İETT’ye Uçak Teknolojisi Gelmiş

Artık İETT otobüslerinde “Karakutu” dönemi başlıyor. Uçaklardan ve meşhur Amerikan filmlerinden tanıdığımız “karakutu” tabiri İETT otobüslerinde de kullanılmaya başlayacak.

Uçaklarda kullanılan kara kutu sistemini otobüslerde uygulayarak devrim yapmaya hazırlanan İETT, “Sürdürülebilir Toplu Taşıma İçin Karakutu Geliştirilerek Sürüş Güvenliği ve Yakıt Tasarrufu Sağlanması” projesi İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenerek hayata geçiriliyor.

Geç bile kaldınız

Projenin hedefleri öncelikli olarak yol ve sürüş güvenliğinin arttırılması, kaza sayılarının ve bakım giderlerinin düşürülmesi, yolcu konforunun artırılması, yakıt tasarrufunun sağlanması olarak belirlenmiş.

[kirmizi]Benim ilgimi çeken ise İETT şoförlerinin hatalarının tespit edilmesi olacak![/kirmizi]

Uzaktan Arıza Tespiti

Karakutu projesinin uygulanması ile birlikte, toplu ulaşımda araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak kaza anında sürücü ve aracın bulunduğu koşullar kayıt altına alınacak. Araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak araç bilgilerine uzaktan erişim sağlanacak.

Şoför Klimayı Açmazsa!

Otobüs sisteminden 80’den fazla veri alınacak olan karakutu sadece veri kaynağı oluşturmakla kalmayıp verileri analiz edecek. Böylece iç ortam klima sıcaklığından, yakıt tasarrufuna, frenleme sayısından motor sıcaklığına, arıza bilgilerinden aracın rölantide kalma süresine kadar bir çok bilgi anlık olarak tek bir merkezden yönetilecek. Böylece yolcuların, şoförün klima açmaması, aracın hızlı ya da yavaş gitmesi gibi şikâyetleri ortadan kalkmış olacak.

Şoför Performansına Anlık Denetim!

İETT’ye kazandırılacak uçak teknolojisiyle ilgili açıklama yapan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, karakutu ile birlikte otobüslerdeki tüm bilgilerin arıza ve kaza sebeplerinin anlık olarak tespit edilebileceğini söyledi. Kahveci “Sistemde araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısını kullanarak şoförlerin araç kullanım performanslarını da anlık görebileceğiz. Böylece şoförlerimizi performanslarına göre değerlendirmeye tabi tutacağız” dedi.

Umarım…

  • Zırt pırt gaz ve frene basan,
  • Gara yetişmek için gazı kökleyen,
  • Ani frenlerle bizi en arkadan öne kadar yollayan,
  • Körük sisteminde havaya zıpatan…

Şoförlerden kurtulacağız!

Kahveci, karakutu projesi ile birlikte aracın haberleşme ağından verilerin toplanarak, kaza önleme ve kaza sonrası neden araştırmalarının yapılacağını belirtti ve aracın verimli kullanım yönteminin oluşturulacağını, oluşturulan bu yönteme göre şoförlerin eğitileceğini söyledi.

Otobüslerdeki Yolcu Oranı Cep Telefonunda!

Projeyle birlikte elde edilecek verilerden biri de otobüslerdeki yolcu oranı olacak. Otobüslerin ağırlığının ölçülebildiği sistemde araçların doluluk oranı tespit edilecek. Yolcu yoğunluğunun olduğu bölgelere ek otobüs seferleri konulacak. Yolcu oranları İETT’nin akılı telefon uygulaması MOBİETT’e entegre edilecek. Böylece yolcular bekledikleri otobüsün doluluk oranını cep telefonundan görebilecekler.

Sonunda İstanbul’da ulaşım teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor!  Önce USB şarj cihazları ve Wi-fi hizmeti, sonra Mobil İETT uygulaması ve duraklardaki vakitler…

Umarım bu karakutu hizmeti ile şoförler de hizaya gelir! 

Not: Öküz gibi kullanan, bizi hayvan yerine koyan, insanların üstüne otobüsü süren, durakta peşinden koşmazsan basıp giden… Otobüs şoförlerine bu sözlerim! İşini düzgün yapanları zaten otobüsten inerken takdir ediyoruz…

“İETT’ye Uçak Teknolojisi Gelmiş” üzerine bir yorum

  1. kesinikle eski otobüslerle karsılaştıdığımızda teknolojinin nekadar değişip gelıştığını görebiliyoruz

    Yanıtla

Yorum yapın