Intel ‘in yeni işlemci teknolojisi Silikon …!

Intel ‘in yeni işlemci teknolojisi olan prototip basına tanıtıldı. Bir zamanlar hayal bile edemeyeceğimiz prototip gerçek olmanın eşiğinde… Yüzlerce kişinin alkışları ile tanıtılan yeni protototip işlemci silikon ve saniyede 1 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip üzerinde tam 80 adet işlemci bulunuyor. Komplike olarak çalışan bu sistem geleceğin teknolojisini bize hayat ettirebiliyor. Süper bir bilgisayar olarak değerlendirilen komplike silikon sistem gelecekte herkesin evinde kullanabileceği bir PC olarak görülebilir…!
1965’te, Intel’in kurucularından Gordon Moore zamanında Moore yasası olarak bilinen bir çip üzerindeki transistör sayısının her 2 yılda bir 2 ye katlanması gerçeğe dönüştü diyebiliriz.
Daha Düşük Maliyet Karşılığında Daha Fazla Performans : Moore Yasasında performans demek işlemci üzerindeki milyonlarla ifade edilen transistör sayısının artması ile orantılıdır. Silikon tabanlı üretilir hale gelmesi ise maliyetin düşmesi ve performansın katlanması demek… Bu gün kullanılan işlemciler artık oyuncakların içlerinde bile kullanılmakta bu teknoloji sadece PC tabanlı değil Uzay endüstrisinden tutunda müzik sistemlerine cep telefonlarına kadar her türlü elektronik sistemin katlanmasına değişmesine neden olmaktadır.
Silikon sistemler ilk olarak Kalifornia üniversitesi ile intel firmasının ortak olarak yürüttüğü proje ile bu lazer-silikon işlemci hem maliyetleri düşürüyor hemde çok yüksek hızlara ulaşabileceği hedefleniyor.
Gordon E. Moore : http://www.intel.com/pressroom/kits/bios/moore.htm

Bir başka bakışda size IBM ve Georgia Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklama adamlar silikon hız sınırını kırdıklarını idda ediyorlar. http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/19843.wss

“Intel ‘in yeni işlemci teknolojisi Silikon …!” üzerine bir yorum

Yorum yapın