleri izleyerek update işlemimizi bitiriyoruz.

Not: Eğer cihaz bağlantı hatası verirse USB bağlantı kablonuzu yada sürücülerinizi kontrol ediniz. Yukarıda ilk aşamada belirttiğim gibi cihazın bağlantı sırasında Active Sync olarak seçilmiş olması gerekli.

Rom update eğer ki Rom dosyasını göremiyorsa hata verecektir. Rom dosyalarını update yazılımı ile aynı klasöre kopyalarsanız yazılım Rom dosyasını rahatlıkla görecektir.

Dördüncü aşamamızda aşağıdaki dosyaları indirip işlemlere devam ediyoruz.  MAGLDR yazılımını yüklüyoruz.

Cihazımızın usb bağlantısını konrol ediyoruz. Cihazı ilk başta yaptığımız gibi boot loader ekranına alıyoruz. (ses kısma düğmesi ve güç düğmesine basılı tutarak) İndirmiş olduğumuz ROMUpdateUtility.exe yi çalıştırıyoruz. (Yönetici olarak) Resimdeki gibi yönergeleri okuyarak devam ediyoruz. Update butonuna basıyoruz ve yüklememiz başlıyor. Cihazın ekranı “Boot Loader” ekranına düşecek ve yükleme bitene kadar bu şekilde bekleyecektir.

Yükleme bitince cihaz kendini restart eder.  Bazen yeniden başlatmayabilir ve takılı kalabilir. Bu durumda ekranın arka kapağı altındaki reset tuşuna 2 saniye basılı tutup ardından güç düğmesine ekranı görene kadar basılı tutarak açabilirsiniz.

Beşinci aşamamızda Android Rom’u cihazımıza aktarıyoruz.  Aşağıdaki dosyayı indirelim.

NAND Android ROM

Magldr ekranındayken ses düğmeleri yardımı ile menüde hareket edebilirsiniz. Seçim tuşu yes tuşudur.  Bu menüden 4. seçenek olan Usb Flasher a gelerek yes e basıyoruz.  Yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz dosyayı arşivden çıkartıp DAF.exe yi çalıştırıyoruz. Yönergeleri izleyerek kurulumu bitiriyoruz.

Artık cihazımız Windows mobile dan kurtulup Android camiasına giriş yapmış bulunmakta. :)

Birkaç gün kullandıktan sonra aradaki farkın dağlar ülkeler hatta dünyalar olduğunu farkedeceksiniz. Bu işlemi yaptığım arkadaşım telefonu kullanmaya başladığında ilk tepkileri;

Sanırım yeni telefon aldım….
Az önce arayan babamdı ama sesi okadar nettiki tanıyamadım…
Bu telefon neymiş de haberim yokmuş ( 3D google maps performansı sonrası)

Benim izlenimlerimi soracak olursanız…

Eski bir Android ve Htc kullanıcısı olarak; cihazın windows taki performansından sonra bu cihazı nasıl androidsiz piyasaya sürerler (ilk çıkış) diye kendime sorar oldum. Ben şahsen şuan Iphone 4 kullanıcısıyım. Fakat birtane leo alıp üzerinde rom denemeleri yapsammı acaba sorusuyla karşı karşıyayım. Cihazda ufak birkaç bug var fakat önemsiz.

Gözlemlediğim eksiklik ve hatalar;

Cihaz Gps ve 3g kullanımına göre fazla ısınıyor. Usb kablosunu çıkartırken cihazdan yada pc den bağlantısını kesemezseniz kilitlenebilmekte. (Pili çıkartarak yada resete basarak sorun çözülüyor. En azından n8 deki kilitlenme sorunundan iyidir )

Market uygulaması çalışıyor fakat türkiye direk açıldığından bazı uygulamalar bulunamıyor. (Barcode scanner ile arasanız bile bulunamıyor. Fakat bu genel bir google sorunu)

Gözlemlediğim artılar;

Eksiler gibi sayamayacağım çünkü androidi komple burada anlatmam gerekiyor. Yukarıdaki sorunlar bazılarımız için problem sayılsa da windows mobile ile kıyaslandığında;

Adriana Lima’nın da dişleri çok büyük demek gibi birşey sanırım… Android candır..!

Uğur Börüban / Hamza Şamlıoğlu

“HTC Hd2 Windows Mobile’dan Android 2.2 Yükseltme…” üzerine 68 yorum

 1. Şimdii burada söylemem gereken çok şey var.

  Öncelikle, yazıda MAGLDR v1.11 verilmiş. MAGLDR v1.13 sürümü çıktı. Onu kurun. 1.11 sürümünde telefon kapalıyken şarj etmeme sorunu var. Hamza bey “Gözlemlediğim hatalar” bölümünde “Usb kablosunu çıkartırken cihazdan yada pc den bağlantısını kesemezseniz kilitlenebilmekte.” demiş, nedeni bu.

