HTC Hd2 Windows Mobile’dan Android 2.2 Yükseltme…

Başlıkta dikkatinizi çekmiştir. Evet Windows Mobile 6,5’den Android 2.2’ye yükseltme diyorum. Çünkü cihazınıza Windows Mobile’ı silip Android 2.2 yüklediğinizde müthiş bir fark oluşmakta.  Öncelikle belirtelim yapılacak işlemler sonucunda herhangi bir hata yaparsanız cihazınız kilitlenebilir ve kullanılmaz bir hale gelebilir. Lütfen bu işlerle haşır neşir ve bilen birileri ile gerçekleştiriniz.

Kurulum aşamasından önceki bir diğer tavsiyem de cihaz içerisindeki dosyalarınızı yedeklemenizdir. Aksi takdirde bu işlem sonucunda cihazınızdaki tüm bilgiler geri dönmeksizin silineceğini hatırlatmak isterim.

Kurulum için gerekli olan dosyalar;

Öncelikle mobil cihazı pc mize tanıtmamız için Active sync veya mobile device center yazılımlarına ihtiyacımız var. Windows 7 kullanıcılarında bu yazılım mevcut fakat olmayanlar için bağlantıları aşağıda veriyorum.

Windows 7 mobile Device Center

Windows XP ActiveSync

İlk aşamamız cihazımızı PC’ye bağlamakla başlıyor. USB kablosu ile cihazımızı bağladıktan sonra telefon ekranında açılan menüde ActiveSync’nin seçili olduğuna dikkat ediyoruz. Eğer ki bu ekran sizi karşılamıyorsa Ayarlar / USB bağlantılar menüsünden resimdeki gibi seçmeniz gerekmektedir.

İkinci aşamada ise cihazımızın SPL bilgilerini görebilmek için aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

 • Cihazı kapatın
 • Volume down (Ses kısma tuşu) tuşuna basılı tutun ve aynı zamanda cihazın açma / kapama tuşuna 1 saniye basıp çekiniz.
 • Ekrana görüntü geldiği zaman ses kısma tuşunu bırakabilirsiniz.

Eğer tuş kombinasyonunu doğru olarak yaparsanız yandaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Bu ekran karşınıza gelmediyse panik yapmanıza gerek yok. Cihazın pilini sökün ve tekrar takıp yukarıdaki 3 adımı tekrarlayın. Yine olmazsa cihazınızın arka kapağını sökün ve altındaki kırmızı reset düğmesine 2 saniye basılı tutup çekin. Ekran karşınıza gelecektir.

HardSPL (cihazı rootlamak)  için cihaza uygulayabileceğimiz versiyon aşağıdakilerden biri olması gerekir;

SPL 1.42.0000
SPL 1.62.0000
SPL 1.66.0000
SPL 2.07.0000
SPL 2.08.0000
SPL 2.10.0000 (2.10 için HSPL2 yerine HSPL3 programı gerekli.)

Genelde kullanılan versiyonlar bunlardır.

HSPL yazılımları için indirme bağlantıları;

 1. HSPL2 (HardSPL)
 2. HSPL3 (HSPL2 ile aynı TMOUS 2.10 için uyumlu)

Cihazınıza uygun olan HSPL yi indirdikten sonra yazılımı yönetici olarak çalıştırın.  HSPL açıldıktan sonra ekranda gördüğünüz yazılım versiyonunuzu seçiniz.

NOT: Hard SPL işleminizi versiyon seçiminden sonra ileri diyerek başlattığınızda lütfen telefonu kapamayın yada usb kablosunu çıkartmayın.


İşlem tamamlandıktan sonra telefon ekranında “We Hack It” yazısı çıkacak tırsmayın :)  Bu yazı HSPL nin yaptığı işlemin başarılı olduğunu gösteren ufak bir espiri…

Üçüncü aşamamızda ise cihazımızın Rom dosyalarını değiştireceğiz. Rom update yapmak için gerekli dosyaları indiriyoruz.

Dosyamızı indirdikten sonra  paketleri açıyoruz. Radio uzantısı .nbh olarak görünür. Bu dosyaları direk telefona atamayız haliyle :) Custon Rom burada işimizi görecek.  Custom Rom Update’yi yönetici olarak çalıştırıyoruz ve yönergeleri izleyerek update işlemimizi bitiriyoruz.

Not: Eğer cihaz bağlantı hatası verirse USB bağlantı kablonuzu yada sürücülerinizi kontrol ediniz. Yukarıda ilk aşamada belirttiğim gibi cihazın bağlantı sırasında Active Sync olarak seçilmiş olması gerekli.

Rom update eğer ki Rom dosyasını göremiyorsa hata verecektir. Rom dosyalarını update yazılımı ile aynı klasöre kopyalarsanız yazılım Rom dosyasını rahatlıkla görecektir.

