İhtiyaç Sahibi Okullar İçin “Bir Silgi Bir Kalem”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi protokol imzalayarak  desteklediği,  Türkiye’deki okulların eğitim standartlarını yükseltme amacıyla kurulan ve Türkiye’nin ilk aracısız sosyal sorumluluk dijital platformu “Bir Silgi Bir Kalem” projesi, her geçen gün artan bağışçı ve karşılanan istek sayısıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki çocukların yüzünü güldürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ve sivil bir kuruluş olan Lider Adaylarını Destekleme Derneği’nin (LADDER) inisiyatifi ile yürütülen “Bir Silgi Bir Kalem” projesine bugüne kadar tüm Türkiye’de ihtiyaç sahibi 600 ilk ve orta öğretim kurumu kayıt oldu ve bu okullardan okuyan çocuklar yaklaşık 2000 kayıtlı bağışçıya seslerini duyurarak elektrikli ısıtıcıdan flüte, A4 kağıttan bilgisayara yaklaşık 230 istek yerini buldu.

Dijital bir platform (www.birsilgibirkalem.org) üzerinden yürüyen proje,   “Aydınlık yarınlar için Bir Silgi Bir Kalem” mottosu ile doğrudan Türkiye’deki tüm okullarla bağışçılar arasında dijital bir köprü oluşturuyor. Bağış yapmak isteyen yardımseverleri vakıf ve dernek gibi kurumları aramaktan kurtaran ve yapılan bağışların yerine ulaşıp ulaşmadığı endişesini ortadan kaldıran Türkiye’nin ilk aracısız sosyal sorumluluk projesi Bir Silgi Bir Kalem; online altyapısını stratejik işbirlikleri ile destekleyerek ürünlerin gönderimini kolay, zahmetsiz ve hızlı bir şekilde sağlıyor.

Şeffaf süreç yönetimi ile Bir Silgi Bir Kalem projesinin her aşaması denetlenebildiği gibi yapılan yardımın sorunsuz ve doğru, sağlıklı bir şekilde yerine ulaşması da sağlanıyor. Bir Silgi Bir Kalem projesi, gönderilen bağışların yerine ulaştığını ve kullanıldığını gösteren fotoğraflar ile öğrenciler ve öğretmenler tarafından yazılmış teşekkür mektupları, çocukların mutluluklarını yansıtan kareler ve videolar da yayınlanarak bağışçılara görevini yapma mutluluğu yaşatıyor.

Batman Gürpınar Ulucanlar İlköğretim Okulu öğretmeninin bağışlanan defterler için yazdığı “Seda Hanım öncelikle her şey için teşekkürler. Öğrencilerimi ve beni ne kadar mutlu ettiniz tahmin bile edemezsiniz. Yüzümüzdeki gülücüklerin nedeni olduğunuz için minnettarız. Saygılarımla” mektubu ve Mersin Erdemli İlköğretim Okulu öğrencilerinin gönderilen oyuncaklar için bağışçısına gönderdiği ‎”Pınar Abla oyuncaklar için teşekür ederiz. Seni çok seviyoruz”  notu bunlardan sadece bazıları.

Türkiye’de orta öğretimde okuyan 3,5 milyon öğrencinin eşit şartlarda eğitim alması amacıyla hayata geçirilen Bir Silgi Bir Kalem projesinin Facebook ve Twitter sayfaları üzerinden de okulların seslerini duyurmaları mümkün.

Facebook ve Twitter’dan takip etmek için:

http://facebook.com/BirSilgiBirKalem

http://twitter.com/#!/1silgi1kalem

Yorum yapın