Aktarma Yolcusu Kalmasın..!

Aktarma yolcusu mu? Nereden çıktı diye sormaya başlamışsınızdır. Evet her otobüse binen İstanbul’lunun akbil aktarmasından İ.E.T.T ve Ö.H.O otobüslerindeki aktarmadan bahsediyorum.  Aktarma şartlarının oluşması için 2 otobüs kullanmanız gerekiyor. Mesela metrobüse bindiniz 1,95TL akbilinizden çekti.  Metrobüs’den indikten sonra başka bir otobüse bindiğinizde akbilinizden 1,65TL yerine 0,80TL düşer.  Kısacası 2. otobüsde güzel bir indirim alırsınız.

İ.E.T.T’nin bu indirimi sayesinde epeyli tasarruf edebilmekteyiz.  Akbil kullanan herkes bu indirimi iyi bilirler.  Gerçi ilk önce otobüs sonra metrobüse binerseniz bu indirimden yararlanamıyorsunuz ki bu ayrı bir konu.  Dikkat çekmek istediğim nokta farklı…

Uzunçayır Metrobüs durağı aktarma yolcusu ile doludur. Metrobüsten inen herkes 2. otobüsüne bu duraktan binmek için otobüs beklerler.  Uzunçayır metrobüs durağı da İ.E.T.T şoförleri ve Ö.H.O şoförlerinin insafına kalmış bir şekilde her an bir otobüsün altında kalacak şekilde dizayn edilmiştir.  Aslında otobüs durağı geniş ve uzun aynı anda 6-7 otobüsü rahatlıkla alabilecek büyüklükte fakat maalesef ki otobüs şoförleri kafalarına göre yanaşmakta ve insanlar her akşam ezilme tehlikesi ile karşı karşıya gelmektedirler.

Bunu da es geçiyorum. Dikkatlerinizi “aktarmaya” çekmek isterim…

Bazı Ö.H.O otobüs şoförleri kendilerini akıllı zannedip bu durağa hiç uğramamaktalar.  Çünkü bilirler ki Uzunçayır Metrobüs durağı (Gebze yönü) aktarma yolcusu ile doludur.  O duraktan alacakları yolculardan 1,65TL değil 0,80TL ücret alıcaklar.  Bu yüzden 16K gibi birkaç Özel Halk Otobüsü bu durağı pas geçerler.

Bu akşam da maalesef ki iki tane 16K otobüs şöförünün bu durağı pas geçtiğini hemde arka arkaya pas geçtiğine şahit oldum.  Plakalarını aldım. Hatta İ.E.T.T’ye de şikayet ettim. Hem de defalarca. Fakat nafile ki adamlar  bu durağı es geçmekteler.  En sonunda insaflı bir 16K şoförü durağa nizami yanaştı ve beklemekte olan 15-20 kişiyi otobüse aldı.

Muavine dönüp durumu söyledim. Adam bana “Önde 2 tane otobüs vardı girmediler mi durağa?” diye şaşırarak sordu. Ben ve birlikte otobüse binen yolcular “Hayır hiç durmadılar bile” dedik. Muavin içinden bir an bile beklemeden sövmeye başladı.  Döndüm güldüm ve adama rahat ol akşam vakti 40 dakika otobüs bekledikten sonra 2 otobüsün yanımızdan geçmesini gördüğümüz için yabancı değiliz. Yüksek sesle sövebilirsin dedim.

Herif güldü.  Peki neden durağa yanaşmadıklarını sorduğumda bana enteresan bir cevap verdi. “Abi burası aktarma durağı burada adam yolcu almıyor 2 durak sonra zaten iş çıkış saati otobüsü doldurur.  0,80TL yerine 1,65TL’den yolcu almak için yanaşmıyorlar…

Vay be akşam vakti birşey daha öğrendik…

Meğer Uzunçayır Metrobüs (Gebze yönü) durağı aktarma durağı imiş. Akıllı şoförler bu durağı pas geçiyormuş… El insaf..!  Bu bu kadar bariz bir şekilde ortadayken ve sürekli Ö.H.O otobüs şoförleri bunu yaparken İ.E.T.T ne yapıyor merak ettim?

Umarım şikayetlerimiz sonucunda bir şeyler yapılıyordur?

Yok yok bir şey yapıldığını hiç sanmıyorum. Yapılan sadece uyarı falandır.  80 kuruş için ki adam başı 80 kuruş 10 kişi otobüse binse 8TL yapar… 8TL için adamlar bunu yapıyorsa  sağlam afilli bir ceza kesilmesi lazım. Sen o şoföre 800TL ceza kes bak bakayım bir daha 8TL’den kaçıyor mu?

Mağdur olan yine biz yolcular…

Aktarma yolcusu kalmasın..! Son otobüs geliyor. Durağa yanaştı bundan sonraki otobüsler durağı es geçecek aman dikkat..!

Aktarma yolcusu kalmasın koşun koşun durağa yanaşmıyor E-5’in ortasında otobüse atlayın yoksa kaçıp gidecek..!

Aktarma yolcusu kalmasın… İ.E.T.T kaldır şu aktarma işini de biz verelim 80 kuruş en azından bu soğuk havada amele gibi durakta beklemeyiz. Sadece beklemekle kalmıyor insaflı bir şoför yanaştığında 20 kişi birden otobüse doluşuyoruz…! İşin içinde akraba olmakta var..!

“Aktarma Yolcusu Kalmasın..!” üzerine 2 yorum

  1. Halk otobüsü şoförlerinin insafına kalmış durumdayız, eğer kişiliksiz ise bu tip sorunlar yaşanıyor, toplu şikayet hareketi vs. başlatılsa belki etkili olunabilir.

    Cevapla
  2. Dur birazda ben söveyim, oldum olası bu şoförleri sevmem hele dolmuş şoförlerini bir kaşık suda boğabilirim.Adamlar biz geçerken midir nedir, tam geçecekten atlıyor önümüze tın tın gidiyor.Böyle birşey 1 olur, 2 olur her defasında oluyor.100 kere geçmeye çalıştığım yoldan 99’da dolmuş önümüze geçiyor tın tın gidiyor, bizde arkasından dolanmak zorunda kalıyoruz.

    Ama insan sövünce rahatlıyor, hele şoförlere sövünce ayrı bir haz alıyor.

    Cevapla

Yorum yapın