Dördüncü aşamamızda aşağıdaki dosyaları indirip işlemlere devam ediyoruz.  MAGLDR yazılımını yüklüyoruz.

Cihazımızın usb bağlantısını konrol ediyoruz. Cihazı ilk başta yaptığımız gibi boot loader ekranına alıyoruz. (ses kısma düğmesi ve güç düğmesine basılı tutarak) İndirmiş olduğumuz ROMUpdateUtility.exe yi çalıştırıyoruz. (Yönetici olarak) Resimdeki gibi yönergeleri okuyarak devam ediyoruz. Update butonuna basıyoruz ve yüklememiz başlıyor. Cihazın ekranı “Boot Loader” ekranına düşecek ve yükleme bitene kadar bu şekilde bekleyecektir.

Yükleme bitince cihaz kendini restart eder.  Bazen yeniden başlatmayabilir ve takılı kalabilir. Bu durumda ekranın arka kapağı altındaki reset tuşuna 2 saniye basılı tutup ardından güç düğmesine ekranı görene kadar basılı tutarak açabilirsiniz.

Beşinci aşamamızda Android Rom’u cihazımıza aktarıyoruz.  Aşağıdaki dosyayı indirelim.

NAND Android ROM

Magldr ekranındayken ses düğmeleri yardımı ile menüde hareket edebilirsiniz. Seçim tuşu yes tuşudur.  Bu menüden 4. seçenek olan Usb Flasher a gelerek yes e basıyoruz.  Yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz dosyayı arşivden çıkartıp DAF.exe yi çalıştırıyoruz. Yönergeleri izleyerek kurulumu bitiriyoruz.

Artık cihazımız Windows mobile dan kurtulup Android camiasına giriş yapmış bulunmakta. :)

Birkaç gün kullandıktan sonra aradaki farkın dağlar ülkeler hatta dünyalar olduğunu farkedeceksiniz. Bu işlemi yaptığım arkadaşım telefonu kullanmaya başladığında ilk tepkileri;

Sanırım yeni telefon aldım….
Az önce arayan babamdı ama sesi okadar nettiki tanıyamadım…
Bu telefon neymiş de haberim yokmuş ( 3D google maps performansı sonrası)

Benim izlenimlerimi soracak olursanız…

Eski bir Android ve Htc kullanıcısı olarak; cihazın windows taki performansından sonra bu cihazı nasıl androidsiz piyasaya sürerler (ilk çıkış) diye kendime sorar oldum. Ben şahsen şuan Iphone 4 kullanıcısıyım. Fakat birtane leo alıp üzerinde rom denemeleri yapsammı acaba sorusuyla karşı karşıyayım. Cihazda ufak birkaç bug var fakat önemsiz.

Gözlemlediğim eksiklik ve hatalar;

Cihaz Gps ve 3g kullanımına göre fazla ısınıyor. Usb kablosunu çıkartırken cihazdan yada pc den bağlantısını kesemezseniz kilitlenebilmekte. (Pili çıkartarak yada resete basarak sorun çözülüyor. En azından n8 deki kilitlenme sorunundan iyidir )

Market uygulaması çalışıyor fakat türkiye direk açıldığından bazı uygulamalar bulunamıyor. (Barcode scanner ile arasanız bile bulunamıyor. Fakat bu genel bir google sorunu)

Gözlemlediğim artılar;

Eksiler gibi sayamayacağım çünkü androidi komple burada anlatmam gerekiyor. Yukarıdaki sorunlar bazılarımız için problem sayılsa da windows mobile ile kıyaslandığında;

Adriana Lima’nın da dişleri çok büyük demek gibi birşey sanırım… Android candır..!

Uğur Börüban / Hamza Şamlıoğlu

“HTC Hd2 Windows Mobile’dan Android 2.2 Yükseltme…” üzerine 68 yorum

 1. @Ai YILDIZ
  ali yılduz ben nası bu durum karşısında ne yapabilir rim yardım et nasıl yapıcam telefonum kitlendi !! yardımmm !

  Cevapla
 2. ben herşeyi yaptim tam anlamiyla sirasina göre eksiksiz yaptin magldr flasher moduda seçtim usb olarakta gördü cihazi anroid kurulum başlattim next dedim sonra usb arayinca pat diye eror hatasi verdi wm7 kurdum aynı şekilde sorunsuz kuruldu geri wm 6.5 kurdum onuda sorunsuz yükledi sadece android yüklemede hata verdi ne yapmamiz lazim yardimci olacak arkadaş varmi

  Cevapla
 3. android,i övenler,bizce microsoft,a – sybyan,a ve leopar os,,a (yani WİNDOWS,a,NOKİA,ya ve Apple,ye de hakaret ettiklerinin sanırım farkındadırlar.Çünkü andoid özelliği veya versiyonunu GOOGLE çıkartmış ancak TÜRKİYE,yi hiçe sayan belirli ve antedli davranışları vardır.
  Microsoft (windows)ise yıllardan beri TÜRKİYE,yi Google,ye göre yüksek seviyede değerlendirir.
  App.le vE nokia,da gooogleye göre TÜRKİYE,ye hep sıcak bakarlar.
  Ancak şımarıklığı ve huysuzluğu birtürlü elden bırakmayan Google,nin versiyonu olan ANDROİD. APPLE VE WİNDOWS tecrubesi karşısında sönecektir.
  Hayret etmemek elde değilki,,windows yılların tecrubesi ile google,ye versiyon yönünden yenilirse gerçek bir üzüntü ve eksiklik kesinlikle MİCROSOFT,u sarmalıdır.apple,de aynı haldedir.

