İETT ve ÖHÖ Şoförlerinin Ayrıcalığı Nedir?

Ayrıcalık kelimesi TDK güncel sözlüğünde, “başkalarından ayrı ve üstün tutulma durumu, imtiyaz” şeklinde açıklanır. Bu gece sizlere ayrıcalık kelimesinin manasına tam oturan, uzun süredir İETT’lerde gözlemlediğim bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Araba kullanırken cep telefonu kullanıyor musunuz? Bu sorunun cevabı genellikle yalanla sonuçlanır!

_ Hayır kullanmıyorum…

Yalan kuyruklu yalan, yok bir acil durum olmuştur, yok önemli bir telefondur… Bir şekilde mutlaka direksiyon başında cep telefonu kullanarak, hayatımızı ya da başkalarının hayatını riske etmiş olabiliriz…

En büyük korkumuz da trafik polisleri olmuştur!

Hiç affetmiyorlar! Affetmesinler de… Cep telefonu kullanırken yakalarlarsa çat diye cezayı kesiyorlar. Kesilsin de! Kimsenin, hiç kimsenin hayatını riske atmaya hakkı yok!

Gelelim ayrıcalığa!

Hani vardır ya millet vekillerimiz veya benzeri yüksek makam sahipleri her zaman ayrıcalıklıdır ya… Hani polis bile onları durdurmaz…

Yalnız sadece onlar ayrıcalıklı değil!

İETT şoförleri ve ÖHÖ şoförleri de benzer durumlar için ayrıcalığa sahipler!

 • Birincisi direksiyon başında cep telefonu kullanmak!
 • İkincisi emniyet şeridini, özellikle de trafik sıkışırken işgal etmek!

Bugün İETT ile eve dönerken bir trafik kazası atlattık!

Şoförümüz İETT direksiyonunda bir yandan cep telefonu ile konuşurken diğer yandan da durağa yanaşıyordu. Allah’dan kötü bir durum olmadı ancak küçük bir aracı fena halde sıkıştırdı! Üstelik tek sebebi cep telefonu ile aracı kullanmaktı!

[sari]Otobüs kalabalık ve şoför yanında olduğum için, bizzat olaya şahit oldum. Aslında kaza geliyorum diye sesleniyordu. Sebep ise,  sıkışık trafikte şoförün bir eli ile cep telefonunu tutarak konuşurken diğer eliyle direksiyonu çevirerek, durağa yanaşmasıydı![/sari]

Şoföre ne kadar isyan etsem da adamın umurunda bile olmadı! Hatta bir sonraki durakta iniyor olmam, şoförle kavgayı uzatmayı da engellemişti.

Velhasıl kelam biraz dikkatlice bakarsanız, birçok ÖHÖ ve İETT şoförünün direksiyon başında cep telefonlarını ellerinden düşürmediklerini görebilirsiniz!

Üstelik, direksiyon başında telefonla konuşma demenize sert bile çıkışmaları normal bile karşılanıyor.

Şoföre hayatımızı riske mi atıyorsun cep telefonunu kapat dediğinizde, adam direksiyonu bırakıp sizinle kavga edebiliyor.

Peki bu ayrıcalık nereden geliyor?

 • Neden trafik polisleri onlara ceza yazmıyor?
 • Neden biz yolcular uyardığında artistlik yaparlar?
 • Neden hayatımızı kıytırık bir telefon ile riske atıyoruz?
 • Onların bu kadar rahat olma sebebi nedir?

Evet, onlar da bazı konularda ayrıcalık sahibi olmalı ki, umurlarında dahil olmayabiliyoruz.

İETT ve ÖHÖ şoförleri direksiyon başında çatır çatır Whatsapp kullanıyor, direksiyon başında telefon açıyor, sms gönderiyor veya direksiyon başında telefonları ile konuşuyorlar!

Bluetooth kulaklık kullananlar var! Takdir ediyorum, ayrıca hiç kullanmayanlar da var bu istisnai durumları bir kenara bakalım…

Onlar  ayrıcalıklı arkadaş! Sen kullanırsan yersin cezayı, onlar kullanırken…

…her halde imtiyaz sahibiler?

…her halde ayrıcalıkları var?

…her halde hayatımız onlar için önemli değil?

Soralım bakalım İETT yetkililerine veya ÖHÖ otobüslerine…

…beyaz masaya, direksiyon başında İETT şoförleri için, telefonla konuşmanın bir cezası ya da yaptırımı var mı diye?

“İETT ve ÖHÖ Şoförlerinin Ayrıcalığı Nedir?” üzerine 5 yorum

 1. İETT değil belki ama pöfür pöfür sigara içen şoförler var. Caydırıcı cezalar yok, tolerans var, tanıdık var, dayı var.

  Cevapla
 2. @ietttr hesabına yazdığınız anda 1 aylık inceleme sonunda uyarıdan başlayarak 100 bilete kadar ceza kestirdim çok fazla. Otobüs pisse, telefonla konuşuluyorsa (hele hele fotoğrafını çekmişsen) geç gelmişse, durakta durmamışsa, hızlı kullanmışsa, kavga çıkarmışsa.. hepsinde kesiyorlar cezayı. Bu cezalar biriktikçe de meslekten ihraç ediliyorlar.

  Cevapla
 3. Sadece bu değil ki normal de İETT otobüsleri yolcuları durak haricinde bir yerde alması, indirmesi veya bindirmeside yasak ama gel görelim ki İETT’nin bütün çalışanları Basın Express dahil her yerde alınabiliyor. Adamlar hem ücretsiz biniyorlar, hem görgüsüz ayı gibi yüksek sesle konuşuyorlar hemde otobüsü kendi makam araçları gibi kullanıyorlar. O otobüs senin benim VERGİMle alındı…

  Cevapla
 4. Abi bir kaç kere iett şoförlerini twitterdan şikayet ettim. Sonra bir baktım benim şikayetlerimi şoförlere göstermişler adamlar da hesap açıp bana küfretmeye başladı 🙂

  Son şikayetimde ise, hat numarası ve saatini söylediğim halde otobüsün kod numarası şoförün adı gibi saçma sapan bilgiler istediler.

  Netice itibariyle sen otobüste telefonla konuşursan tüm otobüs sana yükleniyor onlar imtiyazlı olduğu için onlar kullanırsa kimse dokunamıyor. İETT bile…

  Cevapla
 5. İett ve öho şoförlerini, hareket halindeyken cep telefonu ile konuşuyorlar diye beyaz masaya devamlı şikayet ediyorum. İkaz edildiler diye cevap geliyor ammaaa, aynı şoförler tel kullanmaya devam ediyorlar.
  Yetkililer, bu sebepten ölümlü bir kaza bekliyorlar herhalde.

  Cevapla

Yorum yapın