  İkincisi, verilen Android NAND ROM’unda pek çok eksiklikler ve hatalar var. Onun üzerine onlarca yenisi romlar çıktı. Verilen romdaki en önemli hatalarından biri G-Sensor özelliğinin bozuk olması. Telefonu fazla sarstığınızda cihaz birkaç saniyeliğine donacak.
  Bu yüzden aşağıdaki adresten, yeni romlardan indirmenizi öneriyorum.

  http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=928
  Önerim, CyanogenMod (kısa olarak CM) romlarını kurmanız.
  CM 7’de Android 2.3 sürümü vardır.
  CM 6.x sürümlerinde ise Android 2.2 vardır.

  CyanogenMod, stock Android (yani tamamen orjinal değişime uğramamış) sürümünün hafif tweaklar ile desteklenmiş halidir. Çok daha hızlı, performanslı ve customize edilebilir.

  —-

  Bunlar dışında, market’de uygulamalar görünmüyor denmiş. Market’e girdiğinizde hemen “Market Enabler” yazıp aratın ve uygulamayı indirin.
  Programı açtıktan sonra “Settings List” bölümünden [us] T-Mobile seçeneğine basılı tutun ve “fake this provider now” diyin.

  Artık tüm Market uygulamaları açılmış olacak. Ücretli uygulamalar dahil. Google Checkout hesabınız ile alışverişde yapabilirsiniz.

  —-

  Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorun, cevaplayabilirim.
  Yaklaşık 7-8 aydır HD2’ye ilk Android yapıldığından beri takip ediyorum olayı :) Şunu söylemeliyimki HD2’nin yanında birde Google Nexus S’im bulunuyor ve HD2deki Android gerçekten Google’ın orjinal Androidli telefonu kadar performanslı. Çok güzel cihazdır.

  Ayrıca HD2’ye Windows Mobile 7 de kurabilirsiniz onada yardımcı olurum.

  Cevapla
 2. bence bide windows phone 7 denemek gerekmek te DFT onu da yapmış phone 7 android den dah güzel ve hızlı çalışıyor fakat phone 7 nin aktivasyonunda problemler var HTC HD2 için olmadığından Markete bağlanmada sorunlar çıkartıyor. Yazılım geliştirme adına Windows Phone 7 .net camiasını tekrar Pocket Pc tarafına hızla çekmeye başladı ben de bu furyada denemelerime başladım özellikle WPf, Silverlight, gibi teknoılojiler kendini iyice gösteriyor.

  Cevapla
 3. merhaba,dediginiz tum yonergeleri izledim,fakat custom rom utility dosyasini calistirdiktan sonra restart yapti ve yesil HTC yazan beyaz ekranda donup kaldi,belirttiginiz gibi reset isleminide gerceklestirdim(birkac kez)fakat hala ayni,bu arada belirtmekte fayda var diye dusundum,bu ekranda donup kaliyor fakat alt kosede kirmizi yazi ile herhangi bir sey belirtmiyor,bir cozumunuz var mi?tesekkurler…

  Cevapla
 4. ozan karakiraz beyaz ekran geliyor ise bilin ki bu Radio Leo 2.15.50.14 kuramamışsınız. Çünkü ben de öyle bir problemle karşılaştım ve çözdüm. Fakat benim sormak istediğim 2.2 den GingerBread’e geçebiliyor muyuz ? GingerBread’in 2.2 den çok büyük farkları var mıdır?

  Cevapla
 5. pardon ben htc hd2 t8585 yeni aldım arkadaşlar ama dogru düzgün kullanamıyorum..
  en büyük sorunum benim şimdilik msn fln kullanamıyorum bununla ilgili yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 6. Merhaba

  HTC yazısı kaldı ve hiçbir şekilde ileri gidemiyorum , geriye de dönemiyorum . Ne yapmalıyız ? Telefonu çöp mü yaptık ?

  Cevapla
 7. selam; ürün açıklaması gayet güzel olmuş. teşekkür ederim. sadece bu dili ingilizce değilde türkçe nasıl yapabilirim.? yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla
 8. Merhaba yukarıda anlatılanları harfiyen yaptım fakat daf ile sistemi yüklerken sistem hata verdi ve öylece kaldı kurulum yarıda kesildiğinden dolayı cihaz şuanda çalışmmaktadır. bana acil yardım edebilecek varmı teşekkürler.

  Cevapla
 9. Arkadaşlar bende android yüklemek istiyorum fakat benim spl 3.03. gibi bişey bunun için ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)