  Lütfen bilen varsa veya yardım etmek kibarlığnı gösteren varsa,burada ve kısa sürede BELİRGİN BİR ANLATIMLA ANDOİD telefonumu ya windows 7 veya sybian veya apple os,a çevirmek için ne yapmam gerektiğini izah ve anlatımla buraya yazmalarını saygılarımla rica ederim.
  bİZLER ANROİD,in birçok programlarını ve TÜRKİYE,yi kötülediklerini
  TÜRK İNSANI olarak benimsemiyoruz.
  Eğer geniş açıda başka bir veriyonu anlatan olursa,, ((LİNUX,UBUNDU veya windows veya APPLE OS ))en kısa sürede android,versiyonunu silip yerine tarif edilen versiyonu yükleyeceğiz.(haliyle yardımlarınızla)
  …telefonumuz, dell streak 5 dir.
  2 gb.dahili 32 gb.harici ve 5 inçtir.
  YARDIMLARINIZI BEKLERKEN,ÜLKEMİZİNDE GURURUNU basit ANDROİD VE GOOGLE, versiyonlarına bağlamamak gerekmektedir.

  NOT..Chip dergisinde paralı andoid programlarında TÜRKİYE,yi hiçe sayan ve TANZANYA,yı dahil eden harita,ya bakabilirsin.
  Google değilmi ülkemize sansur uygulayan ve youtube,yi kapatan..
  bİZ TÜRK MİLLETİ OLARAK bu abd.şirketine ve versiyonlarına karşı koyalım…hiç birprogramını kullanmayalım.
  Biz ÜLKEMİZİN GURURUNU DÜŞÜNMEZSEK KİM DÜŞÜNÜR?
  sAYGILARIMLA.

  Cevapla
 4. MAGLDR den sonra makine daha açılmadı, beyaz ekran üzerinde HTC yazısı dondu kaldı, resetledim yine açılmıyor.

  Cevapla
 5. MAGLDR den sonra makine daha açılmadı, beyaz ekran üzerinde HTC yazısı dondu kaldı, resetledim yine açılmıyor.

  ismail arkadaşımdaki sorun bendede warr ayni şekilde açılmıyorr

  Cevapla
 6. MAGLDR den sonra makine daha açılmadı, beyaz ekran üzerinde HTC yazısı dondu kaldı, resetledim yine açılmıyor.

  merhaba arkadaşlar bendede ayni sorun oldu ve telefonum açılmıyor lütfen yardım edermisinz gerçekden kötü durumdayım ://

  Cevapla
 7. RAPI.dll bulunamadığından bu uygylama başlatmadı.Uygulamanın yenıden yüklenmesı sorunu gıderebılır boyle yazıyor ne yapmalıyım ????

  Cevapla
 8. abi..saygılar…yeni htc sensation cep tel aldım…buna telefonla görüşme ses kaydı proğramı yüklemek istiyorum..hangi proğramı yüklemeliyim..yardım ederseniz çok sevinirim…benim için elzem…saygılar..attila…543 3340000..

  Cevapla
 9. Beyaz ekran cihazın kilitlendiğini gösteriyor. Ben şunu denedim oldu. Beyaz ekran çıktı diye hemen orjinal rom’a alıp tekrar baştan başlamadım. Cihazını kapat, ses kısma tuşunun aşağı pozisyonuna basılı tutarak cihazını aç(elini renkli ekran gelene kadar ses tuşundan çekme) , sonra usb kablosunu tak veya takılı kalsın(her iki şekilde de ekranda USB yazısını görürsün) sonra kaldığın yerden android i yüklemeye devam. Yani beyaz ekran ı görmüş olsan dahi ben en son kaldığım yerden(beyaz bende de oldu) android i kurmaya devam ettim ve oldu..Beyaz ekran olayı da şundan oluyor. ROM uymuyor cihaza , android programı değil. 2,0,8HSPL varya işte o , uymuyor…..bunun haricinde tekrar baştan başlamak da olabilir. Yani cihzına orjinal rom yükleyip, tekrar windows mobile geri döndürebilirsin. ve o ROM u kurmazsın. [email protected] yardımcı [email protected]üseyin